Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czas na Twoją Miejscowość, czas na świąteczny Rybnik!

Facebook Twitter

Ruszyło Rybnickie Boże Narodzenie i Kolędowanie. Jest jarmark, dziś spotkanie z Mikołajem na rynku, w planach zaś koncerty, będzie Majka Jeżowska, będzie zespół ENEJ.

fot.L.Tyl/ rybnik.eu

Ruszyło Rybnickie Boże Narodzenie i Kolędowanie. Już od 10 lat miasto przygotowuje szereg atrakcji na czele z Jarmarkiem Bożonarodzeniowym na rynku, a wszystko po to, by w ciekawy, miły i sympatyczny sposób spędzić czas przed zbliżającymi się świętami:

W Europie jest bardzo długa tradycja jarmarków bożonarodzeniowych, no i to jest takie wprowadzenie przez czas adwentowy do tego wielkiego świętowania w samą Wigilię i potem święta, stąd Rybnik już kilka lat temu rozpoczął akcje pod hasłem Rybnickie Boże Narodzenie i Kolędowanie. (…) Każdy ma swój rynek, każdy ma swój klimat, to jest fantastyczne w tych jarmarkach bożonarodzeniowych, że każde miasto zawsze jest inne (…) klimat jest jednorazowy (…). 

– mówi prezydent Rybnika, Piotr Kuczera. Dziś 6 grudnia, na rybnickim rynku najmłodsi będą mogli spotkać świętego Mikołaja. Mówi kierownik Biura Kultury rybnickiego magistratu, Julia Wójcik:

Zapraszamy bardzo serdecznie dzieci, od godziny 13.00 do 17.00 na rynku czekać będzie wyjątkowy gość, za jego pośrednictwem rodzice mogą przekazać swoim pociechom prezenty, serdecznie zapraszamy, rybnicki rynek, wokół choinki. Rybnickie Boże Narodzenie i Kolędowanie w tym roku obchodzi swoje 10 urodziny, jubileusz, a to wydarzenie na stałe już wpisało się w kalendarz imprez miejskich i składa się z takich stałych elementów, takich jak jarmark bożonarodzeniowy, jak wigilijka z mieszkańcami, jak koncerty z gwiazdami (…).

Rybnickie Boże Narodzenie i Kolędowanie to cykl imprez, część z nich zaplanowano także w Punkcie Informacji Miejskiej i Turystycznej, Halo!Rybnik Dziś, 6 grudnia w Mikołajki, wyjątkowa gra miejska. Mówi Lidia Białecka z Halo!Rybnik:

Rybnicki Jarmark Bożonarodzeniowy to jak zawsze stoiska pełne rękodzieła i produktów regionalnych. W tym roku można je znaleźć na 20 straganach- mówi Julia Wójcik:

W ramach Rybnickiego Bożego Narodzenia i Kolędowania na rynku miasta przygotowano wiele atrakcji. Dziś przypomnijmy wizyta świętego Mikołaja, ale ciekawie będzie także w kolejne dni. W sobotę 8 grudnia od 8.00 do 15.00 odwiedzić będzie można jarmark staroci i rękodzieła, a to dopiero początek wydarzeń zaplanowanych na ten dzień– mówi Julia Wójcik z Urzędu Miasta w Rybniku:

8 grudnia na wszystkich, którzy odwiedzą rybnicki rynek czekają także inne atrakcje, posłuchaj jakie:

Kolejne przedświąteczne wydarzenie, tym razem muzyczne, zaplanowano na rybnickim rynku tydzień później, w sobotę 15 grudnia:

Na rybnickim rynku gościć będziemy wyjątkową gwiazdę – Eleni, która w Rybniku ma prawdziwe rzesze fanów. Zanim jednak na rynku pojawi się Eleni, przed nią wystąpi rybniczanin Piotr Tłustochowicz, jest to osoba, która wzięła udział w popularnym programie The Voice of Poland, jest to również laureat ogólnopolskich festiwali, różnego rodzaju przeglądów muzyki poetyckiej. Piotr Tłustochowicz, klimatycznie, lirycznie, piosenki świąteczne, a zaraz po nim Eleni.

Kolejna, wyjątkowa atrakcja czekać będzie na wszystkich na rybnickim rynku we wtorek 18 grudnia. Zapowiada je Julia Wójcik, szefowa Biura Kultury w rybnickim magistracie:

W ramach Bożego Narodzenia i Kolędowania wiele atrakcji zaplanowano także w Halo! Rybnik. O dzisiejszych poszukiwaniach świętego Mikołaja, grze miejskiej, już mówiliśmy. Co jeszcze przygotowano w najbliższych dniach? Mówi Lidia Białecka z Halo!Rybnik:

W Halo!Rybnik będzie rozbrzmiewać także świąteczna muzyka, na przykład w środę 19 grudnia:

W związku ze zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia rybnicki magistrat przygotował także wyjątkowy konkurs – dodaje kierownik Biura Kultury rybnickiego magistratu, Julia Wójcik:

Wielki finał Rybnickiego Bożego Narodzenia i Kolędowania zaplanowano na sobotę 22 grudnia:

Tego dnia na rynku pojawi się także Pani Mikołajowa, która przygotowywać i ozdabiać będzie wraz z dziećmi świąteczne pierniki. Prezydent Rybnika szczególnie zaprasza wszystkich mieszkańców na otwartą, darmową wigilijkę:

To jest najważniejszy element tego naszego świętowania, z jednej strony nie trzeba kupować, nie trzeba jakiś wielkich wydatków, trzeba po prostu być i poczuć tę wspólnotę samorządu, wspólnotę świętowania i ten czas dlatego jest taki dobry, taki fajny, do tego atmosfera rynku, same plus, co tu dużo mówić, wspólne świętowanie.

Polecamy wszystkie wydarzenie Rybnickiego Bożego Narodzenia i Kolędowania. Szczegółowy program TUTAJ!

6 grudnia na najmłodszych czekać będzie Mikołaj ze swoimi elfami. Spotkanie z nim poprzedzi gra miejska „W poszukiwaniu św. Mikołaja”:
– Gra miejska – „W poszukiwaniu Św. Mikołaja”. Na uczestników będą czekać elfy: Halo!nka, Bazylian, Gryfek i Nacynek, które pomogą uczestnikom odnaleźć Św. Mikołaja.
– Spotkanie ze Św. Mikołajem – możliwość przekazania prezentów, które będą wręczone dzieciom.

8 grudnia nastąpi uroczyste rozświetlenie rynkowej choinki, poprzedzone przemarszem świątecznej parady. Będzie też świąteczny fire show oraz koncert Majki Jeżowskiej:
– godz. 15.30 – świąteczne melodie na akordeon
– godz. 16.00 – świąteczna parada ze 100 gigantycznymi balonami, w której udział wezmą szczudlarze i maskotki.
– godz. 16.00-20.00 – szybki karykaturzysta
– godz. 16.20-17.20 – świąteczny program sceniczny
– godz. 17.20 – uroczyste rozświetlenie choinki
– godz. 17.30 – świąteczny fireshow w wykonaniu Teatru Ognia Azis Light
– godz. 18.00 – koncert Majki Jeżowskiej.
Ponadto: dmuchana kula śnieżna dla najmłodszych oraz możliwość zrobienia zdjęć z pluszowymi maskotkami, świąteczny stand, malowanie buziek (namiot z karykaturzystą).

9 grudnia, „W rybnickiej fabryce Elfów”
– godz. 11.00-17.00 – Mikołajkowa kraina Elfów

15 grudnia rynek rozbrzmiewać będzie świątecznymi melodiami. W muzyczny, bożonarodzeniowy nastrój wprowadzą nas między innymi Piotr Tłustochowicz oraz Eleni:
– godz. 17.00 – świąteczne melodie na akordeon
– godz. 17.30 – koncert Piotra Tłustochowicza
– godz. 18.40 – koncert Eleni.

22 grudnia nastąpi kulminacja, a jednocześnie wielki finał przedświątecznych imprez. Będzie radośnie, ale i bardzo smacznie. Stanie się tak za sprawą cukierni Pani Mikołajowej i jej pokazu pieczenia pierników oraz tradycyjnej wspólnej Wigilijki, połączonej z degustacją świątecznych potraw. Będzie przekazanie Ognia Betlejemskiego, wspólne kolędowanie oraz koncerty zespołów Bartnicky i ENEJ:
– godz. 15.00-17.00 – cukiernia Pani Mikołajowej. Pokaz robienia pierników świątecznych oraz ich degustacja
– godz. 16.00 świąteczne melodie na akordeon
– godz. 16.30-18.00 – występ laureatów regionalnych przesłuchań 25. Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie im. ks. Kazimierza Szwarlika
– godz. 17.00 Wigilijka z mieszkańcami – przekazanie Ognia Betlejemskiego przez Harcerzy Hufca Ziemi Rybnickiej, życzenia Prezydenta Miasta.
– godz. 18.00 – koncert zespołu Bartnicky
– godz. 19.00 – koncert zespołu Enej.

Warto dodać, że Rybnik znajdzie się na tegorocznej świątecznej trasie ciężarówki Coca-Coli. Charakterystyczny, czerwony pojazd zaparkuje na rybnickim rynku 18 grudnia. Wśród atrakcji: pokój Św. Mikołaja, możliwość zrobienia zdjęcia ze Św. Mikołajem, wirtualna przejażdżka saniami Św. Mikołaja z wykorzystaniem okularów oculus i ruchomego fotela, personalizacja puszki Coca-Cola.

Wydarzenia w Halo!Rybnik:

Warsztaty rękodzieła dla dzieci (8-9.12 i 15-16.12)
Powstaną: świąteczne ozdoby, mydełka, drewniane choinki, ozdoby choinkowe z patyczków logopedycznych
W akcji udział biorą: Industrialne Centrum Kultury, WTZ Latarnia, DK Boguszowice, Aneta Gajos, DK Niedobczyce, halo! Rybnik

Czwartek, 6.12, godz. 14.00-17.00 Gra miejska „W poszukiwaniu św. Mikołaja”
Na uczestników będą czekać elfy: Halo!nka, Bazylian, Gryfek, Nacynek. Gra rozpoczyna się w halo! Rybnik.

Piątek, 14.12, godz. 16.00 Wspólne kolędowanie z chórem Seraf
Wspominki i spotkanie z okazji 105 lat istnienia zespołu
Wydarzenie w ramach projektu „Magiczne dźwięki tradycji”. Wspominki i prezentacja działań grupy.

Środa 19 grudnia, godz. od 12.00-17.00 – „Ozdoby świąteczne z Medykiem”
Warsztaty arteterapii dla dzieci i dorosłych. Przedstawiciele Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Województwa Śląskiego w Rybniku poprowadzą warsztaty z arteterapii:
Metoda quillingu – wykonanie kartek świątecznych i ozdób choinkowych.
Szydełkowanie – gwiazdki na choinkę.
Metoda decoupage – bombki na choinkę, świeczniki.
Biżuteria ręcznie robiona – jako forma prezentu świątecznego.
Tradycyjną metodą zostaną stworzone papierowe łańcuchy na choinkę.

Środa 19 grudnia Godz. 17.00
Kolędowanie z UKULELE
Grupa Busolele zaprasza ukistów, słuchaczy i wszystkie osoby grające na innych instrumentach,

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj