Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Co z odpadami w Raciborzu? Czy będą zmiany?

Facebook Twitter

Firmy póki co zostają w miejskim systemie gospodarki odpadami. Część radnych z Raciborza nie zgodziła się na zmianę proponowaną przez prezydenta miasta.

krzyżanowice

Dariusz Polowy chciał, by od 1 stycznia przedsiębiorstwa podpisywały indywidualną umowę na odbiór odpadów z konkretną firmą. Dzięki temu ponoszone przez nie koszty wywozu śmieci miałyby stać się bardziej realne.

W Raciborzu opłata śmieciowa naliczana jest od jednego mieszkańca, niezależnie od tego ile śmieci wyprodukuje.

Taki sam model opłat dotyczy tzw. nieruchomości niezamieszkałych, czyli firm i instytucji, które w tym mieście w systemie gospodarki odpadami funkcjonują od 2013 roku. To prawie 800 podmiotów. Konsekwencją jest duży deficyt wynikający z faktu, że opłata pobierana od firm jest mniejsza niż ilość realnie oddawanych przez nie śmieci. W przyszłym roku deficyt ten szacowany jest na około 2 mln złotych. Bywa tak, że ze złożonej deklaracji wynika, że firma oddaje 60 kubłów rocznie. A prawda jest taka, że pojemników jest 300. Powstały w ten sposób deficyt pokrywany jest z opłaty śmieciowej, na którą składają się wszyscy mieszkańcy Raciborza. Stąd propozycja, by firmy podpisywały umowy indywidualnie. Równocześnie radni mieliby dwa razy w roku otrzymywać raport z kontroli czy firmy prawidłowo wywiązują się z obowiązku zagospodarowywania odpadów.

Rada Miasta ma czas do końca tego roku na podjęcie działań zmierzających do doprowadzenia systemu gospodarki odpadami do stanu zgodnego z prawem.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 5 marca 2024