Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Co ze skrzyżowaniem Mikołowska, Wielopolska, Stawowa w Rybniku?

Facebook Twitter

W Radiu 90 mówiliśmy o problemach z sygnalizacją świetlną w tym miejscu. Została ona zmieniona, lecz droga nadal się korkuje. "Potrzeba radykalnych zamian w tym miejscu" - twierdzą kierowcy, którzy tracą już cierpliwość. Czy są jakieś pomysły na zmiany?

fot. pixabay.com

Pomysł na przebudowę jest. Ruch samochodów mógłby się tam odbywać nie pod jednym, lecz pod dwoma przęsłami wiaduktu kolejowego. Mówi Naczelnik Wydziału Dróg w rybnickim magistracie, Jacek Hawel:

Rzeczywiście pomysły są, wizualizacje swego czasu też były. Na chwilę obecną, przygotowujemy się do podpisania umowy z firmą projektową na zaprojektowanie przejścia pod drugim i trzecim przęsłem, przy czym dwa będą przeznaczone dla ruchów pojazdów. Jedno, te trzecie będzie przeznaczone dla ruchu rowerowego i pieszego.

Kiedy mogłyby ruszyć prace na ul. Mikołowskiej?

Projekt przebudowy ulicy Mikołowskiej czeka na dobre czasy, czyli na pieniądze. Tych pieniędzy, póki co, w budżecie nie ma. Jest to bardzo drogi projekt ze względu na zajętość terenu oraz parametry techniczne, jakie musimy zachować na tego typu drodze. Więc z pewnością, nie ten rok, mało prawdopodobnie żeby to był przyszły rok. Chyba, że znajdą się zewnętrzne środki finansowania, które pozwolą rzeczywiście ten temat uruchomić. Jako miasto jesteśmy oczywiście na niego przygotowani, nie mniej jednak czekamy na potencjalne możliwości finansowe, które pozwolą na uruchomienie tego.

Ile potrzeba pieniędzy na przebudowę skrzyżowania i ulicy Mikołowskiej?

Sama przebudowa ulicy Mikołowskiej, czyli od skrzyżowania z ulicą wielopolską- obiektem mostowym na rzece rudzie, bo ten element infrastruktury drogowej obejmuje do granicy miasta, to jest kwota niespełna 70 mln złotych. Na dzień dzisiejszy, postępowania przetargowe, przedsiębiorcy kalkulując koszty bardzo często przekraczają nasz kosztorys, który mamy, i tak już wydaje nam się na bardzo dobrych stawkach. Musimy mieć świadomość tego, z ostatnich chociażby przetargów, których otwarliśmy oferty, wynika że niestety, ale jest drożej niż to, co myśmy przewidywali w budżecie.

Na udrożnienie ulicy Mikołowskiej i przebudowę newralgicznego skrzyżowania trzeba będzie jeszcze poczekać. Kierowcom pozostaje mieć nadzieję, że nowa sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu zostanie po okresie prób i obserwacji ustawiona tak, by tworzyły się tam jak najmniejsze korki.

W maju pisaliśmy o problemach na tym skrzyżowaniu – TUTAJ. 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj