Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

CPK: O przebiegu Kolei Dużych Prędkości za zamkniętymi drzwiami. Debata podczas Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. Bez mieszkańców

Facebook Twitter

O przebiegu Kolei Dużych Prędkości dyskutują za zamkniętymi drzwiami. W Katowicach trwa Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego w związku z planami budowy linii kolejowej od Katowic do Ostrawy. Wszystko ma związek z CPK.

cpk wojewódzka rada

O CPK i Kolei Dużych Prędkości podczas Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego – zwołał ją wojewoda

To efekt ogłoszenia kilkanaście dni temu tzw. wariantu inwestorskiego. Zaproszeni są na nią samorządowcy, parlamentarzyści oraz przedstawiciele CPK. Na miejscu był Arkadiusz Żabka.
Minister Horała pełnomocnik Rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego nie przyjechał, łączył się zdalnie z Warszawy. Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek nie widzi w tym niczego złego.

Jarosław Wieczorek: Liczę na to, że w dialogu społecznym, w poszanowaniu, w zrozumieniu wszystkich stron, będziemy mogli rozmawiać o kolei dużych prędkości na terenie województwa śląskiego. Wsłuchując się oczywiście we wszystkie głosy. Będzie można zaprezentować członkom Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego cały projekt, całe przedsięwzięcie oraz ten model i mechanizm komunikacji społecznej i wsparcia społecznego.

Radio 90: Wszyscy się cieszą, brakuje ministra Horały osobiście.

Jarosław Wieczorek: Ale jest, będzie z nami. Połączenia internetowe od pandemii są bardzo powszechne i ta możliwość jest, on będzie z nami cały czas. Będzie można mu zadawać pytania, będzie z nami rozmawiał.

Konrad Majszyk rzecznik CPK

Do Katowic przyjechali natomiast przedstawiciele Centralnego Portu Komunikacyjnego. Mówi Konrad Majszyk rzecznik CPK.

Konrad Majszyk: Te propozycje już są bardzo atrakcyjne, dlatego że po ogłoszeniu wariantu inwestorskiego to jest przecież dopiero kilkanaście dni, w spółce CPK urywają się telefony i mamy bardzo dużo zgłoszeń od mieszkańców, którzy mieszkają na planowanym wariancie i są zainteresowani szczegółami programu dobrowolnych nabyć, który będziemy uruchamiać w przyszłości. Warunki, które chcemy zaproponować, są bardzo atrakcyjne dla mieszkańców. Widzimy to już w tej chwili w sercu Polski, na terenie lotniska, gdzie taki program dobrowolnych nabyć trwa już od dwóch lat. On w ciągu ostatnich miesięcy przyśpieszył, można powiedzieć, że eksplodował. Zgłosiło się tam już ponad tysiąc mieszkańców.

Będziemy płacić za domy więcej niż wartość rynkowa

– zapowiada Majszyk.

Konrad Majszyk: Przychodzi rzeczoznawca majątkowy i wykonuje operat, określając wartość nieruchomości. My wtedy wyznaczamy cenę, bazując na 120% wartości rynkowej w przypadku gruntu i 140% w przypadku domu. Czyli jeśli dom, powiedzmy to jest przykład, kosztuje 500 tysięcy złotych, my jako CPK jesteśmy w stanie zaoferować, że wykupimy go za 700 tys.

Jeśli dom jest wart milion złotych, to płacimy milion czterysta tysięcy. To są bardzo atrakcyjne warunki. Jest czasami powtarzany taki argument – OK, doceniamy, że spółka CPK płaci więcej niż wartość rynkowa, ale mój dom jest na tyle zdegradowany, on już jest stary, że nawet jak mi zapłacicie 40% więcej, tak nie będę w stanie sobie niczego kupić ani się odbudować. Otóż wiemy, że są takie przypadki i właśnie dlatego jest też możliwy mechanizm określenia wartości odtworzeniowej bez stopnia amortyzacji. Będziemy w stanie zaproponować taką cenę, żeby dany mieszkaniec, dana rodzina mogła się odbudować w domu tej samej wielkości, według dzisiejszych stawek i według dzisiejszych cen na rynku budowlanych.

Mirosław Szymanek wójt Mszany:

Do Urzędu Wojewódzkiego przyjechali samorządowcy. Są przeciwni budowie kolei dużych prędkości. Mówi Mirosław Szymanek wójt Mszany.

Radio 90: Pana stanowisko na dziś jest niezmienne.

Mirosław Szymanek: Obawiamy się tej linii i w jakimś stopniu chcemy, żeby ta linia nie przebiegała przez teren gminy Mszana.

Radio 90: Czy te propozycje, które się pojawiają na stole, są atrakcyjne dla mieszkańców? Mogą się takie okazać?

Mirosław Szymanek: Mieszkańcy obawiają się, że te kwoty nie będą realne i że one nie będą wypłacane w takich wysokościach. Więc mamy ten głosy od mieszkańców, że boją się, że żeby wybudować w przyszłości domy za te kwoty.

W podobnym tonie wypowiada się wójt Godowa Mariusz Adamczyk.

Mariusz Adamczyk: My jako gminy nie jesteśmy przeciwko budowie CPK, natomiast jesteśmy przeciwni wyboru tego wariantu, który został wybrany, a przede wszystkim, jeżeli chodzi o moją gminę, to połączenia Wodzisław – Jastrzębie, które nie było konsultowane w tym przebiegu, zaskoczyło mieszkańców. Spodziewane są dodatkowe wyburzenia ponad 20 domów. Także dlatego tutaj jestem.

cpk wojewódzka rada

Mieszkańców na obrady nie wpuszczono

Parlamentarzyści, w przeciwieństwie do mieszkańców, zostali wpuszczeni na obrady.

Z ludźmi trzeba rozmawiać

– mówi poseł Krzysztof Gadowski:

Krzysztof Gadowski: Bunt przeciwko takiemu zachowaniu władzy. PiS zamiast rozmawiać z ludźmi myśli, że z Warszawy ustawi sobie kreskę i tak to będzie leciało i tak będzie do końca robił z ludźmi. Po to walczyliśmy o wolność, o demokrację. Dlatego też tu jesteśmy. Trzeba siąść i rozmawiać z ludźmi, a nie w zakamarkach, gabinetach ustalać, a ludziom pokazywać tylko finał tego przebiegu. Tak być nie może.

Grzegorz Wolnik radny wojewódzki

Grzegorz Wolnik radny wojewódzki przewodniczący sejmikowej Komisji doraźnej ds. analizy inwestycji kolejowych CPK ostrożnie podchodzi do dzisiejszego spotkania.

Grzegorz Wolnik: Jestem bardzo ostrożnym optymistą, a nawet trochę pesymistą. Bo jeżeli zwołuje się w takim trybie i w taki sposób Radę Dialogu, to trudno tu mówić o dialogu. Pytanie, czyj to będzie monolog? Nie ma ministra Horały . Będzie do nas przemawiał z ekranu.

Radio 90: Mieszkańców nie wpuszczono do sali.

Grzegorz Wolnik: Mieszkańców nie wpuszczono do sali.

Radio 90: Na stole pojawiają się konkretne propozycje. To są propozycje, które już kuszą mówi rzecznik CPK.

Grzegorz Wolnik: Te propozycje przede wszystkim nie są oparte w prawie. W związku z tym to są jakieś takie opowieści, obietnice, których na razie nie jesteśmy w stanie zweryfikować.

W spotkaniu nie uczestniczył marszałek województwa Jakub Chełstowski, który przebywa w delegacji za granicą, a w Katowicach był Arkadiusz Żabka.

cpk wojewódzka rada

mat. prasowe CPK

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 lipca 2024