Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czas na Twoją Miejscowość. Czas na Rybnik. Industrialne bogactwo miasta

Facebook Twitter

Przedstawiamy Wam Rybnik, industrialny Rybnik. Miasto, którego każda dzielnica jest tajemnicą i niezwykłą wycieczką, gdzie przeszłość i teraźniejszość współgrają ze sobą. Rybnickie dzielnice czekają zmiany, które mają zachować dziedzictwo dla przyszłych pokoleń.

W zabytkowej kopalni Ignacy w Niewiadomiu widać zmiany gołym okiem, to usłyszeliśmy od odwiedzających Industrialne Centrum Kultury:

Kopalnia Zabytkowa Ignacy w Niewiadomiu czeka na parę, parę która pozwoli na uruchomienie maszyny wyciągowej. Jak słyszymy w Urzędzie Miasta w Rybniku, wszystko zależy od pieniędzy, na jakie liczy miasto z funduszy Europejskich:

– mówili nam zwiedzający kopalnię Ignacy oraz prezydent Rybnika Piotr Kuczera oraz jego doradca do spraw rewitalizacji Marcin Stach. Rewitalizacja to ważne działania w planie miasta – podkreśla prezydent Rybnika, Piotr Kuczera:

Ludzi i opowiadane przez nich historie były podstawą projektu „Odczytajmy Paruszowiec”. Chodziło o zebranie wspomnień i stworzenie archiwum społecznego – mówi Radiu 90 Bogumiła Ziółko– Napieralska, autorka projektu. To wszystko się udało:

W projekcie „Odczytajmy Paruszowiec” zbierano anegdoty o tej części Rybnika. Oto jedna z nich:

Co dalej z projektem „Odczytajmy Paruszowiec”?

– mówi Bogumiła Ziółko– Napieralska z biblioteki na Paruszowcu. Na Paruszowiec będzie można zajrzeć w drugą sobotę czerwca, w ramach Industriady.

– mówi Dominika Stach, prezes Instytutu Społecznego Silesia. Jak będzie wyglądać Industriada na Paruszowcu:

Wystawa pod tytułem „Magiczna Silesia”, jaka powstaje w budynku starej poczty przy Przemysłowej 19 na Paruszowcu, ma przyciągać turystów nie tylko z Rybnika:

– mówi Dominika Stach, prezes Instytutu Społecznego Silesia a kuratorka wystawy „Magiczna Silesia” Marta Paszko dodaje, że huta Silesia wrosła nie tylko w dzielnicę ale także w samo miasto, na zawsze wpisując się w pamięć mieszkańców:

Sama wystawa to nie tylko eksponaty w postaci dawnych wyrobów Huty Silesia, to także wiele wspomnień osób związanych przez dziesiątki lat z tym zakładem. Sama Huta powstała w 1753 roku. Czy udało się zdobyć również przedmioty z tego okresu?

Na ulicę Przemysłową do Rybnika-Paruszowca zapraszała Marta Paszko, kuratorka wystawy „Magiczna Silesia”. Ta wystawa zostanie otwarta 10 czerwca, w dniu Industriady w samo południe.

Rewitalizacja miasta wymaga nakładów dużych pieniędzy i starań wielu osób, potrwa latami– nie ukrywa Marcin Stach, doradca prezydenta Rybnika do spraw rewitalizacji. A rewitalizacja to nie tylko modernizacja starych zakładów ale też zmiany w dzielnicach:

Rewitalizacja odbywa się w 5 dzielnicach Rybnika, to Niewiadom, Niedobczyce, Chwałowice, Paruszowiec i pewne punkty Śródmieścia. Już w przyszłym tygodniu w tych miejscach odbędą się spotkania przygotowane z okazji Dnia Dziecka. To w przyszłą środę 31 maja:

– mówi Marcin Stach, doradca prezydenta Rybnika do spraw rewitalizacji.

Na rewitalizację miasta trzeba pomysłu, ale też ogromnych pieniędzy, szukamy ich między innymi pisząc projekty i wnioski o unijne fundusze – mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera:

W planie rewitalizacji jest także kompleks Juliusz w centrum Rybnika:

– mówi Marcin Stach, doradca prezydenta Rybnika do spraw rewitalizacji.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj