Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

„Co to za śmigłowiec lata nad regionem?” Wyjaśniamy: To badanie metanu nad kopalniami [WIDEO]

Facebook Twitter

"Co to za helikopter lata nad naszymi głowami? Ma podpięte na linach jakieś urządzenie" – takie pytania zadaje sobie wielu mieszkańców Śląska. Sporo naszych Słuchaczy pisze do nas, abyśmy się dowiedzieli, co to jest za maszyna. Sprawdziliśmy!

Uspokajamy – to nic niebezpiecznego, a wręcz przeciwnie

W powietrzu przeprowadzane są badania składu atmosfery. Od kilkunastu dni nad regionem krąży śmigłowiec, pod nim można dostrzec jakieś urządzenie. Jak tłumaczy Łukasz Starowicz pilot z „Helipoland” pierwszy raz taka akcja jest przeprowadzana w Polsce.

Jest nietypowa, nawet na skalę światową

– mówi:

Łukasz Starowicz: Jest kilka organizacji, uniwersytetów, przy współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną plus NASA, ekipa odpowiedzialna za badanie ocieplenia globalnego i badanie ilości metanu w różnych miejscach na świecie. Metan jest chyba najbardziej odpowiedzialny za globalne ocieplenie, jego ilość jest cały czas mierzona przez satelity, które są dookoła ziemi, ale przez smog, chmury, uwarunkowania terenowe nie zawsze te pomiary są dokładne. Dlatego w tej chwili są prowadzone pomiary tak, że są ekipy na ziemi, a helikopter lata i zbiera pomiary metanu.

Śmigłowiec unosi się na różnych wysokościach, od kilkudziesięciu metrów w górę. Pod sobą unosi specjalistyczną aparaturę, która mierzy skład atmosfery. Wszystkie dane są porównywane z tymi, które rejestrują satelity oraz samolot, który krąży na o wiele wyższym niż helikopter pułapie:

Łukasz Starowicz: Po zebraniu tych wszystkich danych, te wszystkie ekipy są w stanie skalibrować te dane z satelity. Tak naprawdę to wszystko co my tutaj robimy, ma wpływ na to, w jaki sposób będą zbierane dane z satelit przyszłościowo. Te dane są na bieżąco, ale też w późniejszym czasie. (…) Tam jest dużo czujników i elementów, które zapisują pomiary. To wymaga precyzji, już zapowiadane są kolejne prace na całym świecie, będzie można nas spotkać, ale proszę się nie bać, nie podglądamy mieszkańców.

Śmigłowiec z podczepionym dziwnym urządzeniem w najbliższych dniach będzie można znowu spotkać, szczególnie w rejonach gdzie znajdują się kopalnie.

Zobacz zdjęcia:

Zobacz wideo:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj