Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

CPK: samorządy chcą rzetelnych konsultacji

Facebook Twitter

Śląski Związek Gmin i Powiatów apeluje o rzetelny proces konsultacji w sprawie połączeń kolejowych Centralnego Portu Komunikacyjnego. Z wiadomości Radia 90 wiecie, że głośne NIE mówią w tej sprawie mieszkańcy Baranowic.

fot. archiwum ŚZGiP

Wczoraj (3.03.) wieczorem spotkali się, aby przygotować stanowisko, jakie zmierzają wysłać do Ministerstwa Infrastruktury.

Mieszkańcy Baranowic mówią NIE budowie kolei CPK

Przeciwko zaproponowanym wariantom tras protestują także w innych punktach województwa śląskiego, gdzie nowe linie szybkiej kolei miałyby przebiegać m.in. przez centra miast czy osiedla, a to oznacza setki domów do wyburzenia.

Nie jest do zaakceptowania przebieg trasy przez Szczejkowice, tereny inwestycyjne i mieszkaniowe w sołectwie Bełk czy w pobliżu domów w Dębieńsku

– pisze w oświadczeniu burmistrz Czerwionki Wiesław Janiszewski.

Pełny tekst oświadczenia burmistrza Czerwionki- Leszczyn

Konsultacje trwaj do przyszłego wtorku 10 marca.

Apel samorządowców:

Apelujemy o przeprowadzenie rzetelnego procesu konsultacji ze wszystkimi interesariuszami. Postulujemy też o przeanalizowanie przebiegu nowych korytarzy drogowych i kolejowych, tak aby uniknąć kataklizmu urbanistycznego i planistycznego w różnych miejscach Polski

– powiedział Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej podczas ostatniego posiedzenia zarządu związku.

W trakcie piątkowego posiedzenia w Dąbrowie Górniczej zostało przyjęte stanowisko w sprawie konsultacji Strategicznego Studium Lokalizacyjnego Inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego.

W stanowisku samorządowcy zwracają uwagę, że zaproponowane w Strategicznym Studium Lokalizacyjnym Inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego przebiegi nowych korytarzy drogowych i kolejowych budzą wiele obaw wśród mieszkańców terenów, po których zostały wytyczone. Podkreślają, że problem ten dotknął wielu miejscowości w Polsce i nie ominął województwa śląskiego.

Przeciwko zaproponowanym wariantom tras protestują mieszkańcy województwa śląskiego, gdzie nowe linie szybkiej kolei miałyby przebiegać m.in. przez centra miast oraz tereny mieszkalne.

W przyjętym stanowisku samorządowcy wnioskują o takie zaplanowanie nowych korytarzy drogowych i kolejowych, aby w jak najmniejszym stopniu ingerowały w ścisłą zabudowę mieszkaniową, istniejącą infrastrukturę techniczną, miejsca użyteczności publicznej i centra miejscowości, a także tereny posiadające cenne walory przyrodnicze.

Nie występujemy przeciw samej inwestycji. Uważamy, że tworzenie nowej infrastruktury w postaci portów lotniczych czy tras kolejowych jest potrzebne. Chcemy po prostu usiąść do rozmów i prowadzić je zgodnie z przyjętymi standardami. Nie możemy godzić się na podejmowanie tak ważnych decyzji zza biurka

– podsumował dyskusję poświęconą tej sprawie Marcin Bazylak.

ŚZGiP – jest największą regionalną organizacją samorządową w Polsce, zrzeszającą obecnie 140 jednostek samorządu terytorialnego z woj. śląskiego (w tym wszystkie miasta na prawach powiatu).

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj