Radio 90 logo

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

Czernica szyje maseczki: My nie potrafimy nie działać

Facebook Twitter

Na początku maseczki mieli szyć tylko seniorzy i rzeczywiście oni są na pierwszej linii, choć w sprawę zaangażowało się bardzo wielu mieszkańców Czernicy. "Jesteśmy dumni i bardzo wzruszeni tym lokalnym zaangażowaniem"- słyszymy w stowarzyszeniu Spichlerz.

www.facebook.com/SDLSpichlerz

Sytuacja bezczynności, w której znaleźliśmy się jako czernicka społeczność nie trwała długo, my nie potrafimy nie działać

– mówi Radiu 90 Agnieszka Pytlik ze Stowarzyszenia Działań Lokalnych Spichlerz w Czernicy. Postanowili działać, angażując seniorów. Szyć maseczki zaczęło pięć osób, ale szybko zgłosiła się kolejna siódemka. Piętnastu mieszkańców Czernicy zaangażowanych jest w cięcie materiałów i gumek, tak by do szyjących trafiały już wykrojone kawałki.

Osobna sprawą jest odzew ludzi, którzy wpłacają pieniądze na materiały:

Zupełnie testowo zachęciliśmy ludzi do wpłat darowizn, z których chcieliśmy dokupić materiał, na chwilę obecną mamy już prawie 1000 złotych od indywidualnych osób, które przeznaczymy w całości na zakup nici, gumek i materiału. Cenna tu jest także postawa lokalnych przedsiębiorców (dwóch konkretnych), którzy obniżyli cenę gumek i materiałów na maseczki

– tłumaczy Agnieszka Pytlik.

www.facebook.com/SDLSpichlerz

Żeby mieć pewność, że szyte przez mieszkańców maseczki będą wykorzystane, stowarzyszenie skontaktowało się ratownikami medycznymi w szpitalu w Rybniku i w Raciborzu. Tam uzyskali zapewnienie, że maski są potrzebne do zabezpieczenia przy codziennych czynnościach, do wyjazdów karetek do pozostałych przypadków, nie związanych z epidemią.

Otrzymaliśmy także informację, że szpital w Rydułtowach też czeka na takie maseczki.

– mówi Agnieszka Pytlik.

Maseczki zostaną zapakowane, już w szpitalach trafia do dezynfekcji. We wtorek (24.03.) wieczorem do szycia przygotowanych było 1600 maseczek, w środę (25.03.) zapakowanych było już 600 maseczek:

To daje wartość rynkową 11 200,00 złotych licząc koszt maseczki 7,00 złotych, po tyle są sprzedawane.

W Spichlerzy podkreślają, ze zaangażowanie przerosło ich oczekiwania.

Jesteśmy dumni i wzruszeni!

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 17 maja 2021