Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czas na Twoją Miejscowość! Czas na Rybnik dla rowerów!

Facebook Twitter

W mieście jest już rowerowa autostrada nad Nacyną, za kilka dni w centrum Rybnika oddane zostaną do użytku pasy i kontrapasy dla rowerzystów. Czy miasto jest gotowe na taką rewolucję?

 Tak- mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera:

Piotr Kuczera od najmłodszych lat jeździ na rowerze:

Dziś gospodarz Rybnika, jeździ rowerem elektrycznym:

W Rybniku – w mieście, w którym jest 138 tysięcy mieszkańców – jest zarejestrowanych 101 tysięcy samochodów, ilu jest rowerzystów? Nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że najtrudniej mieszkańcom przyjdzie zmieniać swoje przyzwyczajenia:

– mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera. Rowerowe Bulwary nad Nacyną. To miejsce, do którego będą zjeżdżały wszystkie szlaki rowerowe:

Dlaczego warto poruszać się rowerem po mieście? Bo jest najszybszym środkiem przejazdu przez centrum– odpowiada Jan Fiałkowski oficer rowerowy Miasta Rybnika:

Do tej pory jazda rowerem po centrum wiązała się dla wielu z łamaniem przepisów ruchu drogowego:

Dlatego też w Rybniku powstają kontrapasy – czyli drogi dla rowerzystów pozwalające im na jazdę – teoretycznie – pod prąd:

Jeden z kontrapasów powstał na ulicy Chrobrego. Pozostawiono tam także parking dla samochodów. Oficer rowerowy Jan Fiałkowski jest przekonany, że nadal będzie bezpiecznie:

W miejscach szczególnie niebezpiecznych między innymi na rogu ulic: Chrobrego i Miejskiej na kontrapasach pojawią się specjalne gumowe separatory:

Na trzech skrzyżowaniach: na Reymonta i Miejskiej, Chrobrego i 3 Maja oraz na Piłsudzkiego i 3 Maja drogi kierowców i rowerzystów będą się przecinać, tam też będzie konieczna szczególna ostrożność:

Rowerzystom oddano już do użytku bulwary nad Nacyną, prawdziwym hitem jest przejazd pod mostem na ulicy Kotucza, z licznikiem i tablicą wyświetlającą ilość przejeżdżających tam rowerzystów:

Bulwary nad Nacyną to 2,5 kilometrowa droga, otwartą ją oficjalnie nieco ponad tydzień temu:

– mówili rowerzyści, którzy przejechali z ulicy Raciborskiej w centrum Rybnika do dzielnicy Orzepowice a później do Stodół. Teraz czas na rozbudowę bulwarów w stronę południowych dzielnic:

– mówi oficer rowerowy Jan Fiałkowski.

Czego nie wolno robić podczas jazdy na rowerze? Puszczać kierownicy obiema rękami, zdejmować obydwu nóg z pedałów, czepiać się innych pojazdów. Czytamy o tym w podręcznym poradniku rybnickiego rowerzysty. Dawid Błatoń rzecznik Straży Miejskiej w Rybniku uważa, że rozwój ścieżek to dobry krok, tym bardziej że strażnicy sami często wykorzystują rowery:

Jak powinien wyglądać bezpieczny rower:

– mówi Dawid Błatoń rzecznik Straży Miejskiej w Rybniku. Największe grzechy rowerzystów:

Rozmawiał Arkadiusz Żabka.

 

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj