Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czas na Twoją Miejscowość. Czas na Rybnik w Tour de Pologne!

Facebook Twitter

23 lata Rybnik czekał, by powrócić na główną mapę międzynarodowego wyścigu Tour de Pologne. To tutaj 1 sierpnia odbędzie się jedna z premii lotnych, rozgrywana w ramach IV etapu wyścigu, dodajmy etapu najdłuższego, bo liczącego 238 km. Magistrat od 2 lat kładzie silny nacisk na politykę rowerową w mieście. Lepszego scenariusza od przejazdu najpopularniejszego peletonu w kraju nie mógł sobie wyobrazić.

Zdjęcia I etapu, fot. Szymon Gruchalski/www.tourdepologne.pl

Miasto ma rowerowe tradycje. W 1966 roku Józef Gawliczek urodzony w Mszanie i związany z Rybnikiem wygrał Tour De Pologne. Chcemy to podtrzymać i rozwijać – dodaje prezydent Rybnika Piotr Kuczera:

Pomysł na włączenie Rybnika do trasy Tour de Pologne wyszedł od samego organizatora Czesława Langa – mówi prezydent Kuczera:

Podejście do roweru miasto chce rozwijać dwutorowo: z jednej strony jest to alternatywny środek transportu, a z drugiej dobry sposób na spędzanie czasu wolnego:

Tour de Pologne idealnie wpisuje się w politykę rowerową miasta – podkreśla Prezydent. Miasto już dwa lata temu wzięło sobie za cel, aby rower w Rybniku popularyzować. Czy efekty pracy magistratu są już widoczne?

Jeśli w mieście ma powstać komunikacja rowerowa to taka z prawdziwego zdarzenia– zapowiada prezydent Kuczera. Aktualnie trwają zaawansowane prace nad połączeniem ze sobą centrum miasta, w taki sposób, aby na rowerze można było swobodnie dojechać do najważniejszych instytucji. Efekty pracy magistratu poznamy już jesienią:

Najpierw infrastruktura, potem rozrywka – podkreśla prezydent. Można jednak już zauważyć, że imprez rowerowych w Rybniku jest coraz więcej. Mówi oficer rowerowy Rybnika, Jan Fiałkowski:

Nowością, która być może na stałe wpisze się w kalendarz inicjatyw rowerowych w mieście, jest impreza, która odbędzie się w ramach do Tour de Pologne w Rybniku, czyli „Bajtel na Tour de Pologne”:

– mówił współorganizator „Bajtel na Tour de Pologne” Paweł Mitura-Zielonka z rybnickiego MOSiR-u. Jak można się zapisać do tego wyścigu?

Każdy uczestnik wyścigu musi mieć swój rower, po zapisaniu otrzyma numer startowy, który będzie należało przypiąć do ramy roweru. Jakie dokumenty muszą mieć ze sobą rodzice, aby bez problemu zapisać swoje dziecko?

Imprez dodatkowych ma być więcej. Będzie również coś dla fanów rolek – zdradza Paweł Mitura- Zielonka:

Tour de Pologne to przede wszystkim duże zaangażowanie logistyczne. Imprezę należy odpowiednio zabezpieczyć. Policja w Rybniku już od miesięcy przygotowuje się do tego wydarzenia, tym bardziej że rybnicki odcinek przejazdu kolarzy to nie tylko ul. Kościuszki:

– mówi podkomisarz Sławomir Buczko zastępca naczelnika wydziału ruchu drogowego KMP w Rybniku. Kierowcy, a także mieszkańcy muszą być przygotowani na utrudnienia w ruchu na trasie przejazdu kolarzy. W jakich godzinach?

Służby mundurowe także będą zabezpieczać imprezy towarzyszące organizowane w ramach Tour de Pologne. Pojawią się niewielkie utrudnienia, jednak dojazd do swoich domów czy mieszkań, a także firm będzie możliwy:

W zabezpieczeniu Tour de Pologne weźmie udział ponad 220 osób. Są to policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego, policjanci z Wydziału Prewencji rybnickiej komendy, a także strażacy OSP i wolontariusze. Żeby cały przejazd Tour de Pologne przez Rybnik oraz wszystkie imprezy towarzyszące odbyły się bez przeszkód, mieszkańcy, kierowcy i wszyscy ci, którzy będą brać udział w wydarzeniu muszą zachować przede wszystkim ostrożność.  Apeluje o to rzeczniczka rybnickiej policji Anna Karkoszka:

Prezydent Piotr Kuczera zapowiada, że już przygotowuje się do kibicowania i zachęca do tego wszystkich mieszkańców. Warto jest się odpowiednio ubrać, ponieważ Rybnik weźmie udział w ogólnopolskim konkursie:

Szykuje się fiesta z prawdziwego zdarzenia. Z okazji Tour de Pologne także służby komunalne mają zadbać o odpowiedni wystrój miasta, prezydent Rybnika zaprasza do tego, aby całe miasto w tym jednym dniu żyło kolarstwem:

Przypominamy, wielkie kolarskie święto w Rybniku już we wtorek 1 sierpnia.

 

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj