Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Co ze schroniskiem dla bezdomnych w Żorach? Miasto chce likwidacji, radni się nie zgadzają

Facebook Twitter

Władze Żor chciały w ramach oszczędności zlikwidować schronisko dla bezdomnych. Większość radnych się nie zgodziła. Schronisko działa w Żorach od 6 lat, są tam 23 miejsca. Żyje tak 7 bezdomnych, na których według informacji Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przypada 9 pracowników.

Obok działa noclegownia, która także ma niewielkie obłożenie. Roczny koszt utrzymania schroniska to 330 tysięcy złotych. Władze chciały połączyć placówki i w ten sposób zaoszczędzić pieniądze. Mówi prezydent Żor:

Waldemar Socha: Nike nie chce zrobić krzywdy bezdomnym. My mamy dwie placówki, które sąsiadują ze sobą. W każdej jest wykorzystanie około 30%. Każda z placówek ponosi te same koszty, jest dublowanie wynagrodzeń dla kadry. My proponujemy, budynki pozostaną, będzie jedna placówka. Jak nie będzie schroniska, to nie będzie wydatków na schronisko.

Przeznaczmy te 330 tysięcy złotych na wsparcie żorskich rodzin. Stwórzmy etaty dla asystenta rodziny

– mówił na sesji przewodniczący rady miasta:

Piotr Kosztyła: Pandemia demolowała system rodziny w Polsce na wielu obszarach. Cały nasz wysiłek powinien iść na pomoc rodzinie, nie zapominając o bezdomnych. Jeżeli my oferujemy bezdomnym podczas pandemii darmową opiekę, w tym samym budynku, w którym było schronisko, miasto przy okazji oszczędza. A te 300 tysięcy miasto przeznaczy na żorskie rodziny.

Większość radnych nie zgodziła się na likwidację schroniska, uważając, że jest ono potrzebne, a koszt utrzymania nie jest aż tak wysoki. Mówi żorski radny:

Zbigniew Krówka: Mam taki dylemat moralny. Z jednej strony mówimy o ekonomii, o oszczędności 350 tysięcy, a z drugiej strony finansujemy spółki prawa handlowego, (…) przeznaczamy miliony złotych, fundujemy rozrywkę mieszkańcom Żor i tym spoza miasta. A tu mamy dylemat, żeby zostawić schronisko dla bezdomnych za 350 tysięcy. W kwestii etyki i moralności jest to dla mnie niedopuszczalne.

Ostatecznie radni zdecydowali, że schronisko dla bezdomnych w Żorach pozostanie. W głosowaniu 12 radnych było przeciw likwidacji, a 10 za.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj