Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czas na Twoją Miejscowość, czas na Rybnik i budżet obywatelski

Facebook Twitter

Do wzięcia są 3 miliony złotych. Do końca miesiąca przyjmowane są wnioski o pieniądze z budżetu obywatelskiego w Rybniku. Chodzi o pomysły, z których skorzystają mieszkańcy poszczególnych dzielnic, ale i całego miasta, bo także w 2017 roku 2 miliony pójdą na projekty realizowane w dzielnicach, a milion na pomysł ogólnomiejski.

W ubiegłym roku zgłoszono tor do jazdy na wrotkach, projekt uczenia dzieci jak szczotkować zęby, było miejsce do gry w boules (czyt. bule), było też zwycięskie „Pluskadełko”, były wreszcie place zabaw, ścieżki zdrowia, centra kulturalne i miejsca do imprez plenerowych. Jakie projekty trafią do Urzędu Miasta w Rybniku w tym roku?

„Aktywne Wielopole” to nazwa projektu, który właśnie jest realizowany w tej jednej z mniejszych dzielnic miasta. Został zgłoszony rok temu:

A w planach jest też dzień promocji zdrowia i wspólne sprzątanie dzielnicy– mówią Beata Miozga i Andrzej Gorzawski z projektu „Aktywne Wielopole”, który dostał z budżetu obywatelskiego w Rybniku 16 tysięcy złotych.

„Aktywne Wielopole” czyli spotkania dla mieszkańców to przykład dobrego projektu, takiego, który integruje osoby, które mieszkają w dzielnicy. Na takie projekty liczymy także w tym roku– mówi Piotr Masłowski, wiceprezydent Rybnika:

Projekty do budżetu obywatelskiego w Rybniku przyjmowane są do końca maja. Zostało więc 19 dni:

Czwartek (12.05.) jest kolejnym dniem, w którym można przyjść do Urzędu Miasta w Rybniku aby skonsultować swój pomysł do budżetu obywatelskiego. Z czym najczęściej przychodzą mieszkańcy?

– mówi Piotr Masłowski. Która dzielnica w ubiegłorocznym postępowaniu była najbardziej aktywna?

Sprawdźmy jeszcze jak w ubiegłym roku głosowano? Tu niespodzianka:

– mówił mówi Piotr Masłowski, wiceprezydent Rybnika. To jest mechanizm, który ma angażować mieszkańców w sprawy publiczne – mówi o budżecie obywatelskim Piotr Dominiak z Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych w Rybniku:

Jakie projekty powinny być zgłaszane do budżetu obywatelskiego? Jak dojść do przekonania czego w dzielnicy brakuje?

– mówi  Piotr Dominiak z Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych w Rybniku. To bardzo ważne, aby angażować się w budżet obywatelski – mówi Mirosław Górka z Ośrodka Pomocy Społecznej w Rybniku, społecznik i aktywista:

Jak zachęcać do zgłaszania projektów? Rybniczanie zdali egzamin z budżetu obywatelskiego – uważa Mirosław Górka:

– mówi Mirosław Górka z Ośrodka Pomocy Społecznej w Rybniku. Jakie jego zdaniem projekty powinny być zgłaszane do budżetu obywatelskiego?

Z budżetu obywatelskiego w Rybniku największa dzielnica może dostać ponad 200 tysięcy złotych, najmniejsze – 40. Projekt pod hasłem „Aktywne Wielopole”, pod którym kryją się zajęcia z nordic-walking, warsztaty plastyczne czy dzień promocji zdrowia, dostał 16 tysięcy:

– mówią Beata Miozga i Andrzej Gorzawski z projektu „Aktywne Wielopole”. Dobry pomysł na działania w dzielnicy to odpowiedź na jakąś realną potrzebę – dodaje Piotr Dominiak:

Do końca maja jest czas na to, aby zgłosić swój projekt do budżetu obywatelskiego w Rybniku, może to być pomysł na rozruszanie dzielnicy, może to być pomysł na rozruszanie miasta:

– kończy Piotr Masłowski, wiceprezydent Rybnika.

Więcej informacji na stronie rybnik.eu.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj