Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czas na Twoją Miejscowość: Rybnik stawia na kulturę, w mieście powstają nowe przestrzenie

Facebook Twitter

Rybnik buduje nie tylko kolejne kilometry Drogi Regionalnej Pszczyna-Racibórz, ale także przestrzenie kulturalne. To nowa siedziba Młodzieżowego Domu Kultury w Rybniku, rozbudowa Zespołu Edukacyjno-Artystycznego "Przygoda" oraz budowa Centrum Edukacji Artystycznej przy ulicy Hallera.

Rybnik stawia na kulturę, w mieście powstają nowe przestrzenie

Rozmawialiśmy z Jackiem Hawlem dyrektorem Centrum Inwestycji w Urzędzie Miasta w Rybniku:

Jacek Hawel: Dużo się dzieje w tej inwestycyjnej przestrzeni kulturalnej. Wykonawca pracuje na placu budowy Centrum Edukacji Artystycznej w Rybniku, inwestycji, która rozpoczęła się w połowie ubiegłego roku. Mamy nadzieję, że zakończy się końcem sierpnia bieżącego roku. Prace tak naprawdę są już na etapie robót wykończeniowych, ale wiadomo, one wymagają czasu, koordynacji pomiędzy poszczególnymi branżami. Nie da się robić wszystkiego w tym samym czasie, chociażby robót związanych z wylewami podłóg i pracami na ścianach, bo jedne z drugimi kolidują. Nic nie wskazuje na to, żeby prace musiały się wydłużać. Jest to kostka, jest to obiekt, który z zewnątrz, patrząc tylko w przestrzeni parteru, ma okna. Przestrzeń piętra już jest pozbawiona okien, co wcale nie oznacza, że tam jest ciemno, bo jest świetlik dachowy, więc te naturalne światło tam oczywiście wpada. Przeznaczenie tego obiektu jest takie, aby zapewnić klimat, tę przestrzeń odpowiedniej ekspozycji, tego, co tam będzie prezentowane.

Jacek Hawel dyrektor Centrum Inwestycji w Urzędzie Miasta w Rybniku

W najbliższy wtorek (30.05.) planowane jest oficjalne otwarcie nowej siedziby MDK-u w Rybniku, we wrześniu otwarta zostanie po modernizacji rybnicka „Przygoda” – dodaje dyrektor Hawel:

Jacek Hawel: Myślę, że bardzo oczekiwaną chwilą, oczekiwanym momentem będzie to, kiedy uczestnicy zajęć w Młodzieżowym Domu Kultury w Rybniku będą mogli wykorzystać ten obiekt właśnie do  celów kulturalnych. Po części już to robią. Trzeba było wykazać się dosyć dużą, jak nie wysoką inwencją twórczą w zakresie adaptacji tego obiektu, bo obiekt ten został przebudowany. Część obiektu została od podstaw wybudowana. Ten obiekt wewnątrz zupełnie inaczej wygląda, gdyby popatrzeć na jego funkcjonalność, bryłę i aranżację wnętrz. Myślę, że robi wrażenie, jest zdecydowanie bardziej funkcjonalny i przez długie lata będzie cieszył jego użytkowników.

Rybnik stawia na kulturę, w mieście powstają nowe przestrzenie

Młodzieżowy Dom Kultury w Rybniku

Jacek Hawel: Rybnicka „Przygoda” podobnie jak Młodzieżowy Dom Kultury w Rybniku jest rozbudowywany. Obiekt wymagał adaptacji istniejących wnętrz i na dziś jest praktycznie wykonany. Jesteśmy po procedurach odbioru zarówno po stronie Sanepidu, jak i po stronie straży pożarnej. Czekamy jeszcze na dokończenie, do końca miesiąca wykonawca ma dokończyć wszelkie prace, które wynikają z założeń projektu i kontraktu.

Zespół Edukacyjno-Artystyczny „Przygoda” w Rybniku

Rybnik stawia na kulturę, w mieście powstają nowe przestrzenie

Młodzieżowy Dom Kultury powstał w Rybniku w 1985 roku. Pierwszą siedzibą był budynek przy Szkole Podstawowej nr 1 przy ulicy Chrobrego. 10 lat później MDK przeniósł się na osiedle Nowiny do pomieszczeń na piętrze pawilonu Rybnickiej Spółdzielni Mieszkaniowej. W maju tego roku wprowadził się do nowej siedziby. Na jego potrzeby przebudowany został budynek Specjalnego Zespołu Szkolno- Przedszkolnego, dobudowano także drugą, nową część. Mówi Barbara Zielińska dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Rybniku:

Barbara Zielińska: Moi wszyscy nauczyciele są pod wielkim wrażeniem, każdy ma swoje miejsce i to jest najważniejsze. Dzieci i rodzice cudownie reagują, rodzice są wręcz zachwyceni. Ten budynek jest na miarę XXI wieku. Powierzchnia to niecałe 1500 m2., we wcześniejszych spółdzielczych pomieszczeniach mieliśmy tylko 750 m2. Sal ilościowo nie liczyłam, ale mamy piękne 3 duże sale plastyczne, piękną pracownię fotograficzną, salę filmową, dużą salę teatralną, garderoby, szatnie, 3 sale muzyczne, 2 duże sale taneczne, całą część administracyjno-biurową i oczywiście to, co najważniejsze piękną reżyserkę dla naszego operatora dźwięku i światła przy sali teatralnej. Ta nasza kostka pięknie wygląda, bo dookoła nie ma bloków, jest park i zieleń. Dodatkowo projektantka z panią wicedyrektor wymyśliły kolorowe dodatki do kostki. Trochę nawiązuje to do bloków też z kostek, ale na tyle fajnych, kolorowych do tego jest podświetlany napis. Placówka ładnie wygląda wśród zieleni, jest kolorowa, zachęca ludzi. Duże hole, duże korytarze i sale są tak  porozmieszczane, że nie widać tłoku. Każdy wchodzi do holu, jest spokój, jest pięknie oświetlony. Został zburzony ten wstrętny płot, który tutaj dookoła budynku był przez kilkadziesiąt lat. Teren jest otwarty dla mieszkańców, mamy piękny ogród, mini park, piękną plenerową scenę, siedziska. Nareszcie mamy piękną, otwartą przestrzeń.

Barbara Zielińska dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Rybniku

Więcej zdjęć:

Kończy się także rozbudowa Zespołu Edukacyjno-Artystycznego „Przygoda” w Rybniku. Powstały nowe sale taneczne, poprawił się także komfort sali widowiskowej. Mówi dyrektor Anita Geratowska:

Anita Geratowska: Na szczęście udaje się rzeczywiście realizować takie pomysły od zawsze, żeby polepszyć warunki pracy przede wszystkim zespołów tanecznych oraz polepszyć komfort organizowanych przez nas imprez. Żeby osoby, które są do nas zapraszane, miały odpowiednie miejsce, gdzie mogą zostawić wierzchnie okrycie, żeby mogli skorzystać z toalety. Jednocześnie, żeby się toczyły imprezy na sali, którą przecież znamy od kilku lat, ale żeby nie zakłócały równoległej pracy całej placówki, co do tej pory niestety musiało się dziać. Sala, która była bardzo niewygodna dla zespołów tanecznych, była za niska z filarem na środku. Zmieniła się w tej chwili na dużą, bardzo wygodną, jasną salę, w której mniejsze dzieci i większe grupy taneczne będą mogły pracować. Udało się też zrobić dodatkowe przejście do garderoby, które nie zakłóca zajęć tanecznych, co wcześniej bywało. Dzięki przebudowie dostaliśmy również całe zaplecze sceny oraz powierzchnię magazynową, która była nam potrzebna. Na to, na co jest nam potrzebne do działalności placówki oświatowej, jest zupełnie wystarczająca. Jest na ponad 100 widzów. Powstało pomieszczenie, w którym będzie mógł pracować akustyk. Przy okazji organizacji naszych konkursów, przede wszystkim konkursu „Karolinka”, będzie też miejsce, gdzie będzie mogła siedzieć komisja oceniająca. To powoduje, że komfort będzie lepszy, będzie spokojniej i bezpieczniej. Wcześniej nazbyt bezpiecznie nie było. W tej chwili wszystko jest tak, jak być powinno.

Anita Geratowska dyrektor Zespołu Edukacyjno-Artystycznego „Przygoda” w Rybniku

Więcej zdjęć:

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj