Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czas na Twoją Miejscowość. Obserwujcie miejskie rabatki. O tym co i kiedy zakwitnie w Rybniku

Facebook Twitter

"Polecam obserwować pobocza ulicy 3 Maja, rondo koło Plazy"- mówi Radiu 90 dyrektorka Zarządu Zieleni Miejskiej w Rybniku Joanna Kotynia- Gnot. Zapowiada też nowe nasadzenia i szczególną dbałość o drzewa.

Park na rybnickim Kampusie

Jaka będzie wiosna w tym roku w Rybniku?

Joanna Kotynia- Gnot: W pierwszej kolejności na pewno będziemy się zachwycać krokusami, tulipanami, żonkilami, które będą nam wykwitać w różnych miejscach. Bardzo polecam obserwować pobocza ulicy 3 Maja, rondo koło Plazy przepięknie będzie kwitnąć krokusami, także w pierwszej kolejności to będą te najwcześniej wychodzące kwiaty. Dalej to przede wszystkim utrzymywanie, a więc czystość, porządkowanie tych rabat które mają kwitnąć w dalszym ciągu, czyli nie wczesną wiosną a nieco później, w dalszym ciągu przycinka krzewów, czyszczenie skupin bylinowych, czyli cały cykl przygotowania do okresu wiosenno-letniego. Jeżeli chodzi o takie konkrety to można powiedzieć, że Zarząd Zieleni Miejskiej ma w tym roku w planach zagospodarowanie 4 wysp rond, 3 ronda znajdują się na trasie drogi Pszczyna-Racibórz i również rondo, które zlokalizowane jest przy ulicy Śródmiejskiej, które jak już pewnie wielu rybniczan słyszało, jest rondem biegacza.

Radio 90: czy te ronda będą tematyczne: jak np. rondo w dzielnicy Meksyk, gdzie mamy kaktusy?

Joanna Kotynia- Gnot: Raczej nie, dlatego że każde z tych rond będzie charakterystyczne z uwagi na grupę roślin. Jedno z tych rond będzie nasadzone grupą kalin, głodów, dzikich róż, dla nas będą one rozpoznawalne, środek tych rond czyli teren który jest osadzony tuż pod wiaduktami, to wiadomo, że tam już raczej nic nasadzić nie możemy, zatem ten teren będzie wysypany kamieniem, a co w przyszłości to czas pokaże.

Joanna Kotynia- Gnot dyrektorka Zarządu Zieleni Miejskiej w Rybniku zapowiada, że miasto w tym roku chce stawiać na powrót drzew przy drogach. Nowe nasadzenia drzew to konieczność:

Joanna Kotynia- Gnot: Z zeszłego roku mamy sporo decyzji związanych z wycinkami, zatem pojawią się nasadzenia zastępcze i chcielibyśmy bardzo spróbować wypracować sposób w jaki możemy mówić o powrocie drzew do pasów przydrożnych, to jest bardzo trudny temat z uwagi na ograniczenia sieciowe, wewnętrzne jak i ograniczenia przepisami prawa, natomiast chcielibyśmy bardzo żeby w Rybniku wróciły drzewa na pobocza dróg. Na wszystkich drogach gdzie obserwujemy dużą wycinkę, która spowodowana jest oczywiście stanem drzew które rosną już długi czas w sposób niekontrolowany, te nasadzenia też nie były szczególnie planowane, a zatem i gatunek był niewłaściwie dobrany, te drzewa mocno pochylają się nad jezdnię i stwarzają zagrożenia i z tego tytułu są wycinane, a w miejsce wyciętych drzew dobrze byłoby gdyby pojawiły się nowe. Stworzyć jednak ten zielony okap dla dróg i mam nadzieję, że powolutku nam się to będzie udawać.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 5 lipca 2022