Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Co zrobić z nadmiarem jedzenia? Oddaj, niech ktoś skorzysta

Facebook Twitter

Na święta przygotowujemy mnóstwo jedzenia, na stole ma być pełno. I choć coraz więcej osób deklaruje, że robi mniej potraw i w takich ilościach, by nie zostało, to wciąż w lodówkach zostaje mnóstwo niedojedzonych dań. Od lat w Radiu 90 przy takich okazjach przypominamy Wam o jadłodzielniach i lodówkach społecznych. Sprawdźcie gdzie można je znaleźć w regionie.

Jastrzębie- Zdrój

Pierwsza w regionie jadłodzielnia powstała w 2017 roku w Jastrzębiu- Zdroju. Jeszcze latem tego roku w mieście działały dwie specjalne szafy i lodówki, jedna przy ulicy Wielkopolskiej na małym parkingu za sklepem, druga na parkingu koło marketu na osiedlu Arki Bożka. Miesiąc temu ta pierwsza lokalizacja została zlikwidowana:

Z ul. Wielkopolskiej, z powodów sanitarnych, została usunięta nasza Jadłodzielnia. Podłoga przeszła wilgocią i niestety zostaliśmy zmuszeni do podjęcia takiej decyzji.

– podał Team Jadłodzielni w Jastrzębiu. W tej chwili działa jedynie szafa na jedzenie za sklepem Aldi przy Arki Bożka.

Rybnik

W maju 2019 roku otwarto jadłodzielnię w Rybniku, to szafa na terenie placu kościelnego Franciszkanów w Rybniku, to parafia św. Józefa w przy ulicy Wodzisławskiej. Żywność może przynieść każdy, podobnie jak i każdy może z jadłodzielni skorzystać.

Wodzisław Śląski

W kwietniu 2021 roku oddano jadłodzielnię obok Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śląskim. Oprócz tego podobne miejsce jest na osiedlu XXX-lecia: tam stoi lodówka społeczna, do której również można włożyć jedzenie. Ona również jest dostępna przez całą dobę 7 dni w tygodniu.

Do społecznej lodówki nie powinno się wkładać: surowego mięsa, jajek i alkoholu. Wszystkiego, czego sami byśmy nie zjedli

– mówił Radiu 90 Mateusz Węglorz, który opiekuje się lodówką społeczną w Wodzisławiu Śląskim. Czym można się podzielić?

Mateusz Węglorz: Przetwory, owoce, słodycze, resztki z obiadu, dobrze zapakowane słoiki. Jest tego naprawdę bardzo dużo, co tutaj można włożyć. Zapakowane, gotowe produkty, jeśli ktoś idzie do sklepu, może więcej dokupić i tutaj włożyć. W trakcie pandemii też można zauważyć, że wielu osobom jakość życia się pogorszyła i na pewno też szukają tej pomocy i mogą ją tutaj znaleźć.

Żory

Jadłodzielnię w Żorach otwarto tuż przed świętami, czynna jest od tygodnia przy ul. Wodzisławskiej 1 (parking na tyłach budynku dawnej poczty). Jest całorocznie otwarta, dostępna 365 dni w roku, 24 godziny na dobę szafa na artykuły suche oraz szafa chłodnicza na produkty wymagające przechowywania w niższej temperaturze. Dostęp do niej będzie całkowicie otwarty, każdy będzie mógł się poczęstować produktami i skorzystać z nich.

Mieszkańcy Żor będą mogli zagospodarować nadmiar żywności, aby zapobiec jej marnowaniu, a osoby chętne będą mogły się poczęstować zupą czy ciastem, produktami spożywczymi pozostawionymi przez innych.

– zachęcają wolontariuszki i wolontariusze z Żorskiego Forum Kobiet.

Zobacz czym możesz się podzielić:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 21 lipca 2024