Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czarny węgiel truje nasze dzieci. Wyniki kolejnych badań

Facebook Twitter

"Smog zabija nasze dzieci. Mamy dowód na to, że jest bardzo źle"- tak mówiono podczas konferencji SMOG SZOK, jaką w sobotę (10.10.) zorganizowała Rybnicka Rada Kobiet. Na kampusie przedstawiono wyniki badań profesora Tima Nawrota z Belgii. Rybnickie dzieci są średnio ponad cztery razy bardziej narażone na działanie substancji rakotwórczych z zanieczyszczonego powietrza niż dzieci w Strasburgu.

Profesor Tim Nawrot z Belgii przebadał dzieci z Rybnika i Strasburga, a potem porównał ich wyniki. Chodziło o sprawdzenie poziomu czarnego węgla, rakotwórczej substancji powstającej przy spalaniu paliw kopalnych, w organizmach najmłodszych. Wyniki są szokujące: średnio 425% wyższe było stężenie czarnego węgla w moczu mieszkańców Rybnika.

Profesor Tim Nawrot: Jestem świadomy tego, że zmiana nie nastąpi jutro czy pojutrze, ale mamy już wyniki badań, które są jednoznaczne i powinny sprawić, że pewne rzeczy pójdą w innym kierunku, że pewne procesy zostaną uruchomione przez polityków. Tak powinno być.

Koniec ze szkoleniami i edukacją, trzeba działać, nie mamy czasu

– mówiły członkinie Rybnickiej Rady Kobiet. Joanna Bulandra porównywała sytuację do tego jak reagujemy, gdy widzimy, że dziecko dotyka garnka z wrzątkiem:

Joanna Bulandra: Trzeba działać gwałtownie. Stajemy w obliczu zmian klimatycznych i one mają charakter katastrofalny dla ludzkości. Naukowcy nie dają już żadnej gwarancji, to na dobrą sprawę jest ostatni moment- a być może już minął ten ostatni moment. My musimy po prostu zrobić coś gwałtownego. Tak jak się bardzo gwałtownie chroni dziecko. Ludzkość stoi w obliczu czegoś takiego, musimy zrobić coś bardzo szybko, natychmiastowo.

Rybnickie dzieci są średnio ponad cztery razy bardziej narażone na działanie substancji rakotwórczych z zanieczyszczonego powietrza niż dzieci w Strasburgu. Po prezentacji wyników badań profesora Nawrota, Rybnicka Rada Kobiet zapowiedziała, że prześlą je osobom odpowiedzialnym za sytuację. Podczas konferencji o komentarz poproszono prezydenta Rybnika. Piotr Kuczera ze smutkiem stwierdził, że to nie jest kwestia miasta, samorządu, ale każdego z mieszkańców.

Piotr Kuczera: Te dzieci narażone na smog, gdzieś mieszkają, w jakiś domach. Nie zmieni się nic jeśli mieszkańcy nie zmienią priorytetów, bo teraz jest tak, że zmiany w kotłowni są na szarym końcu pilnych spraw. Najpierw myślimy o nowym aucie czy nowej łazience.

Politycy muszą zacząć działać- komentował tę dyskusję profesor Tom Nawrot, posłuchaj:

Na sali podczas prezentacji wyników badań oraz dyskusji obecni byli parlamentarzyści i europarlamentarzyści. Nie było jednak nikogo z partii rządzącej.

Gabriela Lenartowicz, Koalicja Obywatelska: Te badania po raz kolejny potwierdzają, że te oddziaływania smogu  nie dotyczą tylko układu oddechowego, jak się pozornie myśli i to jest dodatkowe potwierdzenie. Jeśli to potwierdzenie dotyczy dzieci, ono ma szczególny ładunek emocjonalny i trafia do świadomości. To co dziś wybrzmiało: kluczem do rozwiązania problemu jest ludzka świadomość o zagrożeniu i korzyściach z ewentualnych zmian. Jeśli taka świadomość będzie, to za tym pójdą zmiany regulacji, bo i rządzący się wtedy do tego przychylą i pójdą skuteczne instrumenty ekonomiczne.

Maciej Kopiec z Lewicy: Ci politycy, którzy powinni być przy tej tablicy dzisiaj, to politycy którzy od lat rządzą krajem i od lat nie zrobili nic w celu zagwarantowania tego, co gwarantuje Konstytucja. Mamy prawo, żeby oddychać czystym powietrzem, przez lata to prawo było kompletnie  nieprzestrzegane, ani nikt nie bił się o to, a my widzimy czym oddychamy. To zabija nasze dzieci, a to taki papierek lakmusowy skuteczności polityków na przestrzeni ostatnich co najmniej 15 lat.

Europoseł Łukasz Kohut: Ja dostarczę te badania komisji do spraw walki z rakiem w Parlamencie Europejskim, której przewodniczy Bartosz Arłukowicz, z którym mam dobry kontakt i on prawdopodobnie zgodzi się zrobić takie przesłuchanie online, żeby nagłośnić ten temat też w Parlamencie Europejskim. To są tylko takie działania parlamentarne, a my potrzebujemy pracy u podstaw. Potrzebujemy zjednoczenia wszystkich polityków, także z Prawa i Sprawiedliwości, bo to także dzieci polityków PiS będą umierać na raka.

Jolanta Jackiewicz, Rybnicka Rada Kobieta: Będzie ciężko, ale ta transformacja jest konieczna, my nie mamy czasu czekać, bo nasze dzieci umierają na naszych oczach.

Klaudyna Jackiewicz – Szewczyk, Rybnicka Rada Kobieta: Najważniejsze są zmiany w prawie, te regulacje zmuszą Polaków do tego, że albo zaczną myśleć o tej transformacji, albo zaczną działać. Przykładem są maseczki na COVID- 19, powiedziano, że trzeba nosić maski i ludzie się do tego stosują (…), mając na uwadze swoje dobro i dobro innych. Dlaczego nie można tego samego  zrobić w związku z zanieczyszczeniem powietrza? A przede wszystkim, dopóki to prawo nie zostanie zmienione, to trzeba się chronić: maski antysmogowe i oczyszczacze powietrza, tam gdzie się da.

Mariola Kujańska, Rybnicka Rada Kobiet: Ludzie nie mogą myśleć, że wymiana pieca to kara, to trzeba na najniższych szczeblach rozmawiać, nie tak, że Straż Miejska przyjeżdża i karze, to powinna być też zmiana świadomości.

Wyniki poznali członkowie Rybnickiego Alarmu Smogowego.

Zdzisław Kuczma, Rybnicki Alarm Smogowy: Myśmy się spodziewali, że wyniki tych badań nie będą dobre, natomiast bardzo ważne jest, że mamy twardy dowód.

Emil Nagalewski, CRIS, koordynator Polskiego Alarmu Smogowego w województwie śląskim: Ciężko powiedzieć jaki powinien być ciąg dalszy, smog nas zabija, te wyniki zaprezentowane dzisiaj one były bardzo nieprzyjemne, natomiast to są kolejne badania, które pokazują, że smog po prostu rujnuje nam zdrowie, nie tylko dzieciom. Kolejny krok? Konsekwentna walka o wymiecenie z Rybnika każdego kotła kopciucha. Prezydent w tym swoim gorzkim wystąpieniu wspomniał o 14,5 tysiącach kotłów, które nas zatruwają i rzeczywiście sami jesteśmy odpowiedzialni za zatrute powietrze. To jest jedna liczba, drugą jest ta wynikająca z badań dotyczących tzw. ubóstwa energetycznego, na Śląsku jest najniższe w całej Polsce. Ubóstwo dotyczy 8 % mieszkańców, to są ci ludzie, których rzeczywiście nie stać na ekologiczne ogrzewanie i im trzeba pomóc. Całą resztę stać, ale mają inne priorytety.

-mówi Emil Nagalewski z CRIS, koordynator Polskiego Alarmu Smogowego w województwie śląskim.

To kolejny dowód na to jak  złym powietrzem oddychamy, zamierzam go wykorzystać

– mówi Oliwier Palarz, który pozwał Skarb Państwa w związku ze smogiem w Rybniku:

Oliwier Palarz, Rybnicki Alarm Smogowy: W tej chwili sprawa jest w Sądzie Najwyższym, zostało wysłana przez sąd gliwicki pytanie prawne do SN i czekamy na odpowiedź. Z ostatnich informacji wynika, że na chwilę obecną Sąd Najwyższy rozpatruje wnioski złożone we wrześniu 2011 roku. Sprawa ciągnie się od 5 lat.

Zanieczyszczone powietrze jest odpowiedzialne za 4,2 miliona przedwczesnych zgonów na całym świecie rocznie i jest w pierwszej dziesiątce najważniejszych czynników ryzyka zdrowotnego.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2024