Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czas na Twoją miejscowość: Kampania „Rybnickie bajtle” ruszyła w Rybniku. Jak zostać rodziną zastępczą?

Facebook Twitter

W Rybniku ruszyła kolejna kampania promująca rodzicielstwo zastępcze "Rybnickie bajtle". W mieście funkcjonuje dziś około 150 rodzin zastępczych, w których przebywa około 300 dzieci. Potrzebujemy kolejnych rodzin, które przyjmą do siebie najmłodszych, którzy z różnych powodów nie mogą pozostawać w swych biologicznych rodzinach.

Kampania "Rybnickie bajtle"
Fot. Aleksander Król

Tadeusz Węgrzyk wraz z żoną Ireną są jedną z pierwszych rodzin zastępczych w Rybniku, od 1997 roku do dziś prowadzą pogotowie rodzinne. Rybnickie bajtle potrzebują, ale i dają wiele miłości- mówią nam zadowoleni rodzice:

Tadeusz Węgrzyk: Przez te 26 lat znalazło szczęśliwą drogę dalszego życia 108 dzieci plus nasze najważniejsze dzieci biologiczne, których trójka w tym wszystkim uczestniczyła i zobaczyła swoje szerokie rodzeństwo. Każdy człowiek posiada takie serduszko. Wystarczy kropelka, która pobudzi miłość, którą chcemy rozszerzyć i poznać, czy naprawdę jesteśmy zdolni miłości, czy potrafimy się sprawdzić. Można zostać rodziną zastępczą, swoją miłość wylać na nasze bajtle i wtedy zobaczyć jak prawdziwa miłość wygląda.

Rodzina zastępcza w Rybniku

Tadeusz Węgrzyk

13 lat temu miłością z najbardziej potrzebującymi dziećmi zaczęli się dzielić Ewa i Zbigniew Medalionowie:

Ewa Medalion: Ja pracowałam w domu dziecka jako wychowawca. Było czasem bardzo trudno i nie można było zrobić tego, co się chciało. Z powodu liczby dzieci i potrzeb dzieci poprosiłam męża, żeby przyszedł na wolontariat i tak zaczęła się nasza przygoda. Ja pracowałam na dyżurach, a mąż był wolontariuszem. Od tego się wszystko zaczęło.

Zbigniew Medalion: Na początku mieliśmy trójkę rodzeństwa, przyjęliśmy ją do siebie. Przerzuciliśmy wszystko do góry nogami i wychowaliśmy do pełnoletności. Od dwóch lat jesteśmy pogotowiem. Przyjmujemy przede wszystkim maluszki, ale też dzieci z interwencji, które policja przywiezie. Nigdy przez te lata, odkąd jesteśmy wśród dzieci, nie miałem wątpliwości, że to, co robimy, chcemy robić dalej i nie zamienilibyśmy tego na nic innego. To jest wspaniałe, kiedy widzimy uśmiech dziecka, widząc tę radość, płacz też, bo wiadomo, że to jest nieuniknione, ale widzimy tego sens. Co tu mówić- zdrowe dzieci, zdrowy człowiek, zdrowe społeczeństwo. Na tym wszystkim powinno nam zależeć. Żeby te rybnickie bajtle wyrosły na takich obywateli, które potrafią kochać, potrafią utworzyć własną rodzinę.

Rodzina zastępcza w Rybniku

Ewa i Zbigniew Medalionowie

Maria i Andrzej Szcześniakowie od 25 lat są rodziną zastępczą. Wychowali w sumie 63 dzieci:

Maria Szcześniak: Wychowaliśmy właściwie od urodzenia czworo niepełnosprawnych dzieci. Potem jeszcze znalazły się też inne niepełnosprawne dzieci, które przeszły przez naszą rodzinę i znalazło się wtedy już 14 dzieci. W sumie mieliśmy 63 dzieci w rodzinie zastępczej.

Andrzej  Szcześniak: Czasami jest ciężko, ale jest satysfakcja z wychowywania dzieci. Jak widać jak dorastają, uczą się.

Maria Szcześniak: Cieszymy się bardzo ze wszystkich osiągnięć i sukcesów naszych dzieci.

Maria Szcześniak: Uczymy dzieci samodzielności, żeby potem w życiu dały sobie radę. Z wieloma dziećmi utrzymujemy kontakty, widzimy, jak one się rozwijają. Przede wszystkim po adopcjach utrzymujemy kontakt, przysyłają nam zdjęcia. Rodzice adopcyjni dziękują nam za dobre wychowanie. Dużo radości nam daje rodzina zastępcza.

Rodzina zastępcza w Rybniku

Maria i Andrzej Szcześniakowie

Kampania „Rybnickie bajtle” ruszyła w Rybniku. Jak zostać rodziną zastępczą?

Aby zostać rodziną zastępczą, wystarczy zgłosić się do Ośrodka Rodzinnej Pieczy Zastępczej w Rybniku. Mówi jej dyrektor Arkadiusz Andrzejewski:

Arkadiusz Andrzejewski: Formy kontaktu są różne. Jesteśmy dostępni w Halo Rybnik, jesteśmy dostępni w ośrodku, telefonicznie. Forma dotarcia na pierwszą rozmowę jest bardzo łatwa. Na pewno trzeba spełnić wymogi ustawowe, taka osoba nie może być karana, nie mogłaby być pozbawiona władzy rodzicielskiej wobec własnych dzieci, musi posiadać źródło dochodu, musi mieć dobry stan zdrowia i inne rzeczy formalne. Taka podstawowa rzecz, to takie osoby muszą dawać rękojmię prawidłowej opieki nad dzieckiem. Taką rękojmię my potwierdzamy przez diagnozę psychologiczno-pedagogiczną, przez badanie, przez wywiady i oczywiście przez przygotowanie i szkolenie tej rodziny. Dzisiaj świadczenia dla rodziny zastępczej są takie same jak dla każdego dziecka, które jest w rodzinie, czyli jest to na pewno rządowe świadczenie 500+, 300+. Dodatkowo rodzina zastępcza otrzymuje około 1200 zł dofinansowania pobytu dziecka. W sytuacjach losowych takie pieniądze zawsze też mogą być zwiększone.

Arkadiusz Andrzejewski gościł w studiu Radia 90 w programie Poranny Gość Radia 90. Zobacz całą rozmowę:

Mamy nadzieję, że kampania „Rybnickie bajtle” promująca rodzicielstwo zastępcze poprawi sytuację, bo dziś brakuje rodzin zastępczych. Mówi dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Rybniku, Anna Sowik-Złotoś:

Anna Sowik-Złotoś: Jeżeli coś zaczynamy robić, wierzymy w to, że może się to udać, to jak najbardziej jestem dobrej myśli, że ludzie zobaczą, że mogą dać swoje serce, swój czas, swoje umiejętności. My, jeżeli chodzi o Ośrodek Pomocy Społecznej w Rybniku, ale również o Ośrodek Rodzinnej Pieczy Zastępczej dajemy możliwości różnego rodzaju kształcenia, podnoszenia swoich kompetencji, jesteśmy cały czas otwarci na współpracę. Na ten moment mamy bardzo fajne rodziny, ale te rodziny też chcą mieć wsparcie w nowych rodzinach. Często to są rodziny z długoletnim stażem i też dobrze byłoby, żeby te dzieci trafiały do nowych rodzin, a tamte rodziny byłyby odciążone. To, co się teraz zaczęło, czyli ten film, teledysk, będziemy też organizować spotkania z doświadczonymi rodzinami, by można było poznać to wszystko od środka. Bycie rodzicem zastępczym daje i sprawia radość. Oczywiście są czasami ciemne strony, ale kiedy rozmawiam z naszymi rodzinami, z którymi współpracujemy, kiedy słyszę, że na Boże Narodzenie przy stole jest ich dużo, że przychodzą dzieci, które kiedyś wyszły z tych rodzin i tworzy się wigilia na 30 osób, to wiem, że tam tworzy się prawdziwa rodzina.

Poniżej teledysk do utworu „Uwierz w dobro” w którym zaśpiewały i wystąpiły przez dzieci z rodzin zastępczych z Rybnika.

Zobacz także film z dnia otwartego Ośrodka Rodzinnej Pieczy Zastępczej w Rybniku:

Zobacz filmy Radia 90 z Rybnika na kanale YouTube.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 28 marca 2024