Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czas na Twoją miejscowość: Tour de Rybnik!

Facebook Twitter

To ma być pożegnanie lata na dwóch kółkach. W najbliższy weekend (31.08-1.09.) Rybnik stanie się kolarską stolicą regionu.

W sobotę i w niedzielę zawodnicy ścigać się będą w wyścigu Tour de Rybnik:

Lista startowa jeszcze jest otwarta, zawodnicy we wszystkich kategoriach mają jeszcze prawo zapisać się w dniu imprezy, także tutaj jeszcze temat jest otwarty. Teraz jest zapisane około 150 we wszystkich kategoriach. Trasa jest taka sama jak w zeszłym roku, czyli 2 dni imprezowe sobota Lyski, niedziela Rybnik. W Lyskach startujemy na ul Dworcowej, zaczynamy wyścigiem żaków z licencją PZKOl, to są dzieci 11 i 12 lat. Następnie jadą młodzicy wiek 13-14. Po nich startują amatorzy na dystansie hobby jedna piąta 26 km. A na deser amatorzy na dystansie długim, czyli 78 km. Następnego dnia pojawiamy się w Rybniku. Tutaj tradycyjnie już na kampusie startujemy w rundzie miejskiej. Runda ma długość 9 km i tak samo, jak w Lyskach startują amatorzy, czyli na dystansie hobby to jest 2 x 9 km i na dystansie Pro 6 x 9 km.

zapowiada Robert Słupik, organizator Tour de Rybnik. Tradycją zawodów stały się już zawody dla dzieci, rywalizacja najmłodszych w niedzielę (01.09.):

Mini Tour de Rybnik dla dzieci od 0 do 12 lat. Nowością w tym wyścigu jest to, że dla dzieci od 0 do 6 lat mamy zabawę rowerową. Liczy się tylko sam udział, nie ma klasyfikacji, to jest właśnie przeznaczone dla tych najmłodszych, na rowerkach biegowych, trójkołowych, bądź dowolnych innych. Nie mają szans wygrać, ale mają szansę na to, żeby poczuć się częścią tej imprezy i mogą wziąć udział, otrzymać pamiątkowy medal. Dziecięca radość jest zawsze bezcenna, starsze dzieci oczywiście biorą udział w rywalizacji, gdzie dekorujemy pierwszych 6 miejsc.

Skąd są zawodnicy Tour de Rybnik?

Najczęściej z zagranicy to są zawodnicy z Czech, zdarzali się zagraniczni kolarze, nawet był jeden zawodnik z USA, byli Ukraińcy. Jest to naprawdę impreza międzynarodowa. Dla zawodników wyczyścić rower, nasmarować łańcuch, napełnić bidony, dobrze się wyspać, dobrze się najeść i tylko tyle.

Kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami w czasie trwania wyścigu:

Obecnie kolarstwo jest, tuż po bieganiu, najpopularniejszą formą aktywności – dodaje Robert Słupik:

Miasto Rybnik już wiele lat temu postawiło na rower jako alternatywę dla samochodu czy autobusu. Dlatego też wspieranie imprez rowerowych jest istotne w polityce miasta. Mówi Prezydent Rybnika Piotr Kuczera:

Tour de Pologne czy Tour de Rybnik to tylko niektóre z imprez rowerowych, jakie dzieją się w Rybniku. Miasto je wspiera i jest otwarte na kolejne ciekawe propozycje:

Ile dzisiaj jest rowerów w Rybniku tego nikt nie wie, bo nie prowadzi się statystyk. Do tego jednak aby miasto przypominało Amsterdam droga daleka:

W niedzielę (1.09.) warto przyjść na rybnicki kampus, by spotkać kolarskie gwiazdy. Zwycięzcy Tour de Pologne oraz medaliści Igrzysk Olimpijskich będą na wyciągnięcie ręki. Przyjadą na zaproszenie rybniczanina, Józefa Gawilczka: byłego kolarza szosowego, zwycięzcy Tour de Pologne w 1966 roku:

Kto znalazł się na liście zaproszonych gości?

Spotkanie z gwiazdami kolarstwa w auli Uniwersytetu Ekonomicznego poprowadzi dziennikarz sportowy, Henryk Grzonka:

mówi Marek Pietras z Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Rybniku i zaprasza do udziału w gali, w czasie której na pewno nie zabraknie wielu ciekawych historii:

Rybnicka gala kolarska to wydarzenie niepowtarzalne:

Oprócz tego w niedzielę (1.09.) na kampusie w Rybniku także: event Bezpieczni na Drodze składający się z różnego rodzaju symulatorów, gokartów, miasteczka drogowego, czy pierwszej pomocy.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj