Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czechy: rząd zwrócił się do Polski i Niemiec o pomoc w leczeniu pacjentów z Covid-19

Facebook Twitter

Rząd Czech negocjuje z Polską i Niemcami bezpłatną pomoc na zasadzie wzajemności dla swoich pacjentów z Covid-19 - przekazała agencja CTK po czwartkowym wieczornym posiedzeniu rządu. O prowadzonych rozmowach poinformował minister zdrowia Jana Blatny. Słowacja tymczasem przedłużyła stan wyjątkowy.

Z materiału, który resort zdrowia przedstawił na posiedzenie gabinetu wynika, że rząd Czech chce wynegocjować bezpłatne przyjęcie na zasadach przyszłej wzajemności pacjentów w szpitalach w Polsce i w Niemczech. Za pośrednictwem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych zwróci się do Komisji Europejskiej o zwrot kosztów transportu pacjentów.

Przed tygodniem premier Mateusz Morawiecki zaproponował Czechom i Słowacji miejsca w polskich szpitalach dla pacjentów z Covid-19. Premier powiedział na konferencji prasowej w Katowicach 18 lutego, że Polska czeka tylko na sygnał od partnerów w Pradze i Bratysławie.

O pomocy z Niemiec dyskusje w Czechach trwają od stycznia, gdy o potrzebie przewozu pacjentów do niemieckich krajów związkowych Saksonii i Bawarii mówili lekarze ze szpitali w przygranicznych regionach. Na początku obecnego tygodnia Ministerstwo Zdrowia zwróciło się do rządu o zgodę na podjęcie negocjacji z Niemcami. W rezultacie wolne miejsca w szpitalach w Niemczech są wykazywane w danych centralnej dyspozytury szpitalnej w Czechach.

Dotąd żaden pacjent nie trafił do szpitali za granicą.

Wiceminister zdrowia Vladimir Czerny zapowiadał, że Czechy zwrócą się do partnerów z zagranicy o pomocy, gdy łóżka w Czechach będą zapełnione w 90 proc. Obecnie miejsca na oddziałach intensywnej opieki medycznej są zajęte w 86 proc., a łóżka przystosowane do podawania tlenu – w 77 proc. Według resortu zdrowia możliwości szpitali są na granicy wyczerpania.

W materiale dla gabinetu stwierdzono, że bardzo duże ryzyko jest w miastach Hradec Kralove oraz Karlowe Wary. Sytuacja pogarsza się także w krajach (województwach) pilzneńskim, ujsteckim, pardubickim i libereckim.

Tymczasem słowacki parlament zatwierdził w piątek (26.02.) głosami partii koalicyjnych wcześniejszą decyzję rządu Igora Matovicza o przedłużeniu do 19 marca stanu wyjątkowego, wprowadzonego w związku z epidemią koronawirusa. Słowaccy lekarze chcą wysłać na leczenie do Polski 10 pacjentów z Covid-19. Zgodnie z prawem stan wyjątkowy wprowadzony przez rząd musi uzyskać akceptację parlamentu. Rząd dysponuje tam większością konstytucyjną.

Ograniczenia wynikające bezpośrednio ze stanu wyjątkowego dla obywateli Słowacji sprowadzają się do zakazu zgromadzeń z udziałem więcej niż sześciu osób oraz ograniczenia prawa do przemieszczania się. Pozostałe restrykcje zostały wprowadzone na podstawie ustawy o ochronie zdrowia publicznego, a rozporządzenia wydaje minister zdrowia i szef służb sanitarno-higienicznych. Stan wyjątkowy pozwala także na bezprzetargowe zakupy oraz na ingerencję władz w funkcjonowanie placówek ochrony zdrowia. Aktualnie obowiązujący i przedłużony stan wyjątkowy został wprowadzony na Słowacji 1 października 2020 r.

Sytuacja epidemiczna na Słowacji się pogarsza. Według ostatnich danych ministerstwa zdrowia w czwartek przybyło 2645 zakażeń wykrytych w testach PCR. Pozytywne wyniki testów antygenowych miało 2049 osób. W szpitalach jest 3733 pacjentów z potwierdzoną chorobą Covid-19. Na oddziałach intensywnej opieki medycznej jest 320 chorych. Z aparatury podtrzymującej oddychanie musi korzystać 357 osób.

Ambasador RP w Bratysławie Krzysztof Strzałka potwierdził w rozmowie z PAP, że strona słowacka zamierza wysłać 10 pacjentów z Covid-19 na leczenie do Polski i chce wykorzystać w tym celu placówkę w Nowym Targu.

Brakuje im specjalistycznego personelu, lekarskiego i pielęgniarskiego i polska oferta trafia w ich potrzeby

– powiedział PAP dyplomata. Podkreślił on, że polska propozycja jest szersza, a procedura i termin wysłania pacjentów do Polski są bezpośrednio negocjowane przez ministerstwa zdrowia obu krajów.

(PAP)

Czytaj także:

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj