Ćwicz, baw się i udoskonalaj swoje umiejętności. Dołącz do akademii Laszka Hawks
Leszek Laszkiewicz, utytułowany polski hokeista, reprezentant Polski, znany sportowiec w Polsce i na świecie. Dziś założyciel akademii Laszka Hawks, dzięki której popularyzuje grę w hokeja i jazdę na łyżwach wśród dzieci i młodzieży. Chcesz, aby Twoje dziecko zaznało wszystkiego co w sporcie najlepsze?
Nasz reporter Przemek Niedźwiecki odwiedził uczestników akademii Laszka Hawks na treningu w trakcie realizowanego projektu Hokej love.
Mateusz Krzyształa, 10-latek z Jastrzębia-Zdroju, uczeń Szkoły Podstawowej nr 20 im. Henryka Jordana w Jastrzębiu-Zdroju. Uczestnik akademii Laszka Hawks.
Radio 90: Kiedy zacząłeś przychodzić na lodowisko i trenować?
Mateusz Krzyształa: Zacząłem jakieś 4 lata temu, w projekcie Hokej love biorę udział od samego początku.
Radio 90: Jak Ci idzie?
Mateusz Krzyształa: Myślę, że dobrze. Dużo się nauczyłem, będąc uczestnikiem akademii.
Radio 90: Czego dokładnie się nauczyłeś?
Mateusz Krzyształa: Lepszej jazdy na łyżwach i lepszych strzałów. Teraz moje strzały są mocniejsze i celniejsze.
Radio 90: Lubisz tutaj przychodzić?
Mateusz Krzyształa: Tak, bardzo lubię, lubię hokej i kiedyś chciałbym być zawodowym sportowcem.
Radio 90: Co najbardziej podoba Ci się na tych zajęciach?
Mateusz Krzyształa: Podoba mi się to, że jest to gra zespołowa, można się spotkać z kolegami, można się nauczyć i dowiedzieć się wielu rzeczy o hokeju.
Radio 90: Gracie zespołowo, ale też rywalizujecie.
Mateusz Krzyształa: Tak, to jest rywalizacja połączona ze współpracą.
Radio 90: Jak często przychodzisz na zajęcia organizowane przez Laszka Hawks?
Mateusz Krzyształa: Jeśli tylko mogę, to jestem na każdych zajęciach.
Viktoria Urbaś, 11-latka, uczennica Szkoły Podstawowej nr 9 im. G. Morcinka. Trenuje w akademii Laszka Hawks.
Radio 90: Wiktora, lubisz tutaj przychodzić?
Viktoria Urbaś: Tak, bardzo.
Radio 90: A dlaczego?
Viktoria Urbaś: Podobają mi się treningi, wiele się tutaj nauczyłam, gra w hokeja i jazda na łyżwach wychodzi mi coraz lepiej.
Radio 90: Jak często przychodzisz na treningi?
Viktoria Urbaś: Jestem, kiedy tylko mogę, lubię tu trenować.
Radio 90: Zawiązałaś jakieś nowe znajomości?
Viktoria Urbaś: Tak, poznałam dwie nowe koleżanki i z jedną koleżanką, z którą trenuję, chodzę także do klasy.
Radio 90: Co było najtrudniejszego, czego musiałaś się nauczyć, przychodząc na treningi?
Viktoria Urbaś: Myślę, że równowagi na lodzie, trzeba dużo jeździć. Coraz lepiej też mi wychodzą strzały na bramkę.
Radio 90: Będziesz nadal kontynuowała treningi?
Viktoria Urbaś: Tak, kiedyś chciałabym zostać hokeistką.
Adam Lipiński, trenuje od roku w akademii Leszka Laszkiewicza. 9-latek, uczeń Zespołu Szkół w Gogołowej.
Radio 90: Jak trafiłeś do akademii Laszka Hawks?
Adam Lipiński: Najpierw chodziłem na naukę jazdy na łyżwach, potem mama zobaczyła, że jest możliwość trenowania i mnie zapisała.
Radio 90: Co najbardziej Ci się podoba w hokeju?
Adam Lipiński: Strzelanie, granie meczów i przeplatanka tyłem, czyli jazda tyłem na łyżwach.
Radio 90: Czego się tutaj nauczyłeś?
Adam Lipiński: Lepszej jazdy na łyżwach i strzelania
Radio 90: Dlaczego lubisz tutaj przychodzić?
Adam Lipiński: Fajnie tu jest, jest dużo kolegów i dużo zabawy. Jak moja ciocia się dowiedziała, że chodzę na hokeja, to zapisała mojego kuzyna Aleksa, teraz razem tutaj przychodzimy.
Radio 90: Lubisz uprawiać sport?
Adam Lipiński: Tak, często gram w hokeja, nawet na swoim podwórku.
Leszek Laszkiewicz, dziś dyrektor sportowy Jastrzębskiego Klubu Hokejowego, prowadzi akademię sportową Laszka Hawks, zajmującą się popularyzacją hokeja wśród młodzieży.
Radio 90: Aktualnie realizujecie projekt „Hokej Love”. Co dokładnie zakłada projekt.
Leszek Laszkiewicz: Od początku sierpnia do połowy grudnia br. prowadzimy treningi dla dzieci. Doszkalamy nie tylko dzieci z Jastrzębia-Zdroju, ale również z okolicy, staramy się im organizować dodatkowe godziny po to, aby udoskonalali swoje umiejętności na lodzie.
Radio 90: Dzieci i młodzież mogą lepiej poznać hokej.
Leszek Laszkiewicz: Tak, to jest ciekawa dyscyplina, taki nasz konik tutaj w Jastrzębiu. Ja całe życie uprawiałem ten sport, to jest cała moja miłość i chciałbym przekazać swoje doświadczenie młodszemu pokoleniu.
Radio 90: Ile osób może wziąć udział w akademii?
Leszek Laszkiewicz: Zajęcia i zapisy mają charakter otwarty, kto tylko ma ochotę może przyjść, udoskonalać swoją jazdę na łyżwach i trenować z nami. Jesteśmy dla młodzieży w każdą środę i w każdą niedzielę.
Radio 90: Jak oceniasz swoich uczniów?
Leszek Laszkiewicz: Bardzo dobrze, mamy wspaniałą grupę ludzi, mamy też doświadczonych trenerów z Jastrzębskiego Klubu Hokejowego, który cały czas nas wspiera w różnych projektach, przekazujemy swoje doświadczenia dzieciakom i można powiedzieć, że każda godzina dodatkowa dla nich powoduje to, że udoskonalają się w każdym aspekcie gry w hokeja i na pewno będzie to im procentowało w przyszłości.
Radio 90: Czego można się nauczyć dzięki grze w hokeja i jeździe na łyżwach?
Leszek Laszkiewicz: Powiem o tych pozasportowych walorach gry. To bardzo dobrze kształtuje charakter, my bardzo się cieszymy, że możemy młodym ludziom zająć trochę czasu. Wiadomo, żyjemy teraz w ciężkich czasach, wszyscy siedzimy w domach, a my staramy się przez nasze projekty wyciągać dzieci z domów i pokazywać im aktywne sposoby spędzania czasu wolnego, żeby mieli co robić, żeby mogli się poruszać. Wiadomo, sport to zdrowie. Dzięki naszym zajęciom, młodzi ludzie mają szansę się udoskonalać, poprzez sport poznają kolejnych rówieśników, zawierają nowe znajomości. Ogólnie przez sport można nauczyć się samozaparcia, nabrać większej odwagi w życiu i staramy się tego uczyć młodych ludzi na każdym treningu. Naszym celem jest uśmiech na twarzy dziecka, na akademii tej radości mamy mnóstwo.
Przypomnijmy, zajęcia trwają w każdą środę i niedzielę na lodowisku Jastor w Jastrzębiu-Zdroju. Projekt Hokej love jest całkowicie darmowy dla uczestników i potrwa do połowy grudnia 2020 roku.
Rozmawialiśmy z Tomaszem Czułytem, który wraz z Markiem Chrabańskim współprowadzą akademię Leszka Laszkiewicza „Laszka Hawks”.
Radio 90: Czym aktualnie zajmuje się fundacja?
Tomasz Czułyt: Zajmujemy się przede wszystkim promowaniem dyscypliny, jaką jest hokej. Leszek po zakończeniu kariery powiedział, że zostaje w Jastrzębiu-Zdroju i stąd wziął się pomysł, żeby założyć akademię, i żeby on mógł przekazywać to swoje doświadczenie, swoje umiejętności młodszym pokoleniom. To staramy się robić poprzez organizację campów, półkolonii dla dzieci związanych z hokejem. Wzięliśmy udział w projektach. To są projekty z Urzędu Marszałkowskiego, był np. Piknik na rolkach, teraz mamy Hokej love. To są zajęcia, które są całkowicie darmowe dla uczestników. Organizujemy też projekty dla Fundacji Jastrzębskiej Spółki Węglowej, przede wszystkim po to, aby zorganizować dzieciom odpoczynek, ale na sportowo i żeby zachęcać dzieci i młodzież do uprawiania hokeja. Zapraszamy wszystkich na zajęcia, nie trzeba umieć jeździć na łyżwach, wystarczy, że się utrzymujemy. My wszystkiego na miejscu nauczymy. Stopniowo i patrząc na każdego indywidualnie, krok po kroku uczymy jeździć na łyżwach.
Radio 90: Podtrzymujecie hokejową tradycję w Jstrzębiu-Zdroju.
Tomasz Czułyt: Tak, dokładnie, podtrzymujemy tradycję, współpracujemy z Jastrzębskim Klubem Hokejowym. Na kempach, jakie organizujemy, zapraszamy wykwalifikowanych trenerów z JKH GKS Jastrzębie oraz trenerów z zagranicy. Byli Czesi, Łotysze, Rosjanie. Warto wspomnieć, że trenując z młodzieżą, widzimy, które dziecko czy to chłopiec, czy dziewczyna ma chęci i predyspozycję do bardziej profesjonalnego trenowania i wtedy przekazujemy takie osoby do klubu JKH GKS Jastrzębie. Dajemy taki zalążek, coś rozpoczynamy, natomiast później już kontynuacją tego zajmuje się Jastrzębski Klub Hokejowy. Warto wspomnieć, że kiedy organizujemy kemp, Leszek Laszkiewicz jest na niemalże każdym treningu i młodzież bezpośrednio od niego może udoskonalać swoje umiejętności. Młodzież, która wychodzi od nas, następnie przechodzi do JKH GKS-u Jastrzębie, jest rozpoznawalna w całej Polsce i za granicą i osiąga bardzo dobre wyniki.
Radio 90: Jakie macie plany na najbliższą przyszłość jako fundacja Laszka Hawks?
Tomasz Czułyt: W najbliższym czasie mamy w planach zorganizować kemp, chcemy też zaprosić znanych trenerów. Chcemy łączyć umiejętności Leszka Laszkiewicza z wiedzą zagranicznych trenerów po to, aby jeszcze bardziej podnosić poziom naszych kempów, naszych zajęć. W najbliższym czasie zorganizujemy też półkolonie, ale takie sportowe, aktywne. To będą półkolonie dla dzieci z całej okolicy i nie tylko z hokeja, ale takie ogólnosportowe, ogólnorozwojowe. Mamy doświadczenie w nauce poprzez zabawę i to też chcemy rozwijać. Dzieci często nawet nie wiedzą, że biorąc udział w naszych zajęciach, się uczą.
Radio 90: Fundacja Laszka Hawks organizuje także turnieje sportowe.
Tomasz Czułyt: Tak, w najbliższym czasie mamy zamiar zorganizować turniej mini hokeja na lodzie, to turniej Laszkiewicz Cup. W tym roku mieliśmy drugą edycję tego turnieju i już planujemy trzecią edycję. W pierwszej edycji turnieju mieliśmy ponad 25 zespołów, czyli około 250 uczestników. W drugiej z powodu pandemii mieliśmy ograniczoną liczbę drużyn. To turniej, który jest na wysokim, sportowym poziomie. Biorą w nim udział drużyny z Polski i zza granicy. Taki turniej to dwa dni na lodowisku Jastor od rana do wieczora. Dla nas nie tyle ważny jest wynik, ale możliwość spotkania się drużyn, obcowania ze sobą i nabierania coraz to lepszych umiejętności. W trakcie turnieju tego sprzed pandemii bardzo nas cieszyła liczba kibiców. Nie tylko rodziców, ale całych rodzin, sąsiadów, przyjaciół. Udało nam się stworzyć bardzo przyjazną atmosferę podczas tego turnieju.
Zobacz zdjęcia z treningu akademii Laszka Hawks: