Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Co zrobić z niewybuchem? Po raz kolejny przypomina raciborska policja

Facebook Twitter

Mamy okres prac polowych, dlatego teraz policja z Raciborza przypomina zasady bezpieczeństwa. Często do dyżurnego raciborskiej komendy policji napływają zgłoszenia o znalezionych niewybuchach, które pozostały po wojnie.

Pierwszą najważniejszą zasadą w przypadku odnalezienia niewybuchu jest zachowanie najwyższej ostrożności.

Nie wolno dotykać znalezisku. Dobrze jest też wyraźnie oznakować miejsce odnalezienia niewybuchu w celu ostrzeżenia osób postronnych, aby nie narażać ich bezpośrednio na niebezpieczeństwo.

– instruują mundurowi z Raciborza. Po znalezieniu niewybuchu należy niezwłocznie powiadomić policję. Funkcjonariusze w dalszych krokach powiadomią patrol saperski, który zabezpieczy ładunek. To mundurowi na miejscu podejmują decyzję, czy niewybuch może grozić bezpieczeństwu osób postronnych i czy konieczne jest organizowanie ewakuacji.

Podczas zgłaszania należy dokładnie określić miejsce oraz podać szczegółowy opis znalezionego przedmiotu. Jeśli znalezisko znajduje się w miejscu trudnym do zlokalizowania, np. pole wtedy pozostańmy na miejscu do czasu przybycia służb.

Pamiętajmy, że pod żadnym pozorem nie możemy lekceważyć znaleziska. Ładunek znajdujący się w pocisku może w każdej chwili detonować.

Ostatnie przypadki odnalezienia niewybuchów w naszym regionie:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 12 maja 2021