Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Twitter

 

Czechy: W kopalni w Stonawie zakończono akcję ratunkową

Facebook Twitter

Jak już wczoraj informowaliśmy, na powierzchni są już wszyscy górnicy, którzy zginęli w katastrofie w kopalni w czeskiej Stonawie. Ostatnie cztery ciała wyciągnęli czescy ratownicy. Akcja trwała blisko pięć miesięcy.

To była trudna a przede wszystkim rozciągnięta w czasie akcja. Przypomnijmy, do tragicznego wybuchu metanu doszło 20 grudnia ubiegłego roku. W regionie zagrożenia pracowało kilkunastu górników. Mimo podjętej natychmiast akcji ratunkowej, z powodu pożaru i toksycznych gazów nie było możliwości wejścia ratowników w zagrożony teren. Na miejscu tragedii po kilku godzinach pojawili się zarówno premier republiki czeskiej, jak i Polski.

Według naszej wiedzy przekazanej z kierownictwa kopalni pod ziemią jest pożar, jest bardzo wysoka temperatura, bardzo wysokie zagrożenie kolejnymi wybuchami. Trwa procedura wpuszczania azotu po to, żeby ugasić ten pożar, on może trwać wiele godzin nawet wiele dni. Chodniki są zablokowane, akcja ratownicza, akcja poszukiwawcza została wstrzymana. My kierujemy się informacjami otrzymanymi od strony czeskiej ze względu na to, że znajdujemy się na terytorium Republiki Czeskiej i informacje, które otrzymaliśmy są dramatyczne. 13 górników, którzy nie zostali wydobyci, zdaniem strony czeskiej nie ma szans, żeby ktokolwiek przeżył.

– mówił 21 grudnia premier Mateusz Morawicki.

Zginęło 13 osób, w tym 12 Polaków. Ciała czterech ofiar przetransportowano na powierzchnię w pierwszych dniach po wypadku, Po kilku dniach zdecydowano, że konieczne jest postawienie specjalnych tam, które odetną pożar. Ten jednak trawił pokład przez kilka tygodni. Dopiero w połowie kwietnia wykonano rekonesans i potwierdzono ugaszenie pożaru. Wówczas czescy ratownicy weszli w rejon tragedii. 23 kwietnia wydobyto cztery ciała, 27 jedno a w miniony weekend kolejnych czterech tragicznie zmarłych górników wywieziono na powierzchnię. W najbielszym czasie przeprowadzone zostaną sekcje zwłok. Przeprowadzą je czescy lekarze w obecności polskich prokuratorów.

Postępowanie w tej sprawie prowadzi gliwicka prokuratura. Rodziny ofiar otrzymały już odszkodowanie ich wysokość wypłacana polskim rodzinom jest na tym samym poziomie jak te, które dostają rodziny czeskich ofiar górniczych tragedii.

Wszystkie wiadomości Radia 90 na temat tragedii w Stonawie znajdziecie pod tym linkiem.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj