Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Cuda zrobione na szydełku, z wełny, z filcu. Kiermasz w Rydułtowskim Centrum Kultury

Facebook Twitter

"Nie żal nam ani nocy, ani dni, żeby tylko te piękne rzeczy wychodziły" - tak mówią "Pikotki", rydułtowskie stowarzyszenie pań, które robią na drutach, szydełkują czy przygotowują ozdoby z filcu. W ten weekend (22-24.03.) swoje prace prezentują na wystawie w Rydułtowskim Centrum Kultury.

Rydułtowskie „Pikotki” od kilku lat spotykają się zwykle raz w tygodniu w jednej z sal Gimnazjum numer 2 w Rydułtowach:

Nasze spotkania zaczęły się w połowie lutego w 2006 roku, po feriach zimowych. To powielanie tego co robiły nasze mamy, babcie. (…) Tak się bawimy, bo ja uważam, że to taka wspaniała zabawa, która polega na szydełkowaniu, na makramach, na drutach, na filcowaniu, na haftach krzyżykowych, na decupage’u – to nowość.

– mówiła Daniela Krajczok z klubu Pikotki. Od 5 lat „Pikotki” wspiera rydułtowskie Stowarzyszenie „Moje Miasto”. Mówi Marek Wystyrk prezes stowarzyszenia:

My cieszymy się, że możemy coś dla nich zrobić. Bo koszty tych prac są dosyć wysokie: materiały, nici, szydełka, to jest dość drogie hobby. Nasza rola polega tak jakby na udzieleniu osobowości prawnej, a „Pikotki” to stowarzyszenie nieformalne, więc aplikowanie o jakiekolwiek środki  jest trudne. To robimy my, a „Pikotki” mają robić swoje czyli to co umieją robić  najlepiej: szydełkować, haftować…

Na realizowany projekt udało się pozyskać wsparcie z Urzędu Miasta w Rydułtowach. To kultywowanie naszej śląskiej tradycji – mówi Marek Wystyrk. Kiermasz wielkanocny przygotowany przez „Pikotki” w Rydułtowskim Centrum Kultury w sobotę (23.03.) i w niedzielę (24.03.) od 10.00 do 16.00.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj