Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czas na Twoją Miejscowość: Człowiek to największa wartość. Rybnik buduje mieszkania [materiał partnera]

Facebook Twitter

Czas na Twoją Miejscowość - dziś czas na Rybnik i kilka słów o polityce mieszkaniowej. Przedstawiamy kolejną jednostkę miejską, tym razem to Zakład Gospodarki Mieszkaniowej, a także powołane jakiś czas temu Towarzystwo Budownictwa Społecznego „Twój Dom". Czy warto mieszkać w Rybniku?

Zaczynamy od ZGM-u. Czym się zajmuje? Mówi dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Rybniku, Artur Gliwicki:

Artur Gliwicki: Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Rybniku to jednostka, której głównym zadaniem jest zarządzanie nieruchomościami mieszkalnymi, jak również budynkami, w których znajdują się lokale użytkowe. W ramach tych działań przede wszystkim skupiamy się na tym, żeby zapewnić właściwy poziom bezpieczeństwa użytkownikom, czyli mieszkańcom czy klientom sklepów, klientom naszych najemców lokali użytkowych. To jest nasze główne zadanie, oprócz tego prowadzimy szereg działań uzupełniających w zakresie takiej bieżącej obsługi mieszkańców, w zakresie windykacji, w zakresie obsługi imprez miejskich. Właściwie wszędzie tam, gdzie pojawiają się jakieś wydarzenia miejskie i potrzebne jest zorganizowanie prądu, tam pojawia się Zakład Gospodarki Mieszkaniowej, czyli właściwie uczestniczymy we wszystkich imprezach miejskich. Do tego mamy kwestię związaną ze stolarnią, która przygotowuje szereg interesujących rozwiązań, takich ułatwiających życie mieszkańcom. aktualnie zatrudniamy 165 osób, z tego mniej więcej połowa są to pracownicy umysłowi, druga połowa to pracownicy fizyczni, czyli realizujący zadania z bieżącą konserwacją budynków.

Radio 90: Jak dużymi zasobami zarządza ZGM?

Artur Gliwicki: Ilość budynków zmienia się w czasie, ponieważ budynki podlegają sprzedaży, niektóre budynki rozbieramy ze względu na zły stan techniczny, ale oscyluje to w granicach 220 obiektów. Biorąc pod uwagę mieszkania, które są zlokalizowane również we wspólnotach mieszkaniowych, mówimy o poziomie ponad 5 tysięcy mieszkań.

Miasto systematycznie modernizuje swoje zasoby komunalne, w budynkach są wymieniane źródła ogrzewania na ekologiczne, obiekty są poddawane także termomodernizacji.

Artur Gliwicki: Mamy rekordowy budżet, jeśli chodzi o inwestycje. W tej chwili to jest ponad 140 mln. Jeszcze cztery lata temu było to mniej więcej na poziomie 40 mln, więc widzimy, że skala jest niespotykana. Jest to związane z tym, że podjęliśmy działania w zakresie termomodernizacji budynków, staramy się ograniczać smog, który w naszym mieście w okresie grzewczym jest na bardzo wysokim poziomie i objęliśmy takim programem modernizacji energetycznej 62 budynki w dzielnicy Boguszowice. Tam jest w tej chwili budowa uruchomiona na kilkudziesięciu budynkach na raz, więc jest to zupełnie niespotykana skala inwestycyjna, jeżeli chodzi o zarówno zakład, jak i całe miasto. Podobne inwestycje prowadzimy równolegle w dzielnicy Niedobczyce. Następne w kolejności są dzielnice Paruszowiec-Piaski no i pozostałe budynki już pojedynczo zlokalizowane w poszczególnych dzielnicach miasta. Łączna liczba budynków to jest ponad 220 budynków, z czego ponad 156 posiada już w tej chwili ekologiczne źródła ciepła. Mamy 83 budynki z ogrzewaniem węglowym, którym musimy się pilnie zająć. Niektórymi już się zajmujemy i są na etapie przygotowywania dokumentacji projektowej na przebudowę. Oprócz tego mamy ponad 250 mieszkań we wspólnotach, które też mają nieekologiczne źródła ciepła i nad tym też pracujemy. Chcemy doprowadzić do sytuacji takiej, w której w 2022 roku będziemy mieli wszędzie ekologiczne źródła ciepła, natomiast dążymy do tego, żeby w każdym miejscu każdorazowo przeprowadzać te działania równolegle z izolacją ścian i przegród budowlanych.

Nie tylko wymiana źródeł ciepła, termomodernizacje budynków to obecne inwestycje ZGM. Powstają także nowe mieszkania:

Artur Gliwicki: Od kilkunastu lat ZGM nie budował nowego zasobu, czyli skupialiśmy się na utrzymaniu tego, co jest. W związku z ograniczonymi środkami, jakimi dysponował zakład, właściwie niemożliwa była budowa nowego zasobu. Udało nam się namówić zarząd miasta, żeby ZGM mógł rozpocząć inwestycję związaną z budową nowego zasobu. Tak udało nam się dwa lata temu zakończyć budowę przy ulicy Kadłubka. To był właściwie pierwszy budynek po tak długiej przerwie. Powstało 8 mieszkań, te mieszkania są już użytkowane. W tej chwili finalizujemy budowę przy ulicy Kolejowej. Tu już jest większa skala, ponieważ zapewniamy nowe 32 mieszkania komunalne w bardzo dobrym standardzie takim, który pozwoli na ograniczenie późniejszych kosztów eksploatacyjnych. Te budynki będą oddane do użytkowania jeszcze w bieżącym roku. To są dwa budynki, powierzchnia mieszkań oscyluje w granicach 50 m2, więc są to mieszkania dla większych rodzin, które mają tego typu potrzeby mieszkaniowe. Jesteśmy już przy końcu tej budowy, zakładam, że w we wrześniu/październiku będziemy mieli gotowe mieszkania do zasiedlenia.

Fot. rybnik.eu

ZGM przeprowadził także gruntowny remont budynku przy ulicy Chrobrego:

Artur Gliwicki: Budynek przy ulicy Chrobrego 13 wymagał dość pilnej interwencji, jeżeli chodzi o wzmocnienie jego konstrukcji. Warunki konserwatorskie, jakie otrzymaliśmy, rzuciły na nas dość spory zakres, których w przypadku budowy nowego budynku nie musielibyśmy realizować. Jeśli dodamy do tego kwestię konieczności przebudowy muru oporowego ze względu na specyficzne ukształtowanie sąsiadującego terenu oraz to, że budowa realizowana jest w ścisłym centrum miasta, zdecydowaliśmy się na realizację na podstawie technologię prefabrykowaną, modułową. Czyli mieszkania, prawie że gotowe powstały w zakładzie prefabrykacyjnym na północy Polski i z tamtego zakładu zostały przewiezione do Rybnika. Tam montaż trwał zaledwie kilka dni, po czym nastąpiła realizacja robót wykończeniowych. Ten budynek jest już po odbiorach technicznych. W tej chwili trwają procedury związane z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie i również w okolicach września planujemy zasiedlenie. W tym budynku jest 8 mieszkań, one mają nieco większą powierzchnię niż mieszkania przy ulicy kolejowej, w granicach ponad 60 m2 na jedno mieszkanie. Na liście osób oczekujących również mamy rodziny, które poszukują właśnie tego typu mieszkań ze względu na ilość członków rodziny.

Ile osób w Rybnika czeka na mieszkania komunalne?

Artur Gliwicki: Spore jest zainteresowanie mieszkaniami komunalnymi w Rybniku natomiast, jest tak, że jeśli zapytamy o formalną ilość wniosków, nie jest to może jakaś liczba imponująca, natomiast to, że nie jest to ponad 100 wniosków, wynika tylko i wyłącznie z tego, że na pewnym etapie podejmowana jest decyzja co do minimalnych kryteriów, jakie pozwalają na utrzymanie takiego wniosku na liście. Zapotrzebowanie jest na poziomie ponad 100 rodzin. To zapotrzebowanie częściowo realizujemy właśnie działaniami takimi jak budynek przy ulicy Kolejowej. Natomiast jest jeszcze spore zapotrzebowanie w tym obszarze, które mam nadzieję, zostanie wypełnione, zaspokojone przez działania spółki TBS.

ZGM zarządza ponad 220 budynkami w mieście. Ich utrzymanie nie jest łatwe, wymaga wielu napraw. Mówi Rafał Wnuk z rybnickiego ZGM-u:

Rafał Wnuk: Nasza praca polega na remontowaniu, naprawach, usuwaniu awarii oraz pomocy lokatorom.

Radio 90: Dużo jest takich awarii, takich interwencji?

Rafał Wnuk: Obecnie nie ma tak dużo drastycznych napraw, są pojedyncze przypadki, gdzie staramy się pomóc.

Radio 90: Co Państwo głównie naprawiacie, w czym pomagacie?

Rafał Wnuk: Głównie są to drobne naprawy, usterki wynikające z użytkowania lokali, jak i również poważniejsze awarie instalacji elektrycznej, instalacji kanalizacyjnej lub wodociągowej.

Radio 90: Podajmy przykłady.

Rafał Wnuk: Wymiana odcinka kanalizacji, wymiana nadpalonych przewodów, drobne naprawy w mieszkaniach albo w pomieszczeniach wspólnych.

Radio 90: Jakieś najtrudniejsze zadanie, jakie mieliście do wykonania?

Rafał Wnuk: Zazwyczaj są to poważne awarie, gdzie pracowaliśmy przez tydzień lub dwa nad jednym problemem, dajmy na to nad usunięciem awarii kanalizacyjnej.

Radio 90: Gdzie można się po taką pomoc zgłosić?

Rafał Wnuk: Pracujemy systemie dwuzmianowym. Usterki, awarie można na bieżąco zgłaszać do swojej administracji, a całodobowo i w dni wolne od pracy pod numerem 32 755 88 11. Tam każdy znajdzie pomoc w razie awarii lub zdarzeń.

Za mieszkanie w zasobach komunalnych – to chyba nikogo nie dziwi – trzeba regularnie płacić czynsz. Czy są z tym problemy? Mówi kierownik działu windykacji rybnickiego ZGM-u, Justyna Rener:

Justyna Rener: Jeżeli chodzi o problem zadłużenia, to jest to problem, który dotyczy również mieszkańców Rybnika, w tym również Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej. Należy mieć na względzie, że lokatorami gminnych zasobów są najczęściej osoby słabo sytuowane, zatem rzeczywiście z tym problemem się spotykamy. Mamy oczywiście grono klientów zakładu, którzy płacą regularnie i terminowo, ale dział windykacji tymi osobami się nie interesuje. W obszarze zainteresowań są osoby, które mają te problemy. Te problemy mają różne źródła, czasami wynikają one z tego, że te osoby są nieaktywne zawodowo, które mają trudności, problemy bytowe, życiowe i właśnie w stosunku do takich osób kierujemy wsparcie polegające na pomocy w uporaniu się z tym problemem zadłużenia.

Radio 90: W jaki sposób można uregulować to zadłużenie?

Justyna Rener: Mamy kilka możliwości, miasto oferuje rozłożenie zadłużenia na raty. Dłużnik, który chciałby podjąć się spłaty zadłużenia, może odroczyć termin zapłaty w czasie- to jest kierowane do osób, których problemy finansowe są przejściowe. Szczególną formą pomocy w spłacie zadłużenia jest umorzenie, ale tutaj jest to szczególna forma zwolnienia z długu i tutaj mogą z tego skorzystać osoby już w takiej bardzo trudnej sytuacji.

Nie wszyscy mieszkańcy zasobów Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Rybniku regularnie płacą czynsz. Długu można się jednak pozbyć. Wystarczą chęci – mówi kierownik działu windykacji rybnickiego ZGM-u Justyna Rener:

Justyna Rener: Ciekawą formą spłaty zadłużenia jest spłata zadłużenia poprzez świadczenie pracy. Takie odpracowanie jest realizowane w jednostkach miejskich, to są: szkoły, przedszkola, domy kultury, to również jest Zakład Gospodarki Mieszkaniowej, to jest zieleń miejska. Ta forma ma wymierne korzyści dla obu stron. Dla osoby, która boryka się z zadłużeniem, po pierwsze jest w stanie redukować poziom zadłużenia, po drugie: to pożytek dla jednostek miejskich, ponieważ te osoby pomagają im w różnych pracach.

Radio 90: Jakie są to prace, co te osoby robią?

Justyna Rener: To są drobne prace porządkowe: pielenie, grabienie. Podobnie, jeśli chodzi o przedszkola, szkoły, to są prace porządkowe: mycie, sprzątanie. To są też portiernie.

Radio 90: Ile osób korzysta z takiego programu?

Justyna Rener: W okolicach kilkudziesięciu osób, ten stan się zmienia w zależności od okresu, w jakim jesteśmy. Wiadomo w tamtym roku liczba osób odpracowujących spadła ze względu na to, że jednostki miejskie były zamknięte, szkoły były pozamykane, więc jakby tych osób było mniej, natomiast w okolicach 80-100 osób, mieliśmy nawet w pewnym momencie ponad 100 osób w poprzednim okresie.

Radio 90: Sprawdza się ten program?

Justyna Rener: Zdecydowanie się sprawdza, ponieważ po pierwsze są to wymierne korzyści w postaci spłaty zadłużenia, ale również aktywizuje też osoby, które do tej pory były bierne zawodowo. Często są to osoby, które nigdy nie pracowały, przez to zwalniają się z długu, czują się potrzebne i mają szanse wykonywać prace i coś pożytecznego zrobić dla miasta.

Fot. rybnik.eu

Nie wszyscy wiedzą, że rybnicki ZGM dysponuje nowoczesną w pełni wyposażoną stolarnią. Mówi kierownik działu gospodarczego w rybnickim ZGM-ie, Remigiusz Michalik:

Remigiusz Michalik: Poza bieżącym utrzymaniem mieszkań i budynków zajmujemy się dodatkowo rzeczami, które często widoczne są na Rybniku, a może nie wszyscy wiedzą, że to głównie nasi stolarze robią. Mamy stolarnie z dwunastoma pracownikami i pokrótce wymienię, bo naprawdę dużo tego jest. Są to biblioteczki plenerowe poustawiane w różnych miejscach na skwerach, poidełka dla psów, wykonaliśmy kilkadziesiąt domków dla kotów, które przekazywane są ich karmicielom. Wykonujemy hotele dla owadów, domki dla Jerzyków- ptaków. Wykonywaliśmy wszystkie elementy drewniane na istniejące wybiegi dla psów w Rybniku. Naszym dziełem są piaskownice w kształcie ryb, jadłodzielnia przy kościele franciszkanów, też to nasze dzieło. Wszystkie parklety miejskie oraz wszystkie elementy drewniane na dróżce profesora Libury. To są te rzeczy przez stolarnie wykonywane. Często zdarza się, że zapraszani jesteśmy na jakieś imprezy miejskie, dzielnicowe i tworzymy tam tzw.plenerową stolarnię, gdzie z takich gotowych półproduktów, elementów stolarze pomagają dzieciom wykonać najprostszy karmnik, czy taki prosty domek dla owadów.

Radio 90: To stolarnia, ale wspomniał Pan o tych imprezach, jesteście właściwie na każdej imprezie.

Remigiusz Michalik: Jeżeli są imprezy miejskie i na poszczególnych dzielnicach, czy w domach kultury, to tam jesteśmy, ale jesteśmy tą jednostką, że tak powiem niewidoczną. Cała obsługa techniczna należy do nas, czyli mamy te estradę plenerową, którą nasi pracownicy stawiają na dzielnicach i teraz w najbliższym czasie przez lipiec/sierpień ta estrada będzie stała na rybnickim rynku. Całe zasilanie elektryczne również jest po naszej stronie i dysponujemy również przenośnymi zadaszeniami, które również udostępniamy na tych imprezach.

Nie tylko ZGM zajmuje się w Rybniku mieszkaniami. Miasto powołało do życia w ubiegłym roku Towarzystwo Budownictwa Społecznego „Twój Dom”. Czym się zajmuje ta jednostka, jakie ma zadania? Mówi prezes zarządu rybnickiego TBS-u, Olgierd Zaraś:

Olgierd Zaraś: Miasto powołało Towarzystwo Budownictwa Społecznego po to, żeby stworzyć ofertę dla tych osób, które mają z jednej strony zbyt wysokie dochody, żeby móc aplikować o mieszkanie komunalne, no a z drugiej strony te dochody są zbyt niskie, żeby brać kredyt, żeby mieć zdolność kredytową i żeby móc kupić sobie własne mieszkanie, ewentualnie zbudować dom. Ewentualnie również może to dotyczyć tych ludzi, którzy z jakichś osobistych względów nie chcą wiązać się na dłużej z bankiem i zaciągać wieloletniego kredytu.

Radio 90: Czy TBS jest potrzebny w Rybniku, czy dużo jest takich osób, które właśnie na takie mieszkanie czeka?

Olgierd Zaraś: Kiedy patrzy się na rynek nieruchomości, to nie ma żadnych wątpliwości, że mieszkań jest za mało. Ceny nieruchomości gwałtownie rosną i bez wątpienia ma tutaj znaczenie prawo popytu i podaży, dlatego podaż tych nieruchomości generowana czy to przez gminy, czy przez gminy z udziałem funduszy rządowych, ma spowodować, że oferta mieszkaniowa dla rybniczan będzie po prostu szersza, będzie lepsza niż w tej chwili.

Na zdjęciu: Olgierd Zaraś, prezes zarządu Towarzystwa Budownictwa Społecznego „Twój Dom”

Gdzie powstaną w Rybniku pierwsze mieszkania, które wybuduje TBS „Twój Dom”?

Olgierd Zaraś: Przede wszystkim przygotowujemy inwestycje w Śródmieściu na ulicy Hallera. To jest projekt, który jest rybniczanom znany, tam jest już gotowa dokumentacja projektowa i pozwolenie na budowę. W tej chwili trwają w gminie procedury związane z wniesieniem aportem tej nieruchomości oraz tej dokumentacji do TBS-u. Rada Miasta Rybnika wyraziła na ostatniej sesji zgodę, my złożyliśmy wniosek o preferencyjny kredyt w BGK. Czekamy w tej chwili na odpowiedź na odzew z banku, mam nadzieję i chciałbym, żeby te rozmowy z bankiem zakończyły się we wrześniu podpisaniem umów kredytowych. My równolegle przygotowujemy przetarg. W ciągu mam nadzieję najbliższych dni ten przetarg powinien zostać ogłoszony i jeśli uda się wyłonić wykonawcę, no to jest szansa, żeby ta budowa zaczęła się na przełomie września i października.

Radio 90: Co to będzie za budynek, ile mieszkań, jaka powierzchnia?

Olgierd Zaraś: Tam jest 80 mieszkań i 10 bodajże lokali takich komercyjnych na parterze tego nowego budynku, natomiast na wyższych kondygnacjach, czyli od kondygnacji plus jeden do plus 6, będą do kondygnacje mieszkalne. Najwięcej będzie mieszkań takiej średniej wielkości, czyli pomiędzy 48, a 55 m2. Łącznie będzie tam prawie okrągłe 4000 m2 powierzchni użytkowej mieszkań i blisko 1000 m2 powierzchni w przypadku lokali użytkowych tych komercyjnych.

Wizualizacja budynku mieszkalnego i usługowego przy ulicy Hallera

TBS ma w planach budowę nowych mieszkań nie tylko przy ulicy Hallera ale także w dwóch kolejnych lokalizacjach – dodaje prezes zarządu rybnickiego TBS-u, Olgierd Zaraś:

Olgierd Zaraś: Planujemy też dwie inwestycje. Jedna jest na ulicy Sztolniowej w Boguszowicach Starych. Tam jest już gotowa koncepcja architektoniczna zagospodarowania, trwają w tej chwili prace związane z przygotowaniem map, pracuje geodeta, pracuję też geolog. Chcielibyśmy, jeśli oczywiście nic po drodze się nie wydarzy niespodziewanego, wystąpić z dokumentacją projektową o wydanie pozwolenia na budowę na przełomie września i października. Tam będzie też 80 mieszkań. Jeśli koncepcja będzie realizowana w takim kształcie, w jakim ona jest i będzie to 80 lub około 80 mieszkań, natomiast na ulicy Okulickiego będzie ich mniej, bo to jest mniejsza działka i tam są też inne zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Tam planujemy 32 mieszkania. Budynki będą mniejsze, będą niższe, natomiast powierzchnia poszczególnych mieszkań będzie podobna, będzie zbliżona. No i inwestycje na Okulickiego chcielibyśmy prowadzić równolegle i również wystąpić o jej finansowanie w Banku Gospodarstwa Krajowego i równolegle przygotowywać też dokumentację projektową. Jeżeli to wszystko się poskłada tak, jakbyśmy chcieli, no to jest możliwość, że te inwestycje, o których mówimy, czyli na ulicach Sztolniowej i Okulickiego, rozpoczęlibyśmy późną wiosną.

Wizualizacja budynku mieszkalnego przy ulicy Sztolniowej

Kiedy mieszkania, które planuje wybudować TBS przy ulicach Hallera, Sztolniowej i Okulickiego mogłyby być gotowe?

Olgierd Zaraś: Na ulicy Hallera planujemy zakończenie inwestycji jesienią 2023 roku, ale jest to uzależnione oczywiście od tego, czy rozpoczniemy ją zgodnie z planem. Jeśli się wydarzy coś, co spowoduje, że zacznie się to później, no to w oczywisty sposób ulegnie też przesunięciu termin jej zakończenia. Poza tym trzeba też pamiętać, że jest to jest działka w ścisłym centrum miasta, w tym takim historycznym centrum, więc może się zdarzyć, że w ziemi czekają jakieś niespodzianki na przykład archeologiczne, co spowoduje przesunięcie terminu. To są rzeczy, które są losowe, których się nie da przewidzieć i przekonamy się podczas robót ziemnych. Sztolniowa i Okulickiego to są inwestycje prostsze, więc myślę, że tamten proces powinien trwać maksymalnie 2 lata od momentu rozpoczęcia, natomiast one są w znacznie wcześniejszej fazie zaawansowania no i tutaj trudno jest tak precyzyjnie szastać terminami, bo jeszcze nawet nie mamy tak do końca wykonanych badanie nośności gruntu, dlatego tutaj określanie terminów to jeszcze nie jest ten moment.

Wizualizacja budynku mieszkalnego przy ulicy Okulickiego

Program „Czas na Twoją Miejscowość” poświęciliśmy polityce mieszkaniowej Rybnika. Tematem zajął się nasz reporter Robert Krzyżaniak.

Kontakt:

Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Rybniku

czynny jest w następujących godzinach:

  • poniedziałek – środa: 7.00 – 15.00
  • czwartek: 7.00 – 17.00
  • piątek: 7.00 – 13.00

tel. 32 422 60 36, 32 429 48 60

email: zgm@zgm.rybnik.pl

www: https://www.zgm.rybnik.pl/

Warunkiem skorzystania z możliwości bezpośredniej obsługi jest wcześniejsze, telefoniczne/mailowe umówienie wizyty z pracownikiem danego Działu. Wykaz numerów telefonów oraz adresów mailowych dostępny jest w Biuletynie Informacji Publicznej Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Rybniku w zakładce Kontakt. Zaleca się, aby kontakt klientów z pracownikami Zakładu następował telefonicznie lub mailowo. Uwaga! Obowiązkowa dezynfekcja rąk po wejściu do budynku oraz nakaz zakrywania nosa i ust.

 

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj