Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Ćwiczenia w Jastrzębiu- Zdroju: Im więcej takich sprawdzianów, tym lepiej [WIDEO]

Facebook Twitter

Pociąg towarowego zderzył się z busem, w który uderzyły samochód osobowy oraz więźniarka Zakładu Karnego. 200 metrów dalej stworzyło się osuwisko, w wyniku czego natrafiono na niewybuch. Byli ranni, a zamieszanie postanowili wykorzystać więźniowie i zaplanowali ucieczkę. Tak wyglądał scenariusz ćwiczeń, jakie dziś (14.06.) zorganizowano w Jastrzębiu na torowisku Jastrzębskiej Spółki Kolejowej przy ul. Górniczej.

Mówi Grzegorz Osóbka, komendant Straży Miejskiej w Jastrzębiu, koordynujący akcję:

Jak słyszymy służby ją są powiadomione, właściwie na miejsce się kierują, i do zabezpieczania i do ratowania, do pierwszej pomocy. Chcemy przede wszystkim sprawdzić na sucho, jak te służby wszystkie nasze działają, czy jesteśmy w stanie opanować takie zdarzenie masowe; jak szybko ta akcja właściwych służb zostanie podjęta (…).

Wspólne ćwiczenia wszystkich służb odbywają się co roku, za każdym razem jest inny scenariusz. Wypadek kolejowy nie jest przypadkowy:

Ćwiczenia obserwował komendant Państwowej Straży Pożarnej w Jastrzębiu, Wojciech Piechaczek, bo w przypadku prawdziwego zdarzenia działaniami ratowniczymi kieruje właśnie straż pożarna:

Im więcej takich ćwiczeń, tym lepiej – dodaje komendant Piechaczek:

Takie zdarzenia faktycznie mają miejsce w życiu, więc na takie sytuacje musimy być przygotowani. Trzeba też spojrzeć na to z perspektywy ogólnie zdarzeń masowych, czyli wypadków z udziałem dużej ilości osób, autobusów, busów, które te osoby przewożą, wtedy mamy problem, ze w momencie dojazdu na miejsce mamy duża ilość poszkodowanych i musimy to zdarzenie obsłużyć wspólnie z zespołami ratownictwa medycznego. Ważna jest ta współpraca między służbami, że mają możliwość obserwacji w czasie ćwiczeń i wyciągnięcia wniosków.

-usłyszała Monika Sokołowska. Zobacz film z ćwiczeń:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj