Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czas na Twoją miejscowość. Czas na wakacje w Rybniku. Atrakcji nie brakuje

Facebook Twitter

Czas na Twoją miejscowość, czas na zapoznanie się z wakacyjną ofertą w Rybniku. Bo wakacje w mieście, wcale nie muszą oznaczać nudy, a oferta jest skrojona tak, że nawet największe malkontent znajdzie coś interesującego dla siebie.

Czas na Twoją miejscowość

Czas na Twoja Miejscowość. Czas na wakacje w Rybniku

Co można robić w mieście? Podpowiadamy w Radiu 90. Jesteśmy i nad wodą i na ścieżkach rowerowych, zajrzymy do Zabytkowej Kopalni Ignacy i do Edukatorium Juliusz. Czy wakacje to dobory czas, by zajrzeć do muzeum na rynku w Rybniku? Jasne.

Latem szukam przede wszystkim ochłody nad wodą. W Rybniku takich miejsc nie brakuje. To przede wszystkim kąpielisko Ruda, basen w Chwałowicach, kąpielisko w Kamieniu oraz Pniowiec. Każde z nich jest inne, każde ma swój charakter. Mówi Marek Pietras zastępca dyrektora MOSIR-u w Rybniku:

Marek Pietras: Od połowy czerwca mamy dostępne kąpielisko otwarte w Kamieniu i na Pniowcu, które jest bezpłatne. Jest tam oczywiście obsługa ratownicza. Szybciej niż w ubiegłym roku otwieraliśmy też Rudę. W czerwcu były upalne dni, kiedy w wodzie było 500-600 osób, ale dla naszej Rudy, gdzie w upalne dni wakacyjne jest 5000-7000, to nie są duże liczby. Natomiast rybniczanie chcą, więc mamy i mają otwartą Rudę. Tutaj mamy pełne zabezpieczenie też ratowników.

Nie wszyscy lubią spędzać czas nad wodą w tłoku, więc wybierają wtedy Kamień. Osobiście to jest moje ulubione kąpielisko, bo tam jest dużo przestrzeni, zawsze się można gdzieś schować. Poza tym jest dużo atrakcji, korzysta się z tężni, skorzystać można z nowych ścieżek spacerowych, które są. Myślę, że wielu ludzi przyzna, że gdzieś tam wchodzi i kiedy się idzie pomiędzy stawami, to mamy taką namiastkę Borów Tucholskich. Wszyscy, którzy lubią się zmęczyć, lubią zajęcia OCR – jest tam nowy 100-metrowy tor dla osób powyżej 15-16 roku życia. Wiadomo, Pniowiec jest innym miejscem, ludzie tam przyjeżdżają często grillować, spędzać czas. Fajnie, że takie miejsce jest, ono jest bezpłatne? Tam oczywiście prosimy o to, żeby też rozsądnie parkować.

Radio 90: I jeszcze jedno miejsce z atrakcją wodną. To są chwałą wice.

Marek Pietras: Bardzo fajne, klimatyczne miejsce, szczególnie dla mieszkańców dzielnicy, którzy mają bliziutko. Też czynne więcej, bo tutaj jak najbardziej można z niego korzystać.

Miejskie kryte pływalnie podczas tegorocznych wakacji nie będą zamknięte, otwierane będą „na zakładkę” – zapowiada rybnicki MOSIR:

Marek Pietras: Oczywiście mamy grupę ludzi, którzy chcą pływać na obiektach zamkniętych i w tym roku jest tak, że jest zachowana ciągłość pewna. Przerwy technologiczne będą na zmianę, czyli zamykamy jeden basen, czyli basen w Boguszowicach, ale działa „Yntka” od 14 do 22. „Yntka” będzie miała przewagę technologiczną, będzie działał basen w Boguszowicach.  Wszystkie informacje są na naszej stronie, można wejść, zobaczyć jak to wygląda. Każdy kto będzie chciał podtrzymywać swoją aktywność fizyczną, bo to takie osoby, które pływają po prostu i chcą  to robić regularnie, to będą miały możliwość. Wiadomo, że jest to pewne utrudnienie, że będą musiały dojechać na ten drugi obiekt, natomiast po 11 miesiącach funkcjonowania taki obiekt potrzebuje przerwy technologicznej, żeby to wszystko posprzątać, pokleić.

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Rybniku organizuje w tym roku również półkolonie. Bazą będzie Bushido na Nowinach oraz Hala Sportowa w Boguszowicach:

Marek Pietras: Nie wszyscy mają babcie, które mogą się wnukami zaopiekować, więc dlatego też przygotowaliśmy dwie akcje, czyli „Lato w Boguszowicach” i „Lato na Nowinach”. Mamy pięć turnusów pięciodniowych, podczas których można przeprowadzić swoje pociechy, można je zapisać., wszystkie szczegóły są na naszej stronie. Dzieci  nie siedzą tylko i wyłącznie, bo jest i  wycieczka do kina, jest wycieczka do zoo w Chorzowie, jest Leśny Park Ustroniu, jest Bajka Pana Kleksa w Katowicach. Korzystamy też z obiektu, czyli z Rudy, są zajęcia sportowe i na hali w Boguszowicach i na sali w Bushido, gry, zabawy, warsztaty, więc jest co robić. Jeszcze są miejsca, nie jest ich dużo, natomiast jeszcze myślę, że spokojnie jeżeli ktoś wejdzie i na formularz zapisowy spojrzy, to będzie mógł skorzystać z takiej oferty.

Marek Pietras, zastępca dyrektora MOSiR-u w Rybniku

Podczas tegorocznych wakacji MOSIR planuje również zorganizować cztery wycieczki rowerowe:

Marek Pietras: 14 i 28 lipiec, 14 i  25 sierpień, czyli będą cztery. Długość takiej wycieczki to ok 30 kilometrów i chcemy mieszkańcom pokazać nasze obiekty. Pojedziemy np. na boisko bejsbolowe, bo wiele osób nie wie, że mamy piękny stadion bejsbolowy, a myślę, że to jest drugi ośrodek w Polsce po Kutnie, którym warto się pochwalić. Każda wycieczka będzie się kończyć na jednym z naszych kąpielisk. Po takiej wycieczce będzie można zostać i bezpłatnie skorzystać poleżakować, popływać i wrócić sobie do domu. To też będzie  taki fajny moment, żeby też budować formę, bo już po wakacjach, 7 września to będzie pierwsza taka impreza, to będzie rybnicki duathlon czyli bieg i pływanie na Pniowcu.

Czas na Twoją miejscowość: zapraszamy do Zabytkowej Kopalni Ignacy

Ale wolny czas w mieście spędzamy nie tylko nad wodą. Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku Niewiadomiu to kolejne miejsce, które zaprasza w wakacje do siebie. W każdy piątek na Hoymie będzie muzycznie. Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny – mówi dyrektor placówki Marek Gołosz:

Marek Gołosz: Wakacje się zaczęły, ale Ignacy dalej pracuje pełną parą, choć może na bardziej relaksacyjnych obrotach. Stąd zaproponowaliśmy ofertę, która w zeszłym roku funkcjonowała w Zabytkowej kopalni Ignacy, czyli muzyczne piątki. W każdy piątek lipca i niemal w każdy piątek sierpnia o godzinie 19 jest zabawa z dj-em, tematyczne warsztaty muzyczne i warsztaty taneczne. Ruszamy 5 lipca z muzyką klasyczną, nowocześnie. Zapraszamy więc na spotkanie skrzypiec i elektroniki. Tutaj wystąpi Marcin Sidor i Szymon Herbuś.

Tydzień później zapraszamy na coś, czego  sam nie potrafi się doczekać, czyli zabawa taneczna w rytmie salsy. To smakowity taniec z Karaibów, więc będzie pikantnie i aromatycznie.  19 lipca wracamy do korzeni polskiego bluesa, wystąpi Irek Dziedzic Blues Project z koncertem Projekt Tadeusz Nalepa, czyli śląscy bluesmeni oddają hołd polskiemu bluesmenowi, który znany jest na całym świecie. (…)

Marek Gołosz, dyrektor Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku-Niewiadomiu

Pomysłem na spędzenie wakacyjnych dni może być odwiedzenie Zabytkowej Kopalni Ignacy. W starych budynkach znajdziemy chłód tak potrzebny w upalne dni, a i na zewnątrz ustawione zostaną zraszacze wody – zapowiada dyrektor Gołosz:

Marek Gołosz: Jesteśmy dostępni dla zwiedzających od wtorku do niedzieli, od wtorku od 9 do 17, w soboty i niedziele od 11 do 19. Będzie można się schować przed upalnymi dniami lipca i sierpnia, poznać nasze dziedzictwo, dziedzictwo industrialne Krainy Górnej Odry, Rybnika, ale też nauczyć się czegoś o świecie. W lipcu przyjmujemy zwiedzających w grupach zorganizowanych, którzy przyjeżdżają do nas z całego Śląska i okolic. Turyści indywidualni jak najbardziej w weekend, bo to najlepszy czas, żeby wspólnie spędzić czas z rodziną, pożytecznie i mądrze. SOWA  jest czynna normalnie w wakacje. Zapraszamy! Tak jak mówiłem, indywidualnych i zorganizowanych zwiedzających. Jest dostępny też cały teren rekreacyjny z industrialnym placem zabaw. Uruchamiamy też zraszacz, więc można będzie się schłodzić.

Czas na Twoją Miejscowość: zaglądamy do Edukatorium

Edukatorium Juliusz po sukcesie frekwencyjnym Nocy Muzeów, gdzie kilka tysięcy osób bawiło się podczas Silent Disco, planuje zorganizować w lipcu i sierpniu kilka takich wydarzeń, posłuchajcie:

Wojciech Dominiak: Noc Muzeów pokazała, że młodzież nieco młodsza i nieco starsza potrafi się świetnie bawić nawet do godziny czwartej rano iw tym roku w sezonie wakacyjnym są przewidziane wydarzenia o podobnym charakterze, będzie silent  disco, będzie również koncert plenerowy, to wszystko w Strefie Juliusza. Proszę śledzić naszą stronę internetową naszego fanpage’a Facebooka. To będzie kilka wydarzeń w lipcu, w sierpniu i jeszcze we wrześniu na zakończenie wakacji.

Chcemy przede wszystkim oswoić młodzież z tą przestrzenią, pokazać, że ona jest, istnieje i żeby w tej mapie mentalnej, młodzieży, mapie spędzania wolnego czasu ona zaistniała. Noc Muzeów pokazała, że przyszły do Edukatorium osoby, które nie miały w planach takiej wizyty, bo przyszły na salient disco, ale przy okazji zobaczyły, że mamy świetną przestrzeń, kapitalną przestrzeń i mówiły nam: nieważne, że jest 10, 15, 20 minut do zamknięcia, my tu jeszcze przyjdziemy, bo dopiero ją poznaliśmy, i chcemy tu wrócić. I na tym to polega. Chcemy właśnie tą młodzież oswoić z tą nową przestrzenią, żeby młodzież mówiła idę spędzić wolny czas do Juliusza.

Oprócz specjalnych wydarzeń Edukatorium Juliusz w okresie wakacyjnym zaprasza od wtorku do niedzieli w swoje progi. To nowoczesna przestrzeń gdzie poznamy jak działa człowiek – mówi Wojciech Dominiak dyrektor Muzeum imienia ojca Emila Drobnego w Rybniku:

Wojciech Dominiak: To też jest taki okres, gdzie kilka pokoleń przechodzi, przeważnie seniorzy ze swoimi wnuczkami odwiedzają Edukatorium. Jest to duża przestrzeń, przyjemna, klimatyzowana, więc też na upały, które się zbliżają  jest to dobra przestrzeń, żeby znaleźć chwilę oddechu, odpoczynku, a przy okazji dowiedzieć się czegoś ciekawego. Na pewno zajęcia warsztatowe odbywają się dla grup zorganizowanych i tu są grupy kolonijne i półkolonii. I tutaj też zachęcamy tych wszystkich, którzy opiekują się takimi grupami, żeby zainteresowały się  naszą ofertą edukacyjną, bo ona jest rozszerzana, poszerzana o te tematy, których nie realizujemy w ciągu roku.

My funkcjonujemy jako centrum nauki i edukacji o człowieku, albo takie nowoczesne muzeum, w którym trzeba wszystkiego spróbować, dotknąć, wchodzić w interakcję, doświadczyć, bo na tym to polega. Ktoś, kto jest nastawiony na tradycyjne muzeum, też nie będzie zawiedziony, bo jest część ekspozycji, która jest ekspozycją standardową. Jednak to nie jest standardowe muzeum, to ma być kierowane przede wszystkim do młodzieży, a poprzez zabawę uczymy.

Wojciech Dominika, dyrektor Muzeum w Rybniku

Podczas letniej kanikuły warto również odwiedzić Muzeum w Rybniku w Ratuszu, gdzie poznamy historie miasta i ziemi rybnickiej:

Wojciech Dominiak: Tych, którzy chcą się zapoznać ze sztuką, z historią, z etnografią, z fragmentem tego, co jest ważne dla Rybnika i okolic, co stanowi jego dziedzictwo kulturowe, zapraszamy do starego Ratusza. Poznawanie nowych miejsc powinno się zacząć moim zdaniem od poznania pewnego kontekstu kulturowego, historycznego regionu, bo przecież to, co dzisiaj widzimy wzięło się z przeszłości. A jaka jest ta przeszłość? Z tym możemy spotkać się w muzeum i zrozumieć ją.

 

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 15 lipca 2024