Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czas na Twoją Miejscowość: 60 lat Czerwionki- Leszczyn. Wspominamy, patrzymy w przyszłość

Facebook Twitter

60 lat nadania praw miejskich świętuje w tym roku gmina i miasto Czerwionka-Leszczyny.  W programie Czas na Twoją Miejscowość zajrzeliśmy w karty historii, przypomnieliśmy najważniejsze daty i wydarzenia minionych 60 lat.  Jest też zaproszenie na zbliżające się obchody jubileuszu.

Ulica 3 maja w Czerwionce- Leszczynach

Rozmawiamy z burmistrzem Czerwionki- Leszczyn Wiesławem Janiszewskim oraz jego pełnomocnikiem Grzegorzem Wolnikiem.

60-letnia historia Czerwionki-Leszczyn jest bogata

– przypomina burmistrz Janiszewski.

Wiesław Janiszewski: Historia związana jest z istnieniem kopalni Dębieńsko, która była najważniejszym zakładem. On dawał nie tylko pracę, ale też miejsce zamieszkania. W najlepszym okresie tego zakładu pracowało tam 6 tysięcy pracowników, tworzono warunki do pracy, a z drugiej strony trzeba było zapewnić: mieszkania, dostęp do kultury, do sportu. Trzeba było stworzyć całą infrastrukturę, jaka towarzyszy życiu. Fakt, że mieszkańców było coraz więcej, powodował, że dążyło się do tego, żeby mieć to co mają duże miasta. Stąd starania o prawa miejskie. Z jednej strony Czerwionka jako ten organizm, w którym funkcjonowała kopalnia, a z drugiej strony Leszczyny, które były zapleczem mieszkaniowym. Zresztą te organizmy wiejskie rozwijały się także i udało się pogodzić interes społeczności wiejskiej ze społecznością miejską.

Wiesław Janiszewski, burmistrz Czerwionki- Leszczyn

W historii Czerwionki-Leszczyn jest wiele ważnych dat.

Wiesław Janiszewski: Rok 1962 nadanie praw miejskich, kolejne ważne daty to lata 70. Wówczas podejmowano decyzje gdzie mają być siedziby władz miejskich, one przenosiły się z Czerwionki do Leszczyn, gmina się rozrastała. To jest rok 1977 kiedy powstawały nowe urzędy miejskie. Rok, który jest ważny z punktu wiedzenia tych dwóch społeczności, to rok 1990. Nowe wybory, transformacja ustrojowa i dyskusja o tym co dalej jeśli chodzi o nazwę gminy: czy to Czerwionka, czy Leszczyny… Wielomiesięczna dyskusja na obradach Rady Miejskiej i kompromis, który jest wyznacznikiem naszej integracji, że jednak Czerwionka- Leszczyny jako nazwa. To są lata 1990- 1992, wtedy nazwa pojawiła się w dokumentach.

Posłuchaj o kolejnych ważnych momentach z historii gminy:

Na przestrzeni lat zmieniały się także sposoby zarządzania infrastrukturą w mieście, było to związane z zamknięciem kopalni

– przypomina pełnomocnik burmistrza Czerwionki-Leszczyn, Grzegorz Wolnik.

Grzegorz Wolnik: Zamknięcie kopalni w 2000 roku, było potężnym szokiem. Gmina została zmuszona prawem do przejęcia praktycznie całej infrastruktury, która wcześniej należała do kopalni; mówię tutaj o mieszkaniach, o wodociągach, o kanalizacji. One nie zawsze były w dobrym stanie, pamiętam gdy zacząłem tu pracę dobrych kilkanaście lat temu, tu ubytki wody na sieci były w granicach 50%. To były straszne straty i biły mieszkańców po kieszeni, dziś te straty mam na poziomie lepszym niż średnia krajowa, to to około 10% (…). Jeśli chodzi o mieszkania, trwa termomodernizacja całego osiedla w Leszczynach, jesteśmy po rewitalizacji familoków, zakończyliśmy 3 etapy termomodernizacji familoków (…).

Grzegorz Wolnik pełnomocnik burmistrza Czerwionki-Leszczyn

Gmina i miasto Czerwionka- Leszczyny zainwestowała również w budowę nowych obiektów ale także w inwestycje mające poprawić jakość powietrza

– dodaje Grzegorz Wolnik.

Grzegorz Wolnik: Jeśli chodzi o zmiany wizerunkowe gminy, to trudno tego nie zauważyć, chociażby z ostatnich czasów rewitalizacja Zameczku w Leszczynach, wcześniej budowa Centrum Edukacyjno- Kulturalnego, budowa hali targowej. Ta część gminy zmieniła się absolutnie, wcześniej zdążyliśmy termomodernizować prawie wszystkie obiekty użyteczności publicznej. Dbamy o jakość powietrza i komfort życia mieszkańców. Warto wspomnieć o infrastrukturze, która pojawiła się bezpośrednio u naszych mieszkańców, to są instalacje solarne, pompy ciepła, to są rzeczy, które zmieniają naszą rzeczywistość, zwłaszcza gdy mamy takie problemy z zakupem ekogroszku (…).

Odnowiony Zameczek w Leszczynach

Kolejną inwestycją w gminie będzie rewitalizacja Parku Furgoła, w którym między innymi powstanie tężnia.

Do końca roku to miejsce zmieni swoje oblicze

– dodaje Grzegorz Wolnik.

Zamknięcie kopalni Dębieńsko w roku 2000 było dużym ciosem dla Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny na przestrzeni lat udało nam się poradzić z tym problemem.

– mówi burmistrz Janiszewski.

Wiesław Janiszewski: Dziś z perspektywy roku 2022 możemy powiedzieć, że się udało, ale to są ogromne koszty, także koszty społeczne. Szansę przyniosła nam także autostrada, od roku 2006-2007 przyjęliśmy nową strategię rozwoju, w której założyliśmy, że musimy wykorzystać przebieg autostrady przez naszą gminę. Założyliśmy rozwój już bez kopalni, czyli jeżeli miałaby być reaktywowana, a takie były głosy, to będzie to wartość dodana. Walczyliśmy o dwa zjazdy z A1 i udało się, stworzyliśmy specjalną strefę ekonomiczną, by ściągnąć inwestorów. Dzisiaj jesteśmy na dobrej drodze, by osiągnąć ten poziom miejsc pracy, który był w czasie funkcjonowania kopalni. Myślę, że dobre to jeszcze przed nami. Kolejne lata pokażą, że postawienie na rozwój, na nowoczesność, na otwartość i tworzenie najlepszych warunków do życia i inwestowania, przeniesie oczekiwany skutek.

A co o swojej mieście sądzą sami mieszkańcy? Czy Czerwionka- Leszczyny to dobre miejsce do życia? Pytał Robert Krzyżaniak:

Charakterystyczny budynek przy ulicy 3 maja w Czerwionce- Leszczynach

Jak przyszłość czeka Czerwionkę- Leszczyny? Burmistrz Janiszewski z nadzieją patrzy w przyszłość, posłuchaj:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj