Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czas na Twoją Miejscowość. Czas na sprawną komunikację w Jastrzębiu

Facebook Twitter

'Jako miasto Jastrzębie włożyliśmy ogromny wysiłek w to, by rozpocząć proces zmian w MZK'- mówi prezydent Jastrzębia Anna Hetman. I dodaje: 'Mamy już realny wpływ na komunikację w regionie'. Dziś ten temat w programie Czas na Twoją Miejscowość, czas na Jastrzębie i sprawną komunikację.

fot. mat. prasowe

Większy może więcej, dlatego Międzygminny Związek Komunikacyjny powinien działać, ale w zmienionej formule– mówi Anna Hetman, prezydent Jastrzębia:

Obecnie gminy mają już świadomość, że należy zmienić przestarzałą konstrukcję Międzygminnego Związku Komunikacyjnego i na nowo spojrzeć na realizację komunikacji w całym regionie. Mam tu na myśli komunikację ekologiczną, nowoczesną. Dopóki istnieje szansa na to, że my jako miasto mamy realny wpływ na zmiany, które wystąpią w Międzygminnym Związku Komunikacyjnym, czyli na zmiany statutu, na określenie przejrzystych zasad finansowania komunikacji, dla każdej gminy, nie jesteśmy zainteresowani wystąpieniem z MZK (…).

Pytamy o koszty przedsięwzięcia:

Zdajemy sobie sprawę z tego, że dobra i nowoczesna komunikacja ekologiczna, nie będzie tańsza, prawdopodobnie będzie ona droższa. Ale tutaj najważniejsze jest zdrowie mieszkańców i bezpieczeństwo mieszkańców, ale też swobodne poruszanie się po całym regionie. W najbliższym czasie będziemy- może nie miasto, ale MZK- dokonywało takiej analizy, ile taka komunikacja może w ogóle kosztować i czy nas- jako członków MZK- będzie na to stać. Jesteśmy gotowi płacić więcej w zamian za dobry poziom komunikacji w regionie.

– mówi prezydent Jastrzębia Anna Hetman i dodaje: Moim celem jest wprowadzenie komunikacji za zero złotych dla wszystkich mieszkańców miasta:

Prezydent Jastrzębia obiecuje pracę nad zintegrowanym biletem w regionie, ale też dziękuje mieszkańcom i pasażerom za wyrozumiałość w czasie, gdy wprowadzane są zmiany.

MZK to związek 10 gmin, na terenie których organizuje komunikację autobusową. W statucie wprowadziliśmy zmiany, które mają usprawnić działanie- mówi Roman Foksowicz, wiceprezydent Jastrzębia:

Dla sprawnego funkcjonowania Międzygminnego Związku Komunikacyjnego potrzebne są zmiany, te zmiany to przede wszystkim zmiany statutu, aby go dostosować do nowoczesnych systemów zarządzania. Potrzebne są jasne i przejrzyste zasady funkcjonowania i finansowania tej komunikacji przez gminy. Potrzebne są rozmowy, aby powiększyć skład członków a także utrzymać tych, którzy są w Międzygminnym Związku Komunikacyjnym. Im nas będzie więcej, tym komunikacja będzie sprawniejsza i tańsza. Także musimy pamiętać o tym, żeby zmieniać rozkłady jazdy, tak by dostosować je do potrzeb mieszkańców. 

Wszystkie zmiany są trudne, ale konieczne- tłumaczy prezydent Jastrzębia- Zdroju Anna Hetman, to miasto, które przyjęło rolę lidera w MZK:

– mówi prezydent Jastrzębia, Anna Hetman.

Od poniedziałku (1.04.) funkcjonuje nowy rozkład jazdy, tymczasowy. Będą kolejne zmiany w planach kursów autobusów we wszystkich gminach MZK, nowy rozkład wejdzie w życie 1 maja- zapowiada Roman Foksowicz, wiceprezydent Jastrzębia:

Trwają prace przy nowym rozkładzie jazdy autobusów MZK. Wciąż można zgłaszać swoje wnioski czy propozycje:

Są uwzględniane wnioski, które pasażerowie składają w MZK i tutaj do nas, do Urzędu Miasta. Te wszystkie wnioski będą analizowane i już mogę powiedzieć, że jedno połączenie do Bzia z ulicą Cichą, na pewno będzie uwzględnione. 

Jaki jest obecnie status Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Jastrzębiu? To kolejne pytanie tego popołudnia w sprawie MZK, komunikacji w regionie i w Jastrzębiu. Mówi Roman Foksowicz, wiceprezydent Jastrzębia:

Dlaczego tak ważne jest przekształcenie PKM-u w Jastrzębiu w podmiot wewnętrzny MZK? Tłumaczy Roman Foksowicz, wiceprezydent Jastrzębia:

Doświadczenia z dotychczasowym wykonawcą, pokazały, że jednak własna firma daje stabilizację, przede wszystkim mieszkańcom, a także pracownikom, którzy byli zagrożeni utratą miejsc pracy. Dla pracowników PKM-u oznacza to, ze zachowają swoje miejsca pracy, być może firma będzie się rozwijać, tak, ze będą te miejsca się powiększać. Będziemy starali się zwiększać tabor i zakres działalności Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej. 

Komunikacja w Jastrzębiu i w regionie wymaga ciszy i skupienia- mówi Foksowicz, to są zmiany, które muszą być przedyskutowane i analizowane. I to teraz robimy, wstrzymaliśmy likwidację PKM-u i zmieniamy przedsiębiorstwo, aby było naszą firmą wewnętrzną, własną. Pracujemy nad tym:

Wyjaśnijmy: kto obecnie wozi pasażerów w Jastrzębiu?

– mówi Roman Foksowicz, wiceprezydent Jastrzębia. Nowy rozkład jazdy będzie wprowadzony 1 maja.

Kryzys jest zażegnany- słyszymy w Urzędzie Miasta w Jastrzębiu, jeśli chodzi o komunikację w mieście i w regionie. Prace nad poprawą sytuacji wciąż trwają, to rozmowy i analizy dotyczące całego MZK i wszystkich tras, jakie obsługują autobusy pod szyldem Międzygminnego Związku Komunikacyjnego:

– mówi w Radiu 90 Roman Foksowicz, wiceprezydent Jastrzębia- Zdroju.

Komunikacja ma być sprawna, ekologiczna i bezpieczna. Rozpoczęliśmy zmiany, które to właśnie mają na celu- mówi prezydent Jastrzębia Anna Hetman i dziękuje pasażerom, za ich wyrozumiałość:

W programie Czas na Twoją Miejscowość mówi prezydent Jastrzębia Anna Hetman.

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj