Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Czerwionka-Leszczyny: Miliony na ekologię w familokach

Facebook Twitter

Ponad 14 milionów złotych kosztować będzie projekt likwidacji niskiej emisji na części zabytkowego osiedlu mieszkalnego w Czerwionce – Leszczynach. To budynki, z których te najstarsze powstawały końcem 18. wieku.

Dzisiaj (22.08.) przedstawiciele urzędu marszałkowskiego i lokalnego samorządu przedstawili założenia inwestycji. W projekcie ujęto 32 zabytkowe familoki. – Dzięki tej inwestycji kilkuset mieszkańcom poprawi się jakość życia – mówi Radiu 90 burmistrz Czerwionki-Leszczyn, Wiesław Janiszewski.

Podłączamy centralne ogrzewanie, czyli wyprowadzimy tradycyjny sposób ogrzewania, ten, który dzisiaj jest charakterystyczny dla Śląskiego smogu, ale nie tylko Śląskiego. Chcemy przy okazji środków, które są nie małe, dać lepsze warunki życia dla mieszkańców. Podkreślić historyczną wartość tego obszaru. Czyli także chcemy przyciągnąć tutaj turystów, nie tylko z naszej gminy, ale także z zewnątrz.

– Pieniądze na inwestycje pochodzą z Unii Europejskiej, ich dysponentem był urząd marszałkowski. W tym konkursie złożono 135 wniosków, to też pokazuje potrzeby w tym zakresie – mówi wicemarszałek śląski Wojciech Kałuża i zapowiada kolejne działania w tym temacie.

Ogromne środki, ale i wielkie potrzeby, bo 32 zabytkowe budynki, trzeba wyposażyć w nowoczesne instalacje. Będące pod ochroną konserwatora domy muszą być w specyficzny sposób rewitalizowane. – To nie tylko rozbiórka starych pieców i podłączenie ciepła systemowego – mówi radiu 90 Marian Ucherek, dyrektor Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej.

Realizacja inwestycji na zabytkowym osiedlu ma powstać dwa lata.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj

Jak mija dzień? Sprawdź najważniejsze wiadomości z 14 lipca 2020