Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Co zrobić, gdy spotkamy żmiję zygzakowatą na swojej drodze? Radzi RDOŚ w Katowicach

Facebook Twitter

Żmija zygzakowata jest jedynym jadowitym dziko występującym wężem w Polsce. Najłatwiej rozpoznać ją po charakterystycznym zygzaku na grzbiecie. Jak postępować, gdy spotkamy ją na swojej drodze, radzi Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Katowicach.

Żmija osiąga ok. 80 cm długości. Możemy ją spotkać w 3 odmianach barwnych: brązowej i szarej (w różnych odcieniach tych kolorów) oraz czarnej – ta jednak występuje najrzadziej. Żmija to gatunek płochliwy i skryty, a co za tym idzie, unikający człowieka. Wąż ten atakuje tylko wtedy gdy zostanie do tego zmuszony. Ewentualny atak poprzedza ostrzegawczym syczeniem, dlatego ukąszenia zdarzają się bardzo rzadko. Zazwyczaj do ukąszenia dochodzi dopiero wtedy, gdy zwierzę nie ma innego wyjścia i musi się bronić. Ataki bez uprzedzenia są sporadyczne i zwykle spowodowane są nagłym nadepnięciem.

fot.pixabay.com

Aby nasze przydomowe ogródki nie stały się atrakcyjnym miejscem dla żmij, wystarczy je uporządkować oraz regularnie wykaszać trawę.

Co gdy spotkamy żmiję?

Spotykając żmiję należy przede wszystkim zachować spokój i nie zbliżać się do niej. Wówczas żmija sama powinna się od nas oddalić. Żmije możemy spotkać na wszelkiego rodzaju terenach otwartych m.in. łąkach, obrzeżach lasów, na polach uprawnych. W otoczeniu człowieka bywa spotykana w miejscach o wysokiej trawie oraz tam, gdzie może się łatwo ukryć, takich jak składowiska drewna czy sterty kamieni.

Fot.pixabay.com

Co robić w wypadku ukąszenia?

W wypadku, gdy nastąpiło ukoszenie żmii należy unieruchomić pokąsaną kończynę (żmija atakuje zwykle do wysokości kostek.) oraz wezwać pomoc medyczną. Można również zastosować opaskę uciskową powyżej miejsca ukąszenia. Ukąszenie w przypadku dorosłego, zdrowego człowieka powinno obyć się bez komplikacji. Większą czujność należy zachować w odniesieniu do ukąszonych dzieci, osób starszych, osób z chorobami serca czy będących pod wpływem alkoholu.

fot.pixabay.com

Warto też pamiętać, że głównym pożywieniem żmii są gryzonie, takie jak myszy i norniki, co jest bardzo korzystne z punktu widzenia człowieka. Obecność tych gadów w naszym otoczeniu świadczy o tym, że nasz lokalny ekosystem jest w dość dobrej kondycji.

Żmija to gatunek chroniony

Pamiętajmy, że żmija zygzakowata jest gatunkiem chronionym, objętym częściową ochroną gatunkową. W celu ich ochrony ustanowiono szereg zakazów, takich jak zakaz umyślnego zabijania i okaleczania, zakaz chwytania, przetrzymywania, niszczenia siedlisk, schronień, a także umyślnego płoszenia i niepokojenia żmij. Złamanie tych zakazów jest traktowane jako wykroczenie, jego popełnienie wiąże się z orzeczeniem kary aresztu lub grzywny.

Fot.pixabay.com

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj