Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Co warto wiedzieć o kredycie hipotecznym?

Facebook Twitter

Decyzja o skorzystaniu z kredytu hipotecznego nie jest łatwa. Większość osób podejmuje ją tylko raz w życiu, dlatego bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie. Co warto wiedzieć o kredycie hipotecznym? Jak się przygotować do złożenia wniosku? Na co zwrócić uwagę? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tekście.

Co musisz wiedzieć o kredycie hipotecznym?

Kredyt hipoteczny to rodzaj kredytu, którego najważniejszym zabezpieczeniem jest hipoteka. Wyróżnia go kilka elementów, z których najważniejsze to wysoka kwota kredytu oraz stosunkowo długi czas spłaty zobowiązania ‒ najczęściej 25-30 lat. Tego rodzaju kredyty udzielane są przez banki, które przed wypłatą środków finansowych, dokładnie analizują sytuację wnioskodawcy. Na podstawie dostarczanych przez potencjalnego klienta danych, oceniana jest jego zdolność kredytowa. To inaczej maksymalna kwota pożyczki, jaką klient jest w stanie spłacić. W procesie oceny zdolności kredytowej banki biorą pod uwagę między innymi: dochód, rodzaj zatrudnienia, wiek, staż pracy i historię kredytową. To wszystko składa się na ocenę klienta. Warto pamiętać, że udzielenie kredytu hipotecznego możliwe jest tylko w sytuacji, w której dana osoba posiada odpowiedni wkład własny. Obecnie poziom obowiązkowego wkładu własnego wynosi najczęściej 20% wartości nieruchomości. Istnieje również możliwość zaciągnięcia kredytu z 10% wkładem własnym, ale to tylko w wybranych placówkach bankowych.

Jak przygotować się do wzięcia kredytu hipotecznego?

Kredyt hipoteczny jest dużym zobowiązaniem finansowym, które będzie spłacane przez długi okres. Warto więc poświęcić trochę czasu na przygotowanie się do skorzystania z takiego kredytu. W pierwszej kolejności należy zadbać o swój stan wiedzy na temat kredytów. Warto w tym celu skorzystać z dostępnych w Internecie książek, e-booków oraz kursów, które pozwolą Ci lepiej zrozumieć funkcjonowanie kredytów hipotecznych. Taka wiedza pozwala uniknąć kosztownych błędów. Niektóre strony z ofertami mieszkaniowymi, jak obido.pl, podczas zakupu mieszkania oferują pomoc eksperta finansowego, który wytłumaczy wszystkie kwestie związane z kredytem.

W kolejnym kroku należy zadbać o swoją zdolność kredytową. Banki weryfikują sytuację finansową swoich klientów, dlatego przed złożeniem wniosku o kredyt dobrze jest spłacić stare zobowiązania finansowe, zwiększyć źródła dochodów, czy też zbudować historię kredytową ‒ spłacenie nawet niewielkiego kredytu na pewno podwyższy wiarygodność w oczach banku.

Odpowiednie parametry kredytu

Ostatnim elementem, na który trzeba zwrócić uwagę są parametry kredytu. To jednocześnie najważniejszy krok, z którym wiele osób ma problem. Na początku należy określić, jaka wysokość kredytu nas interesuje ‒ czy potrzebujemy pożyczki na zakup mieszkania, czy również na jego urządzenie. Dokładnie należy przeanalizować także wysokość swoich przychodów, żeby koszty związane z regulowaniem raty kredytu nie pochłonęły ich w całości.

Oczywiście należy uwzględnić także odpowiednią kwotę na wkład własny do mieszkania. Obecnie stawka ta ustalona jest na poziomie 20% wartości nieruchomości, co oznacza, że przy zakupie 40-metrowego mieszkania w Krakowie o wartości 400 tysięcy złotych, musisz posiadać wkład własny na poziomie 80 tysięcy złotych. Dobrym rozwiązaniem, jak już wspominaliśmy, jest również skorzystanie z pomocy eksperta kredytowego, który w naszym imieniu porówna oferty kilku banków ‒ ułatwi to wybór najlepszej opcji.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 lipca 2021