Co zrobić z papą? Problem mieszkańców osiedla w Wodzisławiu Śląskim
"Dla kogo są Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych czyli popularne PSZOK-i - pyta nasz słuchacz? Chyba nie do końca dla nas mieszkańców bloków, bo nie możemy tam oddać wszystkich odpadów" - dodaje.

Szacowany czas czytania: 02:23
Co zrobić z papą?
Jeden z mieszkańców osiedla XXX-lecia w Wodzisławiu remontował garaż i z odpadami budowlanymi udał się do PSZOK-u, wtedy pojawił się problem.
Mamy papę, którą zerwiemy w garażu, a mieszkamy w bloku. Nie ma możliwości oddania do PSZOK-u. Więc pytanie z automatu się nasuwa, gdzie to mamy zutylizować? Czy naprawdę chcemy mieć czyste, piękne, ładne lasy, czy po prostu musimy na osiedlach płacić więcej za śmieci i tam to wyrzucać? To jest niemożliwością. Naprawdę ciężki temat. I teraz taką papę wrzucają po prostu pod śmietnik. Ale kto to potem zutylizuje?
Nasz słuchacz był w wodzisławskim PSZOK-u i tam usłyszał, że od mieszkańców bloków takie odpady jak papa nie są odbierane. Weronika Hołomek kierownik biura gospodarowania odpadami w wodzisławskim magistracie, potwierdza samo zdarzenie, jednocześnie zaprzecza, że mieszkańcy bloków nie mogą oddawać tego typu odpadów w punkcie.
Weronika Hołomek: Taką papę na PSZOK można oddać. Mogą oddać mieszkańcy zarówno zabudowy niskiej jak i wysokiej. Natomiast myślę, że jednym z powodów mogło tu być niedopełnienie formalności, a mianowicie zgodnie z regulaminem Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych do oddania tego typu odpadów, każdych właściwie odpadów, a tym bardziej niebezpiecznych, winno się przedłożyć oświadczenie, z jakiej nieruchomości pochodzą oraz jeżeli nie jest się właścicielem tej nieruchomości, upoważnienie od właściciela bądź najmującego. Myślę, że to było clou tej sytuacji, dlaczego te odpady po prostu nie zostały przyjęte.

Faktem jest, że mieszkaniec osiedla XXX-lecia został odesłany z PSZOK-u z przysłowiowym kwitkiem.
Działamy zgodnie z przepisami
– podkreśla Weronika Hołomek
Weronika Hołomek: Punkt stworzony jest do przyjmowania odpadów selektywnie zbieranych, a papa jest jednym z elementów odpadów budowlano-remontowych, które w odpowiednim limicie są przyjmowane na PSZOK-u. Ten limit wynika z prawa miejscowego. To jest 800 kg na daną nieruchomość bądź lokal mieszkalny na przełomie trzech lat. Traktujemy mieszkańców równo. Zarówno zabudowa wielolokalowa, jak i mieszkalna niska mają dokładnie te same zasady przyjmowania odpadów.
Wszelkie informacje dotyczące działalności Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów w Wodzisławiu można znaleźć na stronie miasta w zakładce gospodarka odpadami. A sam punkt mieści się przypomnijmy przy ulicy Marklowickiej 21F.
Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!