Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czarny Diament: kapituła wybrała laureatów

Facebook Twitter

12 laureatów wyłoniła kapituła oceniająca zgłoszenia do nagrody "Czarny Diament" ustanowionej przez Izbę Przemysłowo-Handlową Rybnickiego Okręgu Przemysłowego.

fot. Izba Przemysłowo-Handlowa Rybnickiego Okręgu Przemysłowego

Wśród wyróżnionych firm nie zbrakło tych związanych z górnictwem:

Wbrew tej opinii, że górnictwo ma się źle, nie jest to do końca prawdą. Nie da się w przeciągu kilku, czy kilkunastu lat zmienić technologii wytwarzania energii innej niż używając węgla, dlatego też Czarny Diament, chce pokazać te firmy, które funkcjonują w zapleczu górniczym. Jest jedna firma, która wykonuje roboty górnicze dla potrzeb jastrzębskiej spółki i PGG, nie mówiąc o kopalni Pniówek, która ma 45 lat już. To pokazuje, że nasz subregion jednak jest bogaty, bo węgiel będzie jeszcze co najmniej przez 50 lat tym nośnikiem, który będzie pomagał naszej gospodarce w zakresie energii.

– ocenia Andrzej Żylak, prezes rybnickiej izby. Wśród laureatów są też tegoroczni jubilaci:

Jednym z nich jest Akademia Muzyczna, która ma 90 lat oraz nasza średnia szkoła muzyczna, która ma 85 lat. Chcemy pokazać przez tego typu uroczystości, że mamy tutaj szkoły, które wychowały znane nazwiska, bardzo rozpoznawalne. Paleczny, Grychtołówna, prof. Górecki. Z drugiej strony mamy dziekana wydziału zarządzania pana Włodarskiego, czy mamy rybniczanina profesora Wrocławskiej Akademii Medycznej, który wynalazł szczepionkę, która chroni dzieci przed udarem mózgu.

Kapituła postanowiła również uhonorować burmistrza chorwackiego miasta, z którym Rybnik współpracuje od lat – „Czarny Diament” trafi więc do Tulio Demetlicka. A nagrody zostaną wręczone w czasie uroczystej gali w Teatrze Ziemi Rybnickiej 8 listopada o godzinie 18:00.

dav

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 2 marca 2021