Radio 90 logo

MUZYKA WYBRANA DLA CIEBIE • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czekolady, krówki „Antoniczki” i bieg świętego Antoniego. 200 lat żywego kultu patrona Rybnika

Facebook Twitter

Czekolady, krówki Antoniczki, bieg świętego Antoniego i wyjątkowe misterium - to tylko część wydarzeń, jakie przygotowano z okazji roku jubileuszowego 200 lat żywego kultu świętego Antoniego - patrona Rybnika.

czekolady

Czekolady i inne słodycze na jubileusz

O szczegółach mówił poranny gość Radia 90 ksiądz Marek Bernacki proboszcz z rybnickiej bazyliki:

Ks. Marek Bernacki: Szereg wydarzeń jedne się już rozpoczęły. To są msze tak zwane stanowe. W każdy ostatni wtorek miesiąca, już była za zakochanych, teraz była za małżonków z błogosławieństwem relikwiami. Ale też będą wydarzenia już w maju w szkołach, we wszystkich szkołach, nawet przedszkolach, konkursy o świętym Antonim, a potem w czerwcu jakby apogeum. Odpust będzie sympozjum. Piękne misterium „Antoni światło zagubionych”, będzie Bieg Świętego Antoniego po raz pierwszy. 200 lat trzeba i wypada uczcić.

Radio 90: To będą także słodkie urodziny.

Ks. Marek Bernacki: Słodkie. Pan redaktor myśli o czekoladzie, o krówkach „Antoniczkach”. Tak, takowe się pojawiły. Mamy i czekolady z makietą bazyliki. Oczywiście jadalne jak najbardziej.

poranny gość

ks. Marek Bernacki i Arkadiusz Żabka

Rybnicka bazylika to jedna z wizytówek miasta. Od kilku lat można wejść na wieże kościoła, skąd można podziwiać panoramę Rybnika. Czy jej potencjał turystyczny jest wykorzystywany?

Ks. Marek Bernacki: Widokowa w godzinach urzędowania, ale również w każdej innej porze. Jeśli o tym wiemy wcześniej, jesteśmy do dyspozycji. Czy jest wykorzystane? Setki zmierzające do tysiąca, na pewno. Trzeba było dokładnie w zeszyt spojrzeć, bo tam wpisujemy grupy, które przyszły. Ale oczywiście w sezonie letnim najwięcej. Wielu przychodzi turystów z Polski, grup różnych, często uczniowie też z nauczycielami, bo jest lekcja edukacyjna. Wieża widokowa wykorzystywana jest jak najbardziej. Sama bazylika, no bo jednak jest wizytówką miasta, również. Oczywiście ciągle chcemy coś więcej. Właśnie z racji jubileuszu chcemy zrobić wystawę różnych „Antoników” z całego świata, które ludzie nam nadesłali.

czekolada

A cała poranna rozmowa Arkadiusza Żabki z księdzem Markiem Bernackim proboszczem parafii świętego Antoniego w Rybniku do zobaczenia na radio90.pl

Czytaj także:

 

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 24 lipca 2024