Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Co z uchwałą antysmogową? Marszałek województwa: „Raczej nie będziemy się do tego apelu przychylać”

Facebook Twitter

„Ten apel do mnie dotarł, ale to jest problem dotyczący nie tylko samorządowców jednego regionu”- mówi marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski. W Radiu 90 powracamy do pisma w sprawie uchwały antysmogowej, które do marszałka wystosowało kilkunastu włodarzy miast i gmin ze Śląska Cieszyńskiego.

Jakub Chełstowski marszałek województwa Śląskiego

Wójtowie, burmistrzowie ze starostą powiatu cieszyńskiego na czele, napisali do marszałka, aby zmodyfikować obowiązującą od 2017 roku uchwałę antysmogową. Chodzi o zapis mówiący do kiedy należy wymienić piece starego typu. Samorządowcy chcą przesunięcia terminów wymiany palenisk.

Co na to marszałek? Apel przyjmuje i… zachwala odnawialne źródła energii.

Kiedyś to analizowaliśmy, ale możemy narazić się na spór prawny, więc raczej się do tego apelu nie będziemy się przychylać

– mówi Radiu 90 marszałek Jakub Chełstowski.

Jakub Chełstowski: Możemy się narazić na spór prawny, z osobami, które dostosowały się albo będą żądały przestrzegania tej uchwały. Wiec to nie jest problem zero-jedynkowy, że możemy to wydłużyć w jednym miejscu, czy poszerzyć, czy wydłużyć o rok. Więc raczej na tę chwilę nie będziemy się do tego apelu przychylać. Z uwagi na to, że za chwilę uruchamiamy gigantyczne środki na Odnawialne Źródła Energii w ramach środków unijnych, środki rządowe, które bardzo mocno działają. Śląsk jest liderem tych przemian, jeśli chodzi o czyste powietrze, więc byłby to trudny proces, żeby w jakimś stopniu tę uchwałę poluzować. Musimy być tutaj równoważni, uważam, że ruszanie tej uchwały spowoduje więcej problemów niż korzyści.

Jak dodaje marszałek, wierzy w zapewnienia rządu, że w Polsce pojawi się węgiel dobrej jakości. A zmiany w obowiązującej uchwale mogą przynieść, jego zdaniem, tylko negatywne skutki.

Jakub Chełstowski: Oczywiście wymaga to szczególnej atencji rządu. Myślę, że musimy uzbroić się w cierpliwość, to nie ma nigdy dobrych rozwiązań, ale bałbym się, żeby potem ta uchwała nie stała się, jakby to powiedzieć, nikogo nie motywowała do walki o czyste powietrze. Bo za pół roku ten kryzys może się skończyć z uwagi na to, że nowe źródła dostaw będą do Polski płynęły, albo inne źródła zostaną uruchomione, a my z tym problemem zostaniemy. My na pewno będziemy zachęcać do inwestycji w odnawialne źródła energii, do inwestycji, które szybciej przyspieszą ten proces. Jestem przekonany, że ten kryzys na świecie, który wywołała wojna na Ukrainie, przyspieszy tę transformację, szczególnie w sektorze komunalnym. Bo ta inwestycja jednorazowa w OZE, owszem może i droga, ale rozwiązuje problem na lata. A co roku borykać się z problemem braku węgla tej czy innej jakości to myślę, że to nie jest dobra droga.

Jak mówi Jakub Chełstowski, w najbliższych latach do naszego województwa w ramach środków unijnych trafi 700 milionów euro, które mają być przeznaczone na odnawialne źródła energii.

Czytaj takze:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj