Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czas na Twoją Miejscowość: Rybnik sprzed 25 lat! Pamiętasz?

Facebook Twitter

Pamiętacie, że na rynku w Rybniku było targowisko? Pamiętacie, kiedy i gdzie postawiono w mieście pierwszy market? Pamiętacie pierwsze rondo? Stare szpitale? Starą zajezdnię autobusową? Pamiętacie Rybnik sprzed 25 lat? 27 maja 1990 roku odbyły się pierwsze w pełni wolne i demokratyczne wybory w III RP.

Dziś w Radio 90 przypominamy jak powstawał samorząd, jaki jest dziś i w jakim kierunku zmierza. Czas na Twoją Miejscowość, Czas na Rybnik. Czas na prezydenta Rybnika Piotra Kuczerę:

W ciągu 24 lat samorządności w Rybniku było zaledwie dwóch prezydentów. Józef Makosz piastował urząd przez osiem lat, Adam Fudali przez szesnaście. To ogromny atut – przyznaje prezydent Kuczera:

Budujmy samorządność poprzez budowę społeczeństwa obywatelskiego – podkreśla Piotr Kuczera:

Od początku z rybnickim samorządem związany jest skarbnik miasta Bogusław Paszenda, jeden z założycieli Solidarności w Rybniku. Doskonale pamięta, gdy w latach 80. przyszły prezydent, a wówczas stolarz Józef Makosz, wykonywał meble dla urzędu:

W 1990 roku Bogusław Paszenda był już urzędnikiem z wieloletnim stażem. Wszyscy czekaliśmy na zmiany w Polsce – mówi:

Jeden z pierwszych komputerów stanął na moim biurku – mówi z dumą skarbnik Urzędu Miasta w Rybniku Bogusław Paszenda:

Zarządzanie pieniędzmi to podstawa – zdradza Arkadiuszowi Żabce skarbnik Bogusław Paszenda:

Biurokracja jest przerażająca – przyznaje Bogusław Paszenda:

I jeszcze jedna historia. Tym razem z zabytkowym krzyżem z 1926 roku, jaki wrócił po latach do magistratu i wisi w gabinecie skarbnika miasta Rybnika:

Od lat z rybnickim samorządem związana jest Daniela Lampert sekretarz miasta, dokładnie pamięta wybory samorządowe z 27 maja 1990 roku:

Co ciekawe, z końcem 1990 roku wszyscy pracownicy Urzędu Miasta zgodnie z przepisami mogli stracić pracę. W Rybniku każdy dostał propozycję pozostania – przypomina Daniela Lampert:

Rok 1990 to była także wielka przeprowadzka Urzędu Miasta Rybnika z budynku, gdzie dziś mieści się starostwo powiatowe do obecnego budynku przy ulicy Chrobrego:

Rybnik ma szczęście do prezydentów – uważa sekretarz Daniela Lampert:

Cały czas uczymy się samorządności – podkreśla Daniela Lampert:

My działaliśmy na długo przed rokiem 1990 – mówi Henryk Ryszka, były radny z Niedobczyc, przypomina jak 30 lat temu mieszkańcy jego dzielnicy postanowili działać. To było w 1985 roku, 10 lat po tym, jak Niedobczyce przestały być samodzielnym miastem:

W Niedobczycach były komisje problemowe, budowano chodniki, drogi, opiekowano się osobami potrzebującymi. Skąd brano pieniądze? Zorganizowano grupę roboczą emerytów górniczych:

Świat bez komputerów? Młodzi ludzie powiedzą – niemożliwe. Przed rokiem 1990 pisaliśmy na maszynie do pisania, no i w Radzie Dzielnicy w Niedobczycach mieli suwak – wspomina Henryk Ryszka:

W 1990 roku wystartowaliśmy w wyborach, bo chcieliśmy mieć większy wpływ na Niedobczyce – mówi Henryk Ryszka. 25 lat temu zdobył 800 głosów poparcia. A potem rada i prezydent miasta Józef Makosz zabrali się za zmienianie Rybnika:

Pierwsze rondo w Rybniku powstało na skrzyżowaniu ulic Wodzisławskiej i Reymonta. Kolejne zmiany to między innymi budowa szpitala w Orzepowicach i likwidacja starych szpitali. Dziś przy Rudzkiej jest kampus, przy Żorskiej działa szkoła muzyczna, jedynie „Juliusz” czeka jeszcze na zagospodarowanie.

Twórcom ustawy samorządowej przyświecała jedna myśl: „Myśl globalnie, działaj lokalnie”. To sprawdza się do dziś – mówi Janusz Koper, wiceprezydent Rybnika, samorządowiec z 25-letnim stażem:

Sukcesy Rybnika? Np. budowa kanalizacji w całym mieście:

A jak Wy zapamiętaliście Rybnik sprzed 25 lat?

Zachęcamy do odwiedzenia rybnik.eu.

znak-centrowany-kolor

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj