Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Coraz więcej zwolnień lekarskich. ZUS zachęca, by nie odwiedzać z chorobą urzędu

Facebook Twitter

Rośnie liczba wystawianych zwolnień lekarskich. Także ZUS w naszym województwie potwierdza, że statystyki pokazują pełnię sezonu na grypę i przeziębienia. Tylko w grudniu wystawiono ponad 2 mln zaświadczeń lekarskich, zarówno z powodu choroby pracowników, jak i opieki nad chorym dzieckiem.

Liczba zwolnień z powodu opieki nad dzieckiem w listopadzie wyniosła jeszcze ponad 3,6 mln, a w grudniu było to już ponad 4,1 mln zaświadczeń. Rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że takie sprawy możemy załatwić bez wychodzenia z domu.

Beata Kopczyńska: Warto zastanowić się nad wizytą online w placówce ZUS bez wychodzenia z domu czy kontaktu z innymi osobami możemy załatwić swoją sprawę. W ciągu roku z wideorozmowy z ekspertem ZUS skorzystało ponad 111 tysięcy klientów. Jest to bardzo skuteczna i wygodna forma kontaktu. Najwięcej e-wizyt odbywa się w sprawie emerytur i rent, następnie zasiłków oraz zagadnień dotyczących obowiązków ubezpieczeniowych firm, w tym również w kontekście pracowników. Podczas e-wizyty klienci chętnie korzystają też z możliwości potwierdzenia profilu utworzonego na platformie usług telefonicznych.

Jak zarezerwować taką wizytę, aby uniknąć kontaktu z innymi osobami w urzędzie podczas choroby?

Beata Kopczyńska: Bardzo prosto wystarczy wejść na naszą stronę ZUS albo wpisać bezpośrednio adres www.zus.pl/e-wizyta. Aby odwiedzić ZUS online, wystarczy mieć komputer lub smartfon z kamerką i mikrofonem. E-wizyty odbywają się od poniedziałku do piątku w dni robocze od 9.00 do 14.00. Można umówić się na konsultacje również w języku migowym.

Doradzała rzecznik ZUS w naszym regionie Beata Kopczyńska.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 5 lutego 2023