Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czas na Twoją Miejscowość: 86 milionów złotych na inwestycje w Jastrzębiu-Zdroju

Facebook Twitter

Pandemia nie zatrzymała inwestycji w tym mieście, to były zarówno przedsięwzięcia związane z ekologią, drogowe jak i te związane z turystyką i sportem. W sumie 86 milionów złotych, tyle w tym roku poszło na inwestycje w Jastrzębiu-Zdroju.

Mówi prezydent Anna Hetman:

Wszystkie inwestycje, które były i są realizowane w tym roku, niektóre będą zakończone dopiero w przyszłym, mamy podzielone na takie obszary, wśród tych obszarów to jest tak: dbanie o środowisko, bo chcemy za każdym razem, przy każdej inwestycji pamiętać o tym aby zastosować odnawialne źródła energii czy termomodernizację. To są wszystkie placówki oświatowe i nasze obiekty zmodernizowane. Kolejne to są takie inwestycje postawione na turystykę, turystyka to również w przyszłość Jastrzębia-Zdroju, to między innymi Żelazny Szlak Rowerowy, to również kompleksowa modernizacja Parku Zdrojowego. Są również inwestycje drogowe, czy ulica Północna czy to Towarowa, bądź częściowo ulica Wyzwolenia między innymi, ale również bardzo strategiczna, wzdłuż alei Piłsudskiego budowa wiaduktu, nowego wiaduktu i budowa ronda, skrzyżowanie z ulica Północną i Graniczną. Również mieliśmy inwestycje związane ze sportem, na przykład modernizacja murawy na naszym stadionie. Podgrzanie murawy po to, aby przez cały rok mogły się tam odbywać mecze piłkarskie.

Anna Hetman zwraca uwagę, że jedną z najważniejszych inwestycji jest budowa wiaduktu na alei Piłsudskiego:

Skomunikowanie miasta w tym momencie jest bardzo, bardzo ważne. Wiadukt i obok wiaduktu rondo, rozpoczęliśmy realizację w tym roku, planujemy zakończenie tej inwestycji w przyszłym roku. To jest budowa zupełnie od nowa, nowego wiaduktu składającego się z dwóch części, każda z nich będzie miała po dwa pasy. Tuż przy wiadukcie będzie budowane nowe rondo, to skrzyżowanie było bardzo niebezpieczne dla mieszkańców. Stawiamy zdecydowanie na bezpieczeństwo, czyli skrzyżowanie ulicy Granicznej i Północnej. Z bezpieczeństwem również wiążą się inne nasze inwestycje, jak na przykład bezpieczne przejścia, doświetlenie tych przejść i wiele drobnych inwestycji, które składają się na tą ogólną kwotę 86 milionów złotych.

Pandemia wpłynęła znacząco na budżety samorządów, ale dotknęła przede wszystkim wydatków bieżących.

Nie rezygnujemy z inwestycji

– podkreśla prezydent Hetman. Środowisko i ekologia to jeden z obszarów, w który inwestuje Jastrzębie. Sukcesem miasta jest to, że kończy się wymiana pieców węglowych w budynkach miejskich.

Wszędzie mamy ogrzewanie gazowe

– mówi Roman Foksowicz pierwszy zastępca prezydenta Jastrzębia:

Kończymy ostatnią jednostkę w tej chwili, w tym roku się zakończy. To jest budynek na ulicy Cieszyńskiej, Cisówka, gdzie wymieniamy piec i to jest ostatni budynek, którego właścicielem jest miasto, posiadał jeszcze kocioł węglowy. Już żadna jednostka miasta nie ma ogrzewania węglowego.

Inwestycje w ekologie dotyczą także parkingów

– dodaje prezydent Foksowicz:

Zwracamy teraz większą uwagę na to, żeby parkingi też były pod kątem ekologicznym budowane i projektujemy to jest w ten sposób, że ta chłonność gruntu jest zachowana, nie są tylko wybetonowane. To co będziemy realizować, wszystko jest w tej technologii właśnie uwzględnienia ekologii, chłonności wody. To są dotacje do wymiany pieców dla mieszkańców, to są rzeczy, które od wielu lat realizujemy i to uważam że za wielki sukces. (…)

Roman Foksowicz zwraca również uwagę na remonty w szkołach:

Po latach, gdzie brakowało zawsze funduszy, te środki się musiały znaleźć. Na przykład udało się Szkołę Podstawową nr 1 wyremontować i wybudować obok przedszkole, to inwestycja na ponad 13 milionów złotych. Szkoła Podstawowa nr 18 w dzielnicy Szeroka, też bardzo oczekiwana inwestycja od lat, właśnie ją kończymy, ponad 11,5 miliona złotych. Patrząc w przyszłość, pewne rzeczy udało się przygotować do realizacji. Przystępujemy do kolejnego etapu remontu Parku Zdrojowego, (…) zakończyliśmy budowę placu fontann, od nowego roku mamy przystąpić z kolei do remontu budynku galerii też w Parku Zdrojowym. Jesteśmy w trakcie inwestycji Łazienki III, również w Parku Zdrojowym. Jednak Jastrzębie to nie tylko park, staramy się w każdym sołectwie zrobić takie inwestycje, które są najbardziej istotne.

Inwestujemy zarówno w centrum jak i w sołectwach, to nie ma znaczenia gdzie prowadzone są prace

– dodaje prezydent Anna Hetman:

O tym mogą świadczyć te wszystkie dotychczas zrealizowane inwestycje. Na przykład kompleksowa modernizacje Szkoły Podstawowej nr 17 w sołectwie Ruptawa, czy w dzielnicy Szeroka, dzielnicy wysuniętej poza centrum i wiele innych. Wcześniej była to na przykład szkoła w Boryni. Również te mniejsze inwestycje, które wskazują mieszkańcy, bądź realizowane są w ramach budżetów obywatelskich mają ogromne znaczenie. Te osiedla ościenne również przy centrum rozwijamy, dlatego nie ma to znaczenia, czy to jest sołectwo czy osiedle. Całe miasto Jastrzębie-Zdrój bierzemy pod uwagę, by było równomierne rozłożenie również tych ważnych strategicznych i drogowych inwestycji. W tej chwili to życie kumuluje się właśnie w najbliższym otoczeniu, dlatego ważne takie małe centra rekreacyjne tworzą się na konkretnym osiedlu. Te pieniądze z budżetu obywatelskiego, ale nie tylko, są bardzo dla mieszkańców danej takiej lokalnej społeczności bardzo ważne, bo tam właśnie kwitnie życie i tam ludzie się spotykają i dzięki temu integrują się i tworzą wspólnotę.

Żelazny Szlak Rowerowy to kluczowa inwestycja 2020 roku, udało się ją oddać do użytku rowerzystom we wrześniu

– mówi Jarosław Piechaczek, zastępca naczelnika wydziału infrastruktury komunalnej i inwestycji w Urzędzie Miasta w Jastrzębiu- Zdroju. Żelazny Szlak Rowerowy to pętla o długości 55 kilometrów:

Można oczywiście skorzystać z kilku dodatkowych odcinków lub części dróg lokalnych o małym natężeniu ruchu, które są elementami tak zwanego alternatywnego przebiegu. On był już gotowy w 2018 roku, natomiast teraz po dwóch latach dokończyliśmy ten najdłuższy dla Jastrzębia-Zdroju i kluczowy odcinek pomiędzy sołectwami Moszczenica a Cisówka i mamy w tej chwili w Jastrzębiu przebieg 9 km. Głównie po dawnym torowisku linii kolejowej, a oprócz tego mamy kilka kilometrów tego alternatywnego przebiegu. Trasa jest pętlą, wiec ja jako patriota lokalny powiem, że trasa zaczyna się w Jastrzębiu-Zdroju, natomiast pewnie nasi przyjaciele z innych miejscowości powiedzą, że u nich. Możemy jechać w dowolnym kierunku, trasa przynajmniej po polskiej stronie jest bardzo dobrze oznaczona, bezpieczna, ograniczamy do minimum krzyżowanie się z ruchem samochodowym. Natomiast po stronie czeskiej niestety większość ruchu odbywa się po drogach lub wzdłuż dróg.

Więcej o Żelaznym Szlaku Rowerowym TUTAJ.

Miasto przygotowało dla rowerzystów aplikację, dzięki której będzie można łatwiej podróżować tym szlakiem:

Aplikacje którą mamy, będzie można za kilka dni pobrać na swój telefon i z nią podróżować. W aplikacji pokazane są i te trasy, które możemy wybrać, ale także różne ciekawe atrakcje turystyczne, do których odwiedzenia zachęcamy.

Jarosław Piechaczek ocenia, że Jastrzębie jest przyjaznym miastem dla rowerzystów:

Jastrzębie już w już w czasach, kiedy miasto było budowane miało pomyślaną taką część, która stanowi obecnie oś ruchu rowerowego, (…) jest szereg dróg rowerowych, które w połączeniu z nowymi tworzą taki wypad dla mieszkańców miasta poza ścisłe centrum. Staramy się w tych miejscach, gdzie jest największy ruch samochodowy przenosić rowerzystów na bezpieczne wydzielone dla nich pasy ruchu, oczywiście ten proces nie został zakończony i będzie trwał jeszcze bardzo długo, bo pandemia nie zahamowała, a wręcz rozpędziła turystykę rowerową. W przeciwieństwie do pływalni czy siłowni, rowerzyści nie mieli ograniczeń w korzystaniu ze swoich dwóch kółek.

W Jastrzębiu więcej jest rowerzystów, którzy korzystają ze ścieżek rowerowych weekendowo i turystycznie

– przyznaje Jarosław Piechaczek:

My nie możemy zapominać o ułatwieniach dla tych, którzy korzystają z rowerów na co dzień, którzy potrzebują go do swojego życia. My widzimy liczbę rowerzystów, na razie tylko na Żelaznym Szlaku Rowerowym, mamy zamontowane dwa liczniki, które nam odliczają te osoby. Od otwarcia Żelaznego Szlaku, czyli od początku września do obecnej chwili na jednym z liczników nam się pojawiło prawie 50 000 użytkowników, a na drugim 40 000. To są bardzo duże liczby, zakładaliśmy, że  liczbę 30 000 osób uzyskamy w ciągu jednego roku. Popularność Żelaznego Szlaku nas zaskoczyła, cieszymy się z tego oczywiście, motywuje nas to do dalszych działań, żeby naszych rowerzystów było więcej. Mam nadzieję, że kierujący pojazdami mechanicznymi dostrzegą to, że mamy mniejszy udział rowerzystów w ruchu na drogach publicznych. To będzie, mam nadzieję, dla nich ułatwienie.

Najważniejsze inwestycje w 2021 roku? Prezydent Anna Hetman nie ma wątpliwości, że jedną z nich będzie Łaźnia Moszczenica:

Bardzo ważną inwestycją, która rozpocznie się w 2021 roku jest Łaźnia Moszczenica. To jest stary obiekt, w tej chwili bardzo zaniedbany, tak zwany postindustrialny i ten właśnie obiekt będzie zagospodarowany już od przyszłego roku na cele dziedzictwa postindustrialnego właśnie, na cele takie kulturalne i turystyczne. To jest projekt realizowany we współpracy z Czechami, dzięki temu, że mamy już Żelazny Szlak Rowerowy, który nas w bardzo prosty sposób łączy z sąsiadami, będziemy mogli pokazać swoją kulturę i równocześnie zobaczyć w Czechach. Również tutaj gościć turystów czeskich u nas, w tym obiekcie właśnie Moszczenica. Ten obiekt będzie już od przyszłego roku zagospodarowany w jednej części, ta jedna część będzie właśnie takim miejscem turystycznym, gdzie będzie można zobaczyć jak powstawało miasto, jak powstały kopalnie, jak wydobywa się węgiel i co można z tego węgla zrobić. Chcemy, aby to funkcjonowało w takiej bardzo nowoczesnej formie typu „mały Kopernik”, tak by przyciągała również młodych ludzi. Natomiast druga część tego obiektu będzie w kolejnych latach zagospodarowana na Centrum Porozumienia Jastrzębskiego. To jest bardzo ważne dla nas, jeśli mówimy o takim dziedzictwie kulturowym, musimy o tym głośno mówić i domagać się, aby również o Jastrzębiu, o górnikach, którzy wywalczyli wolność było głośno. Nie tylko Szczecinie, nie tylko Gdańsk, ale również Jastrzębie przyczyniło się do tego byśmy teraz żyli w Polsce takiej, jakiej żyjemy.

-w Radiu 90 prezydent Jastrzębia-Zdroju Anna Hetman.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj