Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Co samorządy zrobią z rządowymi dotacjami? Są już propozycje inwestycji

Facebook Twitter

709 milionów złotych bezzwrotnych dotacji trafi do śląskich miast, gmin i powiatów z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych - zapowiedział Wojewoda Śląski. Tak naprawdę jednak są to pieniądze za utracone dochody z tytułu epidemii koronawirusa. Mało tego, dotacji tych nie można przeznaczyć na bieżące wydatki, ale jako wkład własny w projekty inwestycyjne.

www.rydultowy.pl

Jedną z gmin, która otrzymała najmniej pieniędzy są Jejkowice. Trafiło tam 500 tysięcy złotych, to minimalna kwota, jaką mogły uzyskać gminy, ale jak podkreśla wójt Marek Bąk to i tak spory zastrzyk finansowy:

Ja myślę, że tutaj fakt bycia najmniejszą gminą powiatu rybnickiego spowodował, że otrzymaliśmy 500 tysięcy złotych, ale i tak jest to bardzo potrzebny zastrzyk gotówki dla gminy. Niestety koronawirus spowodował, że samorządy odczuły straty finansowe. Pieniądze na pewno się przydadzą. Kwota zostanie przeznaczona na wykup działek pod przyszłą inwestycję.

Gospodarz Jejkowic nie chciał, póki co zdradzać co to za inwestycja. Mniej tajemniczy jest Marcin Połomski burmistrz Rydułtów, który chce za pozyskane 2 miliony 800 tysięcy złotych chce wyremontować ulicę Ofiar Terroru i zrewitalizować Osiedle Karola:

Jest to rekompensata za utracone wpływy związane z utratą środków z powodu koronawirusa. Już wiemy, że wpływy były niższe, więc aby móc kontynuować inwestycje przeznaczamy tę kwotę na remont ulicy Ofiar Terroru oraz rewitalizację osiedla Karola jako wkład własny.

Jak dodaje burmistrz Rydułtów, w pierwszych miesiącach epidemii wpływy do budżetu miasta były mniejsze o 40%. Z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych Wodzisław Śląski otrzymał już na konto 4 mln 300 tysięcy złotych. Pieniądze trafią na modernizację ośrodka rekreacyjnego Balaton:

Te środki kilka dni temu wpłynęły na specjalne konto. Teraz jesteśmy na etapie wyboru zadania, które chcielibyśmy z tych środków realizować. Taką rekomendację będę Radzie Miasta przedkładał.

Radio 90: Cieszy się Pan z tych pieniędzy? 

Każde środki finansowe są bardzo dobrym wsparciem. My nie planowaliśmy przerwać zadań inwestycyjnych w związku z pandemią. Te środki mam nadzieję, że Rada Miasta zdecyduje się przeznaczyć na inwestycję, która nie była planowana, a jest gotowa do realizacji, czyli ośrodek Balaton.

Mówił prezydent Wodzisławia Śląskiego Mieczysław Kieca.

Rekordową kwotę w regionie z rządowego funduszu otrzymało miasto Rybnik, to 23 miliony złotych.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 6 grudnia 2023