Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Ćwiczenia pod kryptonimem 'LAS’ [WIDEO, FOTO]

Facebook Twitter

Jest środa, godzina 8 rano. Mężczyzna zgłasza dyżurnemu rybnickiej komendy zaginięcie 19-letniego brata. Prosi o szybką pomoc, gdyż rybniczanin pozostawił list pożegnalny i poszedł w kierunku kompleksu leśnego w Ochojcu. Ogłoszono alarm, który mobilizuje wszystkich policjantów, a także strażaków, również z Jastrzębia-Zdroju, ze specjalnej jednostki poszukiwawczo-ratowniczej. To scenariusz ćwiczeń pod kryptonimem 'LAS' jakie przeprowadziły wszystkie służby.

Do działań natychmiast przystępują policjanci. Ogłoszony alarm jednostki mobilizuje policjantów z komendy, a także podległych komisariatów, którzy jadą na miejsce kompleksu leśnego w rejonie ulicy Cystersów. Ze względu na duże zalesienie rozległego terenu zapada decyzja o włączeniu do działań poszukiwawczych strażaków ze Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej Państwowej Straży Pożarnej w Jastrzębiu-Zdroju oraz Państwowej Straży Pożarnej w Rybniku. Na miejscu jest również obecna Grupa Poszukiwawcza z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Wszyscy wyruszają, by przeczesywać obszar prawdopodobnego przebywania 19-letniego rybniczanina. Ponad godzinna akcja poszukiwawcza przynosi pożądany rezultat – mężczyzna został odnaleziony. Na szczęście nic mu się nie stało. Po wstępnych badaniach lekarskich mieszkaniec Rybnika został przewieziony do szpitala.

W trakcie działań wykorzystano specjalistyczny sprzęt GPS będący w dyspozycji PSP w Jastrzębiu-Zdroju, który pomaga dokładnie sprawdzić teren.

Celem ćwiczenia było sprawdzenie mobilności, szybkości działania oraz zakresu współpracy policji z innymi służbami w sytuacji kryzysowej. W bieżącym roku scenariusz przewidywał poszukiwanie zaginionego w masywie leśnym. Na miejsce ćwiczenia wybrano popularny wśród turystów teren, który ze względu na swoją charakterystykę może stanowić duże wyzwanie dla służb ratunkowych w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej.

Podczas podsumowania, któremu przewodził Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Rybniku mł. insp. Grzegorz Bonalski oraz kierownictwo jednostki omówiono przebieg ćwiczenia i poddano je ocenie przez obserwatorów. Jak wskazano, pomimo niezwykle trudnego logistycznie terenu, działania przebiegły bardzo szybko, sprawnie i co najważniejsze, skutecznie.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 25 maja 2022