Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czas na autobus [FOTO, WIDEO]

Facebook Twitter

O wyższości autobusu nad samochodem przekonywali w poniedziałek (16.09.) pracownicy Starostwa Powiatowego w Wodzisławiu Śląskim, którzy wspólnie z PKS Racibórz rozdawali mieszkańcom opaski uprawniające do bezpłatnego przejazdu w tym tygodniu (16-22.09.) komunikacją powiatową.

300 opasek rozeszło się błyskawicznie. Na miejscu nie mogło zabraknąć Radia 90:

 

Wodzisławskie starostwo jest jednym z nielicznych ziemskich powiatów, które organizuje komunikację autobusową. Powód bardzo prosty, uczniowie muszą jakoś dotrzeć do szkół. Mówi Katarzyna Zöllner-Solowska naczelnik Wydziału Oświaty:

Komunikacja publiczna to jest na terenie powiatu wodzisławskiego komunikacja, która w głównej mierze jest przewidziana jako transport uczniów do szkół ponadpodstawowych z terenów wiejskich.

Radio 90: Niezwykle istotna jest edukacja tak, aby mówić, że warto rezygnować z tego samochodu, gdy to nie jest konieczne.

No właśnie i to jest idea naszego Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu. Chcemy dotrzeć do młodzieży, chcemy dotrzeć szczególnie do klas III i IV szkół ponadpodstawowych, którzy to właśnie wybierają już komunikację, bardzo często mają ten dylemat czy to ma być już samochód własny, czy to ma być komunikacja zbiorowa.      

Organizatorem transportu zbiorowego na terenie wodzisławskiego powiatu jest od 8 lat PKS w Raciborzu. Jak mówi Damian Knura prezes przedsiębiorstwa z roku na rok rośnie liczba pasażerów. W 2011 roku miesięcznie z biletów jednorazowych korzystało 12 tysięcy pasażerów, w tym są to już 23 tysiące osób, nie licząc biletów miesięcznych:

Wymieniliśmy już dużą część sprzętu na autobusy spełniające normy spalin euro 6. Są to autobusy niskopodłogowe w pełni klimatyzowane także, myślę, że standard, który oferujemy w tej chwili, może nie jest w 100% odpowiednikiem samochodu prywatnego, ale myślę, że gonimy dynamicznie ten rozwój motoryzacji, który jest w samochodach osobowych, także naszym sprzętem.

Radio 90: Regularność, punktualność to też są istotne cechy…

Dokładnie, kursują regularnie, z dużą częstotliwością także zamiana samochodu osobowego na środki transportu publicznego nie powinna być bardzo mocno odczuwalna dla tego mieszkańca, który skorzysta z autobusu.

Radio 90: Skoro komunikacja autobusowa jest taka dobra, to dlaczego mamy drogi pełne samochodów osobowych.

Musimy się nauczyć powrotów do środków transportu publicznego, a więc musimy zrezygnować, powiedzmy z takiej 100% wygody, kiedy korzystamy z samochodu na rzecz transportu publicznego, a myślę, że odbiję się to w sposób pozytywny, bo unikniemy korków, unikniemy stresu, a także momentu, kiedy musimy bardzo długo szukać miejsc do parkowania. Autobus dociera we wszystkie ważne miejsca na terenie powiatu. Myślę, że bezproblemowo dotrzemy w to miejsce, które sobie obierzemy.     

Starosta wodzisławski Leszek Bizoń ma nadzieję, że dzięki takim działaniom uda się przekonać mieszkańców do przesiadki z samochodu do autobusu:

Chcemy po prostu mieszkańców naszego powiatu niejako zachęcić do zmiany mentalności, do chęci pozostawienia przynajmniej czasowo swojego samochodu w garażu i skorzystania z transportu zbiorowego. Wiem, że nie zawsze to jest możliwe, czasami po prostu takim argumentem za korzystaniem z komunikacji zbiorowej może być i to zawsze powtarzam, że jest brak miejsc parkingowych, brak miejsc postojowych w większych miastach. Podróżując, chociażby do Katowic trudno zaparkować, trudno zostawić samochód. Proponujemy przesiadkę, zostawienie samochodu np. w Wodzisławiu na dworcu PKP i przejazd Kolejami Śląskimi do Katowic.   

Jak na razie z autobusem wygrywa samochód, co waszym zdaniem powinno się zmienić, by ludzie coraz częściej korzystali z komunikacji zbiorowej?

Akcja wodzisławskiego powiatu połączona jest z Europejskim Tygodniem Zrównoważonego Transportu, który właśnie dziś (16.09.) się rozpoczął. Poniżej film z wydarzenia  zorganizowanego wspólnie z Radiem 90:

Zdjęcia:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 10 maja 2021