Radio 90

Gramy od 25 lat • Cieszyn 95.2 fm • Rybnik 90 fm Słuchaj Online Facebook YouTube Instagram

 

Czerwionka-Leszczyny: kolejny etap modernizacji familoków

Facebook Twitter

Lokatorzy mieszkań komunalnych i socjalnych przy ulicy Rybnickiej w Leszczynach nie muszą już korzystać z toalety na korytarzu. Każdy ma teraz swoją łazienkę w mieszkaniu. To kolejny już etap modernizacji pięciu familoków, prowadzonej przez tamtejszy Zakład Gospodarki Mieszkaniowej.

To poważne prace, ale mieszkańcy z efektów na pewno będą niezwykle zadowoleni:

Każda łazienka ma oczywiście węzeł sanitarny, prysznic, umywalkę, no i w większości również specjalne ogrzewanie, dlatego, że te budynki są nieogrzewane, a w łazience musi być odpowiednia temperatura. Woda jak wiemy zamarza w temperaturze 0 stopni więc są tam jeszcze punkty grzewcze zrobione. Mieszkańcy przeskoczyli od razu  z XIX w. do wieku XXI. Szkoda, że tak późno, no ale wszyscy są naprawdę bardzo zadowoleni.

– mówi Marian Uherek, dyrektor ZGM-u w Czerwionce-Leszczynach. Dla budynków przy Rybnickiej wybudowano oczyszczalnię ścieków. Mieszka tam około stu osób, ale w przyszłości może więcej. Na terenie tej gminy są jeszcze takie miejsca, gdzie lokatorzy korzystają ze wspólnych łazienek:

Są jeszcze takie budynki, gdzie nie ma w ogóle łazienki, a ubikacja jest na podwórku, też mamy takie budynki. Nie możemy wszystkim mieszkańcom wybudować mieszkań z łazienkami bo są niestety ludzie, którzy takiej inwestycji nie uszanują. Pamiętajmy, że są to środki publiczne, płacimy wszyscy podatki, również po to żeby tym ludziom biedniejszym pomóc, ale ci ludzie biedni muszą też na to zwracać uwagę. Ja nie mogę wybudować łazienki komuś kto na drugi dzień tą łazienkę zdemontuje i sprzeda na targu, żeby sobie kupić piwo. Ludzie, którzy nie płacą czynszu, dewastują mieszkania, działają na szkodę swoich sąsiadów mają inne miejsca do zamieszkania.

Te zwykle są usytuowane na obrzeżach miasta, to zarówno mieszkania socjalne, jak i tak zwane pomieszczenia tymczasowe. Tych ostatnich brakuje w Czerwionce-Leszczynach, dlatego władze miasta starają się pozyskiwać budynki pokopalniane. Jeden z nich mieści się przy ulicy Majątkowej:

To jest dawny PGR w Bełku. Tam jest budynek mieszkalny, czterokondygnacyjny, w tej chwili go przerabiamy na mieszkania. Będzie tam od 8 do 12 mieszkań socjalnych. Warunki będą skromne, ale bardzo dobre. Mieszkania z łazienkami, z piecami. Na uboczu jest nawet możliwość założenia własnego ogródka. Ja zawsze powtarzam, jeżeli ja komuś pomogę to też żądam tego żeby ta osoba pomogła sobie sama. Więc warunki będą skromne, ale każdy może tam sobie urządzić wygodne życie.

Na razie budynek został zabezpieczony, na jego remont ZGM będzie starał się o pieniądze z funduszu mieszkaniowego. Tu do podziału jest blisko 100 milionów złotych. Prace mogłyby ruszyć w przyszłym roku.

Najnowsze

R E K L A M A

Polecamy dzisiaj