Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czas na Twoją Miejscowość: jak zdobyć dofinansowanie na wymianę pieca, zakup pompy ciepła czy termomodernizację budynku? Podpowiadamy

Facebook Twitter

Choć mamy jeszcze lato, to warto pomyśleć już teraz, jak cieszyć się ciepłem w zimie i to z ekologicznych źródeł. Wraz z rybnickimi urzędnikami podpowiadamy, jak zdobyć dofinansowanie na wymianę pieca.

Rybnik z lotu ptaka

Jak zdobyć dofinansowanie na wymianę pieca, jak zastąpić go na przykład pompą ciepła? W jaki sposób zdobyć dotację na termomodernizację budynku czy zakup instalacji fotowoltaicznej? Posłuchaj rad urzędników w Rybniku.

Jak pokazują liczby, Rybnik skutecznie walczy o jakość powietrza.

Ze stolicy smogu, stał się liderem w pozyskiwaniu środków na wymianę kopciuchów.

– mówi Adrian Strzelczyk naczelnik Wydziału Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej w Urzędzie Miasta w Rybniku.

Adrian Strzelczyk: To zasługa przede wszystkim naszych mieszkańców, bo to mieszkańcy dokonują tych zmian, które dzisiaj są widoczne w jakości powietrza. Faktycznie po raz pierwszy od kilkunastu lat miasto Rybnik może być wzorem dla części miast polskich, bo jakość powietrza na terenie miasta się poprawiła i możemy śmiało o tym mówić, są na to przeprowadzone badania, że nie tylko łagodne zimy, o których się słyszy i które przeżywamy, mają na to wpływ. To jest tylko 30%, ale te 70% to jest zasługa mieszkańców i wymiany starych węglowych źródeł ciepła.

Jak szacuje Rybnik, opierając się na danych pochodzących z Centralnej Ewidencję Emisyjności Budynków, do wymiany w mieście pozostało jeszcze około 3,5 tysiąca źródeł ciepła. Pomóc mają różnego rodzaju programy wsparcia dla mieszkańców.

Adrian Strzelczyk z Urzędu Miasta w Rybniku

Aktualnie w Rybniku można skorzystać z dofinansowania z trzech programów. Pierwszy- to znany od lat-rządowy program „Czyste Powietrze”. Kiedyś punkt konsultacyjny mieścił się na kampusie, dziś znajduje się naprzeciwko punktu informacji turystycznej halo!Rybnik przy rybnickim deptaku.

Adrian Strzelczyk: Mamy punkt „Czystego powietrza”, który już od lat jest prowadzony poza terenem urzędu. Jest to punkt, który w tej chwili znajduje się przy ulicy Sobieskiego 15, gdzie działa fundacja zewnętrzna, jako operator programu. Mieszkańcy mogą się indywidualnie umawiać, jest im udzielana pomoc w przygotowaniu wniosku. Miesięcznie to około 130 porad dla naszych mieszkańców. Drugim miejscem, w którym możecie Państwo uzyskać pomoc w tym zakresie jest Urząd Miasta, wnioski również można przygotować u nas w wydziale. Nasi pracownicy pomagają, podpowiadają, sugerują najbardziej dogodne rozwiązania. To jest program, który się sprawdził, ale też wprowadzono do niego sporo zmian, i to zmian chyba na lepsze. W tej chwili, żeby mieszkaniec mógł uzyskać dofinansowanie do pompy ciepła, musi wykonać audyt energetyczny. Jeżeli z tego audytu wynika, że budynek musi zostać modernizowany, no to ta termomodernizacja musi zostać wykonana, bo inaczej nie będzie dofinansowania do wymiany źródła na pompy ciepła. I to ma sens, szczególnie dla budynków starych, bo montowanie pompy ciepła, która pobiera energię elektryczną żeby ogrzać stary budynek, generuje dosyć duże koszty.

Drugim programem jest „Ciepło mieszkanie” można w nim wymienić okna drzwi i ogrzewanie. Adresowany jest dla właścicieli mieszkań w budynkach wielorodzinnych, mieszkających poza miejskimi zasobami czyli w spółdzielniach mieszkaniowych czy wspólnotach,

Adrian Strzelczyk: W tym programie dofinansowuje się wymianę starych, węglowych źródeł ciepła. Czyli to mogą być piece kaflowe, to mogą być jakiekolwiek inne źródła ogrzewania. A mamy takie mieszkania jeszcze w mieście, które nie spełniają tych wymagań. Oprócz tego, po wymianie tego źródła ciepła mieszkaniec może dokonać wymiany okien i wymiany drzwi zewnętrznych. Zainteresowanie tym programem jest- powiem szczerze- średnie. Ludzie jeżeli pytają o „Ciepłe mieszkanie”, to przede wszystkim kiedy i za ile można wymienić te okna? To jest pierwsze skojarzenie. Niestety najpierw musi być wymienione źródło ciepła (…). Program ruszył w ubiegłym roku, mamy podpisane 32 umowy, z czego kilka już jest skonsumowanych. Mieszkańcy otrzymali dofinansowanie i są zadowoleni, bo każdorazowo jedziemy z kontrolą. Zachęcamy jeszcze tych, którzy nie są zdecydowani albo do których ta informacja jeszcze nie dotarła, żeby spróbować zadzwonić. My przekażemy wszelkie konieczne informacje. Program jest do czerwca przyszłego roku, jeszcze jest możliwość składania wniosków. Są trzy poziomy dofinansowania i to są pieniądze dla beneficjentów, którzy mają najniższe uposażenia. To jest kwota do 39 tys. 900 zł, to jest 95% faktycznie poniesionych kosztów, ale najpierw trzeba te pieniądze wyłożyć.

Program „Ciepłe mieszkanie” jest też adresowany do małych wspólnot mieszkaniowych liczących od 5 do 7 lokali mieszkalnych. Nabór wniosków ruszył w poniedziałek 26 sierpnia i będzie trwał do grudnia.

Adrian Strzelczyk: To jest kwestia związana również z dofinansowaniem do wymiany źródeł ciepła, ale również do ocieplenia budynków, tych małych wspólnot. Przed podpisaniem umowy wysłaliśmy do wszystkich wspólnot w mieście Rybniku ankiety i w oparciu o ankiety została podpisana umowa z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i ona opiewa na milion 950 tysięcy złotych. W sumie 13 wspólnot złożyło nam ankiety, w tej chwili czekamy na złożenie wniosków. Preferowane oczywiście będą te wspólnoty, które złożyły ankiety, natomiast składać mogą wszyscy. W ramach wolnych środków każda kolejna wspólnota, która złoży taki wniosek, może dostać kwotę do 150 tys. zł na budynek.

Wideotłumacz języka migowego

Urząd Miasta w Rybniku

Kolejnym program to „Zielona energia na terenie Gmin Partnerskich: Rybnik, Czerwionka-Leszczyny, Gaszowice, Jejkowice, Lyski, Pszów, Świerklany”. Projekt jest grantowy i realizowany w ramach programu Fundusze Europejskie dla Województwa Śląskiego. Miasto Rybnik, jako inicjator i lider projektu, wspólnie z gminami partnerskimi pozyskało na ten cel ponad 143 milionów złotych. Właściciel nieruchomości będzie mógł uzyskać nawet 104 tysiące złotych dofinansowania. Posłuchaj:

Zainteresowanie programem „Zielona energia” jest spore zarówno ze strony mieszkańców jak i firm, które chcą sprzedawać instalacje OZE. Adrian Strzelczyk naczelnik Wydziału Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej, apeluje o rozsądek przed podpisaniem umowy.

Adrian Strzelczyk: Te firmy dzwonią do nas, my nie będziemy jako miasto żadnych firm preferować, absolutnie nie będzie żadnej listy firm. Uczulamy mieszkańców, żeby przed jakimkolwiek podpisywaniem dokumentów się zastanowili, przeczytali, ewentualnie zadzwonili i zapytali. Bo mamy przykłady u nas w mieście mieszkańców, którzy podpisali dokumenty, z którymi się nie zapoznali, później było trudno się pozbyć problemu, który powstał w wyniku złożenia tego nieprzemyślanego podpisu. I to jest jakby mój apel do mieszkańców: zachęcam do tego, żeby się z tym zapoznać, żeby uważać na telefony od różnych firm, my możemy sugerować pewne rozwiązania, natomiast niczego absolutnie nie narzucamy. Natomiast uczulam, żeby jednak mieszkaniec był czujny, bo różnie dzisiaj na rynku wygląda.

W programie Zielona Energia nie będzie obowiązywała kolejność zgłoszeń ale losowanie. Nabór jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem ma rozpocząć się w październiku.

Czas na Twoją Miejscowość: jak zdobyć dofinansowanie na wymianę pieca, zakup pompy ciepła czy termomodernizację budynku? Podpowiadamy

Teraz rozmawiamy z Joanną Fojcik dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Rybniku. Jak mówi szefowa ZGM-u, 70 % zasobów miasta zostało już poddanych termomodernizacji.

Joanna Fojcik: Największe i inwestycje były przeprowadzane w ostatnich trzech latach, gdzie miasto Rybnik pozyskało naprawdę duże dofinansowanie do tego typu inwestycji. Było to dofinansowanie na poziomie 85%. Było termomodernizowane osiedle Boguszowice, teraz jesteśmy w trakcie termomodernizacji ostatniego z budynków, czyli na placu Pokoju 3. Całe osiedle będzie po remontach czyli zmniejszenie emisyjności i poprawa izolacji cieplnej budynku, to jest ocieplenie, wymiana stolarki. No więc osiedle jest uporządkowane, ma bardzo ładny układ, jak się spojrzy z lotu ptaka, to budynki są ułożone w jakimś takim porządku. Termomodernizacja była też na osiedlu Ogrodowskiego, w bardzo ciekawy sposób, gdzie budynki są ocieplone z zewnątrz, a elewacje bardzo mocno nawiązują do tego historycznego charakteru, bo są wykonane z autentycznie z cegły, a były płyty z wełny mineralnej. Część budynków w Śródmieściu: na ulicy Piasta parę kamienic , czy inne pojedyncze kamienice czy budynki, które też były poddane termomodernizacji.

Joanna Fojcik, szefowa ZGM w Rybniku

Obecnie Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Rybniku przeprowadza termomodernizację w sześciu budynkach. Posłuchajcie:

W budynkach po termomodernizacji poprawia się jakość życia

– nie ukrywa Joann Fojcik, dyrektorka Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Rybniku.

Joanna Fojcik: Początki zawsze bywają trudne, zwłaszcza jeżeli są lokatorzy, którzy większość swojego życia jednak używali pieców kaflowym. Zdarzały się takie przypadki, że była potrzebna pomoc przy ustawieniach pieca gazowego, przy jakiś tam zresetowaniu pieca… Zazwyczaj jest tak jeżeli mamy ogrzewanie gazowe indywidualne w każdym mieszkaniu, to lokatorzy zawierają umowy bezpośrednio z gazownią: płacimy rachunki za gaz, za ogrzewanie, za wygodę. Ale z drugiej strony wcześniej też trzeba było kupować opał, oprócz tego była cała masa pracy związanej z ogrzewaniem tego lokalu, no bo to palenie w piecu, sprzątanie itd. To jest cała masa pracy i sprzątania i jakichś takich dodatkowych utrudnień.

W budynkach po termomodernizacji poprawia się nie tylko ich efektywność energetyczna ale również wygląd.

Joanna Fojcik: Ta moda na te żółcie, pastelowe zielenie chyba gdzieś już przeszła. Bardziej teraz takie kolory naturalne, nie kanarkowe- jak to mówi nasz konserwator zabytków. Przy tych inwestycjach jak najbardziej bierzemy pod uwagę charakter budynku i to czy ma jakąś wartość historyczną, czy jest wpisany do gminnej ewidencji zabytków. Jesteśmy cały czas jako ZGM w kontakcie i konsultujemy się z miejskim konserwatorem. Część budynków, która ma wartościową elewację z cegły bądź jeszcze jakieś zdobienia. Te budynki są ocieplane od wewnątrz. Czasami zdarzają się takie przypadki, że część elewacji budynku jest od zewnątrz ocieplana, a jedna elewacja, która ma np. te wyjątkowe zdobienia, których nie da się odtworzyć wówczas jest ocieplana od środka (…).

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj