Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Coraz więcej ciekawych zajęć dla seniorów. W Rybniku odbyły się III Targi Senioralne

Facebook Twitter

"Czekamy na więcej takich wydarzeń" - mówili zgodnie seniorzy, którzy wczoraj (23.11.) przez trzy godziny mieli okazję skorzystać z bezpłatnych porad medycznych, rehabilitacyjnych, czy wykładów.

W rybnickiej bibliotece odbyły się już po raz trzeci Targi Senioralne:

Cudnie, że to dla nas robią. Można ciśnienie zmierzyć, cukier. Vouchery dostaliśmy do kina w Chwałowicach, na basen.

Seniorzy się spotykają, wypiją kawę, zjedzą ciasto. Bardzo miło spędzamy tu czas.

Żeby tańce jeszcze były. (…) Ja bym tańczył codziennie, tańczę w domu przed telewizorem jak leci fajna muzyka.

Nasz rozmówca należy do wyjątków, bo jak przyznaje Ewa Lubieniecka rybnickiego Bushido, to zwykle seniorki są coraz bardziej aktywni niż seniorzy:

Ewa Lubieniecka: Mamy grono stałych wielbicieli, są to głównie panie. Panie, które maja więcej czasu i chcą dłużej żyć, bo aktywność sprawia, że jesteśmy wiecznie młode a paniom na tym zależy. Panowie w znacznie mniejszym gronie nas odwiedzają.

Odwiedzający targi mieli okazję poczuć na własnej skórze jak działa muzykoterapia. Zabiegi przeprowadzała Agnieszka Malina:

Agnieszka Malina: Kamerton przykładam do punktów, mogą o być punkty bólowe, mogą to być miejsca, w którym kumuluje się najbardziej stres. To działa rozluźniająco. Siedzą 2-3 minuty i już mówią, że jest luźniej. Z paroletniego doświadczenia wiem, że tak to działa.

Co ciekawe na dzisiejsze spotkanie seniorzy sami przygotowali wypieki, które potem kupili i wspólnie zjedli:

Joanna Tarnowska: Kupują ciastka, kawę, produkty. Zachęcają do kupowania produktów, bo to są produkty zrobione przez nich. Prezentujemy tu Dzienny Dom Seniora w Popielowie. Ciasta upieczone są przy pomocy seniorów. Świąteczne stroiki, skrzaty, kartki, rzeczy, które mamy wystawione to praca wspólna seniorów. Każdy robi tyle, na ile ma możliwość i ile ma chęci.

Maria Białek, prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Rybniku, przyznaje że dziś ofert dla seniorów jest coraz więcej:

Maria Białek: Dużo jest wystawców, propozycji i to znaczy, że wszyscy zauważają seniorów i przygotowują oferty dla nich. Zachęcamy wszystkich do korzystania i nie tylko z tych ofert, ale przede wszystkim zapraszamy do uniwersytetu, gdzie można ćwiczyć pamięć, kondycję fizyczną, kondycję psychiczną.

Organizatorem Rybnickich Targów Senioralnych był Powiatowy Urząd Pracy oraz Fundacja Byle do Wiosny.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj