Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czas na Twoją Miejscowość. Nabór wniosków w programie „Stop Smog” w Rybniku

Facebook Twitter

Jak dziś za oknem? Chodzi o smog, bo dziś (26.11.) kolejny temat związany z zanieczyszczeniami powietrza. Czas na Twoją Miejscowość, czas na Rybnik i dalszą walkę ze smogiem.

Rybnik właśnie pochwalił się widocznymi zmianami jeśli chodzi o powietrze. Zgodnie z prawem ilość dni w ciągu roku z zanieczyszczonym powietrzem nie może przekraczać 35 dni. Zwykle ten limit w Rybniku był osiągany już w lutym. W tym roku po raz pierwszy jest inaczej, do tej pory w Rybniku były 34 takie dni.

Ruszył nabór wniosków do programu „Stop Smog”. Wnioski będzie można składać do końca tego roku. Program polega na wymianie bądź likwidacji nieekologicznych źródeł ciepła, termomodernizacji lub podłączeniu do sieci ciepłowniczej bądź gazowej. Kierowany jest do najmniej zamożnych gospodarstw domowych:

Te osoby, które generalnie mają problem z zaspokojeniem tych potrzeb energetycznych i wiemy, że miałyby na przykład problem również z wywiązaniem się z obowiązków wynikających np. z uchwały antysmogowej. (…) My mówimy, że człowiek, który ma trudności z zaspokajaniem własnych potrzeb energetycznych w miejscu zamieszkania do tej grupy już się w zasadzie kwalifikuje. Mówi się o tym, że jeśli 10% dochodów jest przeznaczane na takie potrzeby, to jest już ta grupa.

Oznacza to po prostu rodziny, których nie stać na kupno opału

– mówi Rafał Kołodziej, który pełni funkcję kierownika Referatu Ochrony Powietrza w Urzędzie Miasta w Rybniku i dodaje, że ta grupa wciąż rośnie. Program „Stop Smog” dotyczy domów jednorodzinnych:

Na pewno budynki jednorodzinne, program zakłada do 100 takich inwestycji. W zależności też od tego, ilu będziemy mieli chętnych, projekt przewiduje objęcie do 100 budynków. Zastrzeżenie jest takie, że 80% budynków związanych musi być z wymianą lub likwidacją źródeł ciepła.

Na początku roku zbierano deklaracje, wówczas wpłynęły dokumenty od ponad setki właścicieli domów. Teraz jest czas, aby dotrzeć do Urzędu Miasta z właściwym wnioskiem:

Wniosek można składać do końca roku, w skrzynce podawczej Urzędu Miasta od strony ul. Miejskiej. Można również wysyłać na adres Urzędu Miasta, to jest czas, kiedy przyjmujemy te wnioski. Później będzie etap wstępnej weryfikacji tych zgłoszonych wniosków. Jeśli pojawi się taka konieczność to zostanie przygotowana lista rankingowa, powstanie wówczas, kiedy będzie ponad 100 wniosków, które by się mogły do programu kwalifikować. To wynika też z regulaminu przyjętego uchwałą Rady Miasta, wtedy punktujemy te wnioski według kryteriów, które regulamin przewiduje, sporządzamy listę rankingową. Następuje etap weryfikacji stanu technicznego budynku, to jest oczywiście po stronie miasta i określenie zakresu przedsięwzięcia. Uwzględnia się maksymalny zysk energetyczny i ekologiczny, minimalizując koszty eksploatacji urządzeń, które będą wykorzystywane. To się wszystko odbywa w uzgodnieniu z wnioskodawcą.

Wnioskodawcą może być właściciel bądź współwłaściciele budynków. Co istotne, program „Stop Smog” nie polega na udzielaniu dotacji:

Mieszkaniec nie otrzymuje tych środków finansowych. Miasto realizuje prace na jego rzecz, działając poniekąd jako inwestor. Miasto odpowiada za wybór wykonawcy robót, nadzoruje tę inwestycję. Na wybór wykonawcy nie ma wpływu, natomiast ma wpływ na zakres uzgodnienia robót, które będą wykonywane.

Czy mieszkaniec musi w czymś partycypować?

Tak. Maksymalny koszt przedsięwzięcia (…) bez wkładu własnego beneficjenta nie może przekroczyć kwoty 53 tysięcy złotych. Tutaj jest wymagany wkład własny w wysokości 10%, on nie może przekroczyć 5 tysięcy złotych, więc to jest maksymalna kwota, którą mieszkaniec wniesie.

Przede wszystkim kopciuchy zostaną wymienione na ogrzewanie gazowe lub z ciepłociągu:

Tylko w sytuacji, kiedy budynek nie będzie miał możliwości technicznej przeprowadzenia na przykład termomodernizacji, czyli ograniczenia strat energii lub nie będzie miał technicznej możliwości przyłączenia do sieci ciepłowniczej lub gazowej lub to będzie nieuzasadnione ekonomicznie (koszt przyłączenia będzie bardzo wysoki), wtedy to jest przypadek, kiedy kocioł węglowy będzie można zainstalować. Dążymy do tego, żeby instalować bardziej ekologiczne źródła ciepła.

Wnioskodawcy muszą zamieszkiwać w budynku objętym wnioskiem. Więcej informacji TUTAJ.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj