Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Ćwierć wieku OFPA! To już 25. edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Artystycznej

Facebook Twitter

Alicja Majewska, Janusz Radek, Katarzyna Groniec, Joanna Liszowska, Izabela Szafrańska to tylko niektóre z gwiazd, jakich publiczność będzie mogła posłuchać podczas 25. Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Artystycznej. OFPA startuje już w drugiej połowie września.

Jubileuszowa – 25. edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Artystycznej jest zarazem pierwszą w historii wydarzenia, która ze względu na pandemię, odbywa się w zmienionym terminie. W tym roku z piosenką artystyczną w Rybniku spotkamy się u progu jesieni. Zmiana ta pozwoliła doczekać powrotu głównego organizatora OFPA – należącej do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna Fundacji Elektrowni Rybnik – do swej historycznej nazwy. Spięły się symboliczną klamrą karty historii: Festiwalu i Fundacji

– mówi Katarzyna Dutkiewicz, prezes zarządu Fundacji Elektrowni Rybnik.

Na przesłuchania eliminacyjne, które odbędą się 22 i 23 września w Fundacji Elektrowni Rybnik, zgłosiło się ponad 120 chętnych z całej Polski. Wokaliści z udziałem akompaniatorów zaprezentują utwory w języku polskim. Spośród nich Jury, w skład którego wchodzą artyści i znawcy piosenki: Ewa Kornecka, Jacek Glenc, Jacek Wójcicki i Jarosław Wasik, wyłoni dziesięciu artystów, którzy wystąpią w sobotnim finale Konkursu Krajowego. Pięciu najlepszych wykonawców zaprezentuje się podczas niedzielnego Koncertu Laureatów. Wstęp na przesłuchania jest wolny.

Wszyscy, łącznie z publicznością, dobrze wiedzą, że nie jest to dla wykonawców najprostszy Festiwal. W konkursie obowiązuje m.in. tzw. żywy akompaniament, co również podnosi stopień trudności. Najlepszy akompaniator decyzją Jury również zostaje nagrodzony. Przez sito eliminacji do finału przechodzi tylko dziesięciu najlepszych wokalistów w kraju. Jury ma niełatwe zadanie, ale wyłania do werdyktu najlepszych, czego dowodem są późniejsze sukcesy naszych laureatów na innych festiwalach i ich ścieżki kariery artystycznej. Wielu laureatów nagród głównych OFPA to dziś niekwestionowane gwiazdy sceny czy estrady

– podkreśla Jadwiga Demczuk-Bronowska, dyrektor artystyczna OFPA.

Jubileuszowa edycja OFPA będzie gościć wspaniałe gwiazdy

Piątek (24.09.) to specjalny, dodatkowy dzień koncertowy – w Fundacji Elektrowni Rybnik odbędzie Koncert Jubileuszowy Laureatów OFPA. Wystąpią: Joanna Liszowska, Iwona Loranc, Izabela Szafrańska, Dorota Osińska, Kuba Blokesz, Wojciech Brzeziński. Z kolei w sobotę, 25 września, odbędzie się Finał Konkursu Krajowego .Zwieńczeniem wieczoru będzie koncert „Żyć się chce” w wykonaniu Alicji Majewskiej i Włodzimierza Korcza z towarzyszeniem Warsaw String Quartet.

Koncert Galowy tradycyjnie odbędzie się w niedzielę. 26 września na scenie Teatru Ziemi Rybnickiej zaprezentują się laureaci jubileuszowej edycji OFPA. Na zakończenie publiczność czeka koncert „Serwus Madonna” – Janusz Radek, Katarzyna Groniec i Maja Kleszczwykonają piosenki z repertuaru Ewy Demarczyk.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj