Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czas na Twoją Miejscowość: Jastrzębska Kapsuła Czasu. Jak łączyć przeszłość z tym co teraz

Facebook Twitter

Jastrzębie-Zdrój jest miastem wyjątkowym, bo powstało z połączenia różnych kultur, różnych obyczajów, z tradycji, które wynikają z korzeni jego mieszkańców. Łączyć ma historia zbudowana wokół Parku Zdrojowego i ruchu wolnościowego, solidarnościowego. Do tego dążą władze miasta.

Jastrzębska kapsuła czasu z 1979 roku

Mówi Anna Hetman, prezydent Jastrzębia:

Anna Hetman: Naszym założeniem jest zbudowanie silnej wspólnoty, opartej na mocnych fundamentach oraz poczuciu dumy mieszkańców ze swojego miasta. Wszystkie działania, które są podejmowane, czy to te inwestycyjne, czy te związane z dziedzictwem kulturowym miasta, są ze sobą połączone. Robimy wszystko, by osiągnąć efekt poczucia dumy mieszkańców z Jastrzębia- Zdroju, z tego miejsca, w którym mieszkamy… Uzdrowisko, znany w całej Europie kurort, niegdyś bardzo słynny, chcemy, by to miejsce zostało odnowione, dążymy do tego, by dzielnica Zdrój, Park Zdrojowy i te obiekty pouzdrowiskowe były chlubą naszego miasta. Wokół tego tworzymy np. ścieżkę uzdrowiskową, to będzie przewodnik do posłuchania, przechodząc ścieżkami Witczaka.

Park Zdrojowy ma stać się sercem miasta

– dodaje Anna Hetman.

Park Zdrojowy, lato 2022

By przypominać uzdrowiskową przeszłość Jastrzębia organizowany jest tu znany w całym regionie Piknik w Kurorcie.

Ale też do przeszłości nawiązuje wykopana w czasie prowadzonych prac kapsuła czasu

– mówi Janusz Jurczak, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Jastrzębiu.

Janusz Jurczak: Robotnicy natrafili na to znalezisko, ta kapsuła czasu znalazła się w Galerii Historii Miasta. Po otwarciu okazało się, że zawiera jeden dokument z 1979 roku, w tym piśmie ówczesne władze informują nas- przyszłe pokolenie- kto był członkiem biura politycznego komitetu centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, kto był wojewodą katowickim, kto był pierwszym sekretarzem komitetu miejskiego PZPR, kto był prezydentem miasta. Kapsuła czasu został zrobiona w 1979 roku, natomiast 20 stycznia 1980 roku, została zamurowana podczas uroczystego odsłonięcia pomnika Marszu Śmierci.

Pomnik Marszu Śmierci, w którym zamurowano kapsułę czasu z 1979 roku

Kapsuła czasu zostanie uzupełniona o przesłanie obecnych władz miasta

– dodaje prezydent Hetman:

Anna Hetman: Śladem naszych przodków…tak jak brzmi pierwsze zdanie w tym naszym liście z przesłaniem do kolejnych pokoleń, zamieścimy nasze przesłanie. Nie chcemy mówić dokładnie co jest zapisane, ponieważ to jest niespodzianka dla tych, którzy za 40 lat, w 100. rocznicę nadania praw miejskich Jastrzębiu, otworzą tę kapsułę… Chcemy w to wciągnąć tych najmłodszych mieszkańców, ich szczególnie zapraszamy 30 września na wydarzenie na Placu Zdrojowym. Chcemy ich tym zainteresować, wkręcić, tak by za 40 lat niezależnie od tego gdzie będą, na jakim kontynencie przyjdzie im mieszkać, żeby tu przyjechali.

Prezydent Jastrzębia- Zdroju, Anna Hetman

Wydarzenie, jakie planowane jest na piątek, 30 września, ma rozpocząć się o 18.00 w Parku Zdrojowym.

Anna Hetman: To będzie taki „wehikuł czasu”, w którym chcemy pokazać to co kiedyś było, trochę historii, ale też to co teraz dzieje się w mieście. Powiem też co planujemy…. Dalszy ciąg będą pisali nasi mieszkańcy i na nich liczymy.

Zgłoszenia chętnych do tego, by zostać patronem Jastrzębskiej Kapsuły Czasu należy wysłać na adres mailowy: [email protected]

– podkreśla Małgorzata Krzeszkiewicz, rzeczniczka Urzędu Miasta w Jastrzębiu:

Małgorzata Krzeszkiewicz: Ważne, by mieszkańcy włączyli się w pisanie przesłania, ważnych rzeczy dla przyszłych pokoleń. Okazja 30 września, mieszkańcy będą podpisywać deklaracje, że stawią się w 2063 roku, w 100. rocznicę nadania praw miejskich Jastrzębiu. Będą nagrywane filmy, które umieścimy na nośniku w kapsule czasu, będzie list. Do 25 września czekamy na zgłoszenia w sprawie patronów Jastrzębskiej Kapsuły Czasu, trzeba napisać kilka zdań, dlaczego chce się być patronem…

Małgorzata Krzeszkiewicz, rzeczniczka Urzędu Miasta w Jastrzębiu

To ważne zobowiązanie

– podkreśla Anna Hetman, prezydenta Jastrzębia oraz Janusz Jurczak, dyrektor jastrzębskiego MOK-u, posłuchajcie:

Roman Foksowicz, zastępca prezydenta miasta mówi, gdzie kapsuła czasu zostanie ponownie zakopana:

Roman Foksowicz: Przy przenoszeniu pomnika Marszu Śmierci i Więźniów Oświęcimskich zostało przygotowane miejsce, w którym ta kapsuła może zostać złożona. Inwestycja „Plac Zdrojowy”, jest już dostępna dla mieszkańców, pięknie wyglądający plac, który był wcześniej miejscem z błotem, problemowym. Teraz mamy fajne miejsce do spotkań, do wydarzeń, zazielenione, z wodnymi kaskadami… Kolejne inwestycje, które zaczęliśmy, to deptak na ulicy 1 maja, idzie w bardzo dobrym tempie, mamy nadzieję, że w przyszłym roku już będziemy mogli korzystać z tego deptaku. Kolejna inwestycja to Łazienki III, remont, który będziemy mogli już wkrótce zakończyć, projekt pod działania kulturalne.

Roman Foksowicz, zastępca prezydenta Jastrzębia- Zdroju

Co znajdzie się w budynku Łazienki III? To pytanie do Janusza Jurczaka:

Janusz Jurczak: Łazienki III będą zupełnie inną formą instytucji kultury, chcemy zainteresować mieszkańców sztuką współczesną. Malarstwo, nowoczesne szkoło, instalacje przestrzenne…. Będzie też coś dla najmłodszych, tuż przy wejściu, nie będę zdradzał co, ale dzieci będą ciągnęły tam rodziców. Sztuka nowoczesna, może ciut trudniejsza, ale małymi kroczkami dojdziemy do tego, że mieszkańcy będą tłumnie odwiedzać to miejsce.

Janusz Jurczak, dyrektor MOK-u w Jastrzębiu

Anna Hetman podkreśla, że przestrzeń w Zdroju ma stać się centrum miasta, posłuchajcie:

Drugim filarem, na którym ma być budowana tożsamość mieszkańców to jest historia wolnościowa:

Łaźnia Moszczenica jest jeszcze w budowie

– dodaje prezydent Jastrzębia:

Anna Hetman: Każdego roku będziemy poszerzać te nasze działania, rozszerzać zadania. W tym momencie realizujemy karbonarium, takie miejsce wystawiennicze z historią miasta, węgla i kopalń. Druga część Łaźni będzie poświęcona Porozumieniu Jastrzębskiemu i będzie to Centrum Porozumienia Jastrzębskiego. To nam się należy, Jastrzębie- Zdrój jest miastem, które mimo tego, że tak bardzo wpisało się w wolnościową historię kraju, nie jest wspominane na łamach ogólnopolskich, a tym działaniami chcemy to przywołać. Jastrzębianie powinni być świadomi i dumni z tego, że to u nas działo się coś wyjątkowego. Musimy to przekazywać kolejnym pokoleniom.

Na jakim etapie dokładnie jest ta inwestycja? Mówią o tym Roman Foksowicz, zastępca prezydenta Jastrzębia i Anna Hetman, gospodarz miasta:

Roman Foksowicz: Obecnie realizuje pierwszą część remontu budynku łaźni na Moszczenicy, przede wszystkim jest to budowa pod karbonarium, wystawę o tym jak powstało miasto, skąd się wziął węgiel, trwają prace budowlane. Jednocześnie rozstrzygamy przetarg na wyposażenie budynku i ekspozycji. To element transgranicznego projektu, który realizuje Jastrzębie i Dolní oblast Vitkovice, na szlak węgla i stali.

Anna Hetman: Chcemy by Łaźnia Moszczenica była wpisana w Szlak Zabytków Techniki województwa śląskiego, dzięki temu uzyskamy efekt ponadregionalny, a właściwie międzynarodowy. Już w tym roku odbyła się po raz pierwszy u nas Industriada, występowaliśmy jako jej partner, musimy jeszcze kilka Industriad jako partner przygotować, by być wciągniętym do szlaku. Wówczas Łaźnia będzie już wyremontowana i będziemy mogli zaprosić wszystkich do środka.

Plac Zdrojowy w Jastrzębiu, wrzesień 2022

Prezydent Jastrzębia zwraca uwagę na wydarzenia, które już dzieją się w mieście, a które nawiązują do historii i gromadzą wokół niej mieszkańców:

Powtórzmy: najbliższe wydarzenie w Parku Zdrojowym w Jastrzębiu w piątek, 30 września od 18.00, poświęcone głównie kapsule czasu. A już od przyszłego roku, w tramach polsko-czeskiej współpracy transgranicznej, między Jastrzębiem a Ostrawą będzie kursował naukobus, który dowiezie turystów do tych zmodernizowanych, postindustrialnych obiektów.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj