Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Co widać na tym zdjęciu? Ależ piękny… smog!

Facebook Twitter

Piękny, mroźny poranek, wschód słońca – w mijającym tygodniu nie brakowało takich chwil, kiedy mogliśmy podziwiać piękne, czerwono-różowe niebo. Widzieliście ten wschód?

Nasz reporter Jan Bacza wykonał zdjęcie wschodzącego słońca i dziwnego efektu świetlnego, który pojawił się na niebie. Był silny mróz, może dlatego? Czerwony, pionowy słup światła, czym mógł być wywołany?

To nie był efekt halo, bo nie był okrągły

– mówi nam profesor Uniwersytetu Śląskiego, Jerzy Jarosz.

Jest wiele typów efektu halo. Generalnie jest to efekt z dziedziny optyki związany z rozszczepieniem światła białego na kryształach lodu, które bywają zawieszone w atmosferze. Ten efekt jest widoczny przy ładnej pogodzie, kiedy wydaje się, że nie ma żadnych chmur […]. Wokół słońca pojawia się jakiś dziwny, barwny krąg. […]

Czerwony, piękny wschód słońca i pionowy słup światła. Co to może być?

Niestety, najprawdopodobniej to efekt smogu

– przekonuje nasz rozmówca.

To zdjęcie bardzo podobne do tych typowych zdjęć, które sami na pewno wielokrotnie robiliśmy – zachodów słońca nad morzem, czy nad jakąś przestrzenią otwartą […] Natomiast nie widzimy nigdy takiego pasa, który unosiłby się w górę […] Obawiam się, że ten efekt jest związany tutaj nie z kryształami lodu, bo wówczas musielibyśmy mieć do czynienia z kolorami, z rozszczepieniem barw, ale raczej z rozproszeniem światła w ogóle. A to rozproszenie nastąpiło nie na kryształach lodu a na innych cząsteczkach zawieszonych w powietrzu, a mianowicie na smogu, który w tym dniu miał wysokie notowania.
Radio 90: Silny mróz i duże zanieczyszczenie
To typowa pogoda smogowa i myślę że to świadczy o tym, że było krytycznie i to zanieczyszczenie smogowe już na tyle było, że światło słoneczne było w stanie się na nim rozproszyć […]

Aż chce się powiedzieć… jaki piękny ten smog.

Czytaj także:

 

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj