Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czechy: 24 godziny bez formularza, ale ze szczepionką

Facebook Twitter

W celach turystycznych do Czech na 24 godziny bez żadnych ograniczeń. To dla mieszkańców przygranicznych terenów bardzo dobra informacja. Nie trzeba również wypełniać formularza lokalizacyjnego. To dobra wiadomość jednak tylko dla osób, które zaszczepione są i to dwoma dawkami preparatu.

Republika Czeska poluzowała zasady wjazdu do tego kraju. Do 24 godzin można wjechać do tego kraju w celach turystycznych. Dłużej niż dobę na terytorium Republiki Czeskiej mogą przebywać jedynie osoby zaszczepione lub posiadające negatywny test antygenowy lub PCR wykonany przed wjazdem do Czech. Jak czytamy na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych:

  • Podróżni z Polski mogą wjechać na terytorium Czech powyżej 24 godzin wyłącznie w uzasadnionych przypadkach (np. do pracy, na leczenie, z powodów rodzinnych, urzędowych), o ile posiadają negatywny wynik testu na koronawirusa.
  • Wyjazdy w celach turystycznych pow. 24 godzin są możliwe wyłącznie dla osób zaszczepionych lub posiadających negatywny test antygenowy lub PCR, wykonany przed wjazdem do Czech.
  • Wjazdy w celach turystycznych do 24 godzin bez ograniczeń.

Jednak o ile bez większych problemów wyjedziemy z Polski, to ciągle problemem może być powrót. Możemy zostać skierowani na kwarantannę. Ponieważ nasz kraj od obywateli wracających z zagranicy ciągle wymaga zaszczepienia dwoma dawkami szczepionki (Johnson & Johnson – jedna dawka), bądź przedstawienia negatywnego testu na obecność koronawirusa. Test musi być wykonany do 48 godzin od przekroczenia granicy.

Pisaliśmy o tym w materiale: Na granicach bez zmian. W dalszym ciągu możliwe skierowanie na kwarantannę. 

Przyjazd do Czech na okres powyżej 24h wymaga: wypełnienia elektronicznego formularza lokalizacyjnego (LINK TUTAJ) i okazania negatywnego testu PCR wykonanego nie później niż do 72h przed wjazdem lub antygenowego wykonanego do 24h przed wjazdem  LINK TUTAJ). Osoby z uregulowanym pobytem na terytorium Czech powracające do tego kraju transportem indywidualnym nie mają obowiązku testowania się przed wjazdem, jednak muszą wykonać test PCR (antygenowy przy podróżach z krajów o średnim ryzyku zakażenia) do 5 dni od powrotu: LINK TUTAJ

Wyjątkiem od powyższych zasad, tj. zwolnieniem z obowiązku wypełnienia formularza lokalizacyjnego i testowania na COVID 19, zostali objęci m. in.:

  • osoby podróżujące tranzytem przez Czechy do 12 h;
  • podróżujący do Czech na okres nieprzekraczający 24 h, także w celach turystycznych;
  • pracownicy transportu międzynarodowego (wzór formularza dla pracownika: LINK TUTAJ
  • pracownicy transgraniczni (wzór formularza dla pendlera: LINK TUTAJ), uczniowie i studenci, którzy w celu wykonywania pracy lub nauki regularnie przekraczają przynajmniej raz w tygodniu granicę z państwem sąsiadującym;
  • dzieci do lat 5;
  • ozdrowieńcy (osoby, które przechorowały COVID-19, nie mają oznak zachorowania i posiadają przetłumaczone zaświadczenie od lekarza, o ile nie upłynęło więcej niż 90 dni od pierwszego pozytywnego testu PCR);
  • osoby zaszczepione na terytorium: Czech, Słowacji, Polski, Niemiec, Węgier lub Słowenii co najmniej pierwszą dawką, posiadające certyfikat potwierdzający szczepienie przeciwko COVID w tym kraju, o ile od przyjęcia pierwszej dawki szczepionki upłynęło co najmniej 22 dni i nie więcej niż 3 miesiące.

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj