Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czerń i biel w obiektywie Adama Polańskiego. Wystawa fotografii portretowej w Żorach

Facebook Twitter

''Dobra fotografia portretowa, musi wyglądać jak 90 minutowy film'' - mówi Adam Polański, artysta fotograf pochodzą z Żor, którego kilkadziesiąt zdjęć znanych ludzi ze świata muzyki czy filmu można oglądać na wystawie ''Czerń i Biel'' w Muzeum Ognia w Żorach.

Przed obiektywem Polańskiego stanęli miedzy innymi: Jan Nowicki, Piotr Machalica, Ewa Błaszczyk, Kazik Staszewski czy Jerzy Owsiak. Z Adamem Polańskim rozmawiał Arkadiusz Żabka:

Adam Polański: Dobry portret charakteryzuje się tym, żeby w tym jednym kadrze pokazać emocje, środek, duszę tego człowieka który na tych zdjęciach jest, w oczach widzimy wszytko, oczy nam powiedzą kto jaki ma stan w danym dniu, co przeżył. Twarz tak samo, mimika pokazuje, że czasem jest radosna, czasem smutna, to właśnie powoduje ten czar tego portretu, który może zatrzymać za dłużej. Zamysłem tej fotografii jest to, by w 1 kadrze pokazać 90 minutowy film, pokazać tego człowieka nawet innym jakiego go znamy, żeby to zdjęcie zatrzymało na dłużej. Moi znajomi modele, których tam zobaczycie, artyści, są właśnie tak pokazani.

Radio 90: Trudno otworzyć takiego Kazika Staszewskiego czy Jana Nowiskiego?

Adam Polański: Myślę, że trudno. Ja z nimi rozmawiam, otwieram ich bardzo powoli, staram się żeby mi zaufali, nie zadaję na początku trudnych pytań. Zaczynamy rozmawiać tak naprawdę bardzo luźno, potem oni się otwierają jak taki kwiat, w pewnym momencie idziemy robić te zdjęcia, które powodują szereg emocji tych dobrych, złych, pozytywnych.

Radio 90: Jak to się dzieje, że oni przyjeżdżają do ciebie i sami proszą cię o zdjęcia?

Adam Polański: Jak to w życiu bywa, czasem powoduje to przypadek i poczta pantoflowa. Kiedyś przyjechała jedna osoba, która znała jedną i drugą i tak potem już poszło, że dzwonią, piszą, umawiają się i przyjeżdżają. Czasem się zastanawiają niektórzy, że do takiego małego miasta jak Nowy Tomyśl przyjeżdżają tacy ludzie, robią zdjęcia w moim domu i jadą dalej.

Radio 90: Mieszkasz w Nowym Tomyślu, ale tak naprawdę dzieciństwo spędziłeś tutaj w Żorach.

Adam Polański: Ja bardzo emocjonalnie do tego podchodzę i niezmiernie się cieszę robiąc już kilkadziesiąt swoich wystaw, ta wystawa jest dla mnie bardzo emocjonalna i jest to dla mnie ogromy powrót na Śląsk, do Żor, do swojego dzieciństwa.

Polański do 8 roku życia mieszkał w Żorach. W połowie lat 80 wyjechał z rodzicami do Nowego Tomyśla. Tam obecnie mieszka i tam do jego studia przyjeżdżają na sesje zdjęciowe z całego kraju artyści. Adam Polański jest także wicedyrektorem miejscowej szkoły, radnym miejskim oraz instruktorem nurkowania.

Wokół Ciebie dzieją się rzeczy ważne lub zabawne?
Nakręciłeś ciekawy film, zrobiłeś dobre zdjęcie?
Interesuje nas wszystko, co interesuje Ciebie i co dla Ciebie jest ważne.
Napisz do nas TUTAJ!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj